
Kevesebb jön be, de kevesebb is megy ki. A halasztható műtéti beavatkozások elnapolása miatt nincs vérhiány
Fotó: Balogh Zoltán/MTI
Megszűnt a nyáron aggasztó mértékűvé vált vérhiány Hargita megyében, ez azonban nem a véradók számának a jelentős növekedésével magyarázható, hanem azzal, hogy a koronavírus-járvány terjedése miatt a megye összes kórházában napolják a halasztható műtéti beavatkozásokat, tehát a fogyasztás is lényegesen visszaesett. A megyei vérközpont vezetőjétől érdeklődtünk a koronavírus-fertőzés és a betegek vércsoportja közti összefüggésről is.
2020. november 22., 18:172020. november 22., 18:17
Noha előre nem látható, mikor lehet szükség nagyobb mennyiségű vérre Hargita megyében, jelenleg nincs vérhiány a megyei vérközpontnál. A járványhelyzet miatt ugyan kevesebb a véradó is, mint más években, de a fogyasztás is lényegesen lecsökkent, lévén, hogy – ugyancsak a járványügyi helyzet miatt – a megye összes kórházában csak a halaszthatatlan, sürgősségi műtéti beavatkozásokat végzik el – tudtuk meg Kopacz Ildikótól, a Hargita Megyei Vérközpont vezetőjétől.
Elmondta, a megszokott vérmennyiséghez képest most vannak kiesések, ugyanis nem járhatnak terepre, azaz olyan településekre, ahol nincs kórház és állandó vérbegyűjtő helyiség, a potenciális véradók egy része számára pedig nehézkessé vált a véradás, utazniuk kellene ezért, illetve
A közelmúltban voltak ugyan civil kezdeményezések a megyében csoportos véradási akciók megszervezésére, ezek azonban nem megengedettek, így végül fel kellett függeszteni ezeknek az eseményeknek a megszervezését. Az ilyen akciók megrendezését a megyei vérközpont vezetője sem látja észszerűnek, illetve biztonságosnak.
A vérközpont csíkszeredai székhelyén kívül az intézmény munkatársai csak a székelyudvarhelyi kórházba járnak vérbegyűjtésekre, ugyanis ezek bejáratott kórházi helyszínek, meg lehet szervezni a szűréseket, a beöltözést, egy idegen helyen azonban még egy nagyobb helyiség fertőtlenítése is nehézségeket okozna, nehéz lenne a véradók, illetve maguk számára is biztosítani a megfelelő biztonsági feltételeket – magyarázta az okokat Kopacz Ildikó.
Különböző egyetemek vizsgálataira, illetve kínai kutatók megfigyeléseire hivatkozva több cikk is született az elmúlt hónapokban arról, hogy a vércsoportok és a koronavírus-fertőzés kapcsolatát vizsgálva a kutatók arra a megállapításra jutottak, hogy a nullás vércsoportúak ritkábban betegszenek meg, mint az A-, B-, vagy AB-vércsoporttal rendelkezők, illetve védettebbek a koronavírussal szemben.
– jelentette ki kérdésünkre a megyei vérközpont vezetője. Ezt támasztja alá az is – folytatta –, hogy a súlyos állapotban lévő koronavírusos betegek kezelésére használt vérplazmák esetében ugyanakkora az igény a 0-s vércsoportú gyógyult betegtől származó plazmára is, mint más vércsoportú plazmákra.
Tizenhat megyében vörös, az ország többi részén narancssárga és sárga jelzésű hőségriasztás van érvényben hétfő reggel 10 óráig.
A Bethlenfalvi úton felfüggesztett jogosítvánnyal rendelkező, míg a Bethlen Gábor utcában ittasan vezető sofőrt állítottak meg a rendőrök a hétvégén Székelyudvarhelyen.
Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.
Meglehetősen ittas állapotban igyekezett megfordulni járművével szombaton hajnalban egy nő Gyergyóalfaluban, ám végül egy sáncba sodródott – közli a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
10 Celsius-fokról indult a reggel Csíkszeredában június 28-án, amikor az ország nyugati és délnyugati részére vörös kánikulariasztást adott ki az Országos Meteorológiai Igazgatóság.
A rendkívüli hőség miatt több megyében korlátozzák vasárnap a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
szóljon hozzá!