
Kevesebb jön be, de kevesebb is megy ki. A halasztható műtéti beavatkozások elnapolása miatt nincs vérhiány
Fotó: Balogh Zoltán/MTI
Megszűnt a nyáron aggasztó mértékűvé vált vérhiány Hargita megyében, ez azonban nem a véradók számának a jelentős növekedésével magyarázható, hanem azzal, hogy a koronavírus-járvány terjedése miatt a megye összes kórházában napolják a halasztható műtéti beavatkozásokat, tehát a fogyasztás is lényegesen visszaesett. A megyei vérközpont vezetőjétől érdeklődtünk a koronavírus-fertőzés és a betegek vércsoportja közti összefüggésről is.
2020. november 22., 18:172020. november 22., 18:17
Noha előre nem látható, mikor lehet szükség nagyobb mennyiségű vérre Hargita megyében, jelenleg nincs vérhiány a megyei vérközpontnál. A járványhelyzet miatt ugyan kevesebb a véradó is, mint más években, de a fogyasztás is lényegesen lecsökkent, lévén, hogy – ugyancsak a járványügyi helyzet miatt – a megye összes kórházában csak a halaszthatatlan, sürgősségi műtéti beavatkozásokat végzik el – tudtuk meg Kopacz Ildikótól, a Hargita Megyei Vérközpont vezetőjétől.
Elmondta, a megszokott vérmennyiséghez képest most vannak kiesések, ugyanis nem járhatnak terepre, azaz olyan településekre, ahol nincs kórház és állandó vérbegyűjtő helyiség, a potenciális véradók egy része számára pedig nehézkessé vált a véradás, utazniuk kellene ezért, illetve
A közelmúltban voltak ugyan civil kezdeményezések a megyében csoportos véradási akciók megszervezésére, ezek azonban nem megengedettek, így végül fel kellett függeszteni ezeknek az eseményeknek a megszervezését. Az ilyen akciók megrendezését a megyei vérközpont vezetője sem látja észszerűnek, illetve biztonságosnak.
A vérközpont csíkszeredai székhelyén kívül az intézmény munkatársai csak a székelyudvarhelyi kórházba járnak vérbegyűjtésekre, ugyanis ezek bejáratott kórházi helyszínek, meg lehet szervezni a szűréseket, a beöltözést, egy idegen helyen azonban még egy nagyobb helyiség fertőtlenítése is nehézségeket okozna, nehéz lenne a véradók, illetve maguk számára is biztosítani a megfelelő biztonsági feltételeket – magyarázta az okokat Kopacz Ildikó.
Különböző egyetemek vizsgálataira, illetve kínai kutatók megfigyeléseire hivatkozva több cikk is született az elmúlt hónapokban arról, hogy a vércsoportok és a koronavírus-fertőzés kapcsolatát vizsgálva a kutatók arra a megállapításra jutottak, hogy a nullás vércsoportúak ritkábban betegszenek meg, mint az A-, B-, vagy AB-vércsoporttal rendelkezők, illetve védettebbek a koronavírussal szemben.
– jelentette ki kérdésünkre a megyei vérközpont vezetője. Ezt támasztja alá az is – folytatta –, hogy a súlyos állapotban lévő koronavírusos betegek kezelésére használt vérplazmák esetében ugyanakkora az igény a 0-s vércsoportú gyógyult betegtől származó plazmára is, mint más vércsoportú plazmákra.
Csíkszereda polgármestere Korodi Attila a hétvégi rendkívüli hőség miatt felhívást intézett a lakossághoz. Mint mondta, a Harvíznek jelenleg nincs olyan munkálata, amely miatt vízkorlátozásra lenne szükség.
A regionális vízszolgáltató Harvíz Rt. veszi át egységesen az esővíz-elvezetési rendszer működtetését és karbantartását Csíkszeredában – ez egyike volt a számos fontos döntésnek, amelyet az önkormányzati képviselők ülésén hoztak meg pénteken.
Késéseket okoznak a vasúti közlekedésben a következő napokra jelzett rendkívüli hőség miatt bevezetett sebességkorlátozások – tájékoztatott pénteken a Román Vasúti Személyszállító Vállalat (CFR Călători).
A Szociáldemokrata Párt (PSD) szerint a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ szabotálja a kormányalakítást, és folyamatosan új feltételeket találnak ki pozícióik megőrzéséért.
Nicușor Dan államfő a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek parlamenti frakciójának vezetőivel készül egyeztetni pénteken a Cotroceni-palotában.
Közel kétmillió lejt kapott Székelyudvarhely, aminek nagy részét a művelődési ház hibásan megtervezett tűzvédelmi rendszerének kijavítására és kialakítására költik. Emellett megvásárolhatják az ifjúsági lakások építéséhez szükséges telket.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ közös miniszterelnök-jelöltje, Siegfried Mureșan pénteken közölte, célja egy hozzáértő, egységes Európa-barát kormány létrehozása.
Ünnepélyes keretek között adták át pénteken a csíkmadarasi kultúrházat. A több mint 250 férőhelyes épület a helyi közösségi élet új központja lesz, ahol kulturális rendezvények, próbák és találkozók kapnak helyet.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ Siegfried Mureșan európai parlamenti képviselőt javasolja miniszterelnök-jelöltnek.
szóljon hozzá!