Mennyi jut egy rendőrnek, ha Székelyföldön teljesít szolgálatot? Nem sikerült még kiderítenie Árusnak. Képünk illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
Mivel már régóta téma, hogy mennyi a rendőrök fizetése, illetve az, hogy kapnak-e veszélyességi pótlékot Hargita és Kovászna megyében, Árus Zsolt – magánszemélyként – kérdéssel fordult a belügyminisztériumhoz. Választ is kapott, ami további kérdéseket vet fel.
2018. június 19., 17:022018. június 19., 17:02
2018. június 19., 17:072018. június 19., 17:07
„Régóta beszélik úton-útfélen, hogy a rendőrök Székelyföldön veszélyességi pótlékot kapnak. A dolog teljes mértékben hihető, ellenben bizonyítékot hosszú ideig nem mutatott be senki.
– ismertette keddi sajtótájékoztatóján a gyergyószentmiklósi Árus Zsolt, hozzátéve, hogy a miniszteri rendelet alapját képező kormányrendelet azt tartalmazza, hogy miniszteri döntéssel lehet meghatározni azokat a kritériumokat, amelyek alapján egyes településeken szolgálatot teljesítő, bizonyos beosztásban dolgozó alkalmazottak pluszjuttatásra jogosultak-e.
Árus értelmezésében „ez a cikkely nem kritériumokat tartalmaz, hanem csak úgy megállapítja, hogy egységesen tizenöt százalék pluszfizetésre jogosultak a két megyében szolgálatot teljesítő rendőrök. Egy ilyen intézkedésre nem jogosította fel a minisztert ama kormányrendelet, tehát ez az intézkedés jogalap nélküli, más szóval törvénytelen” – ismertette a témával foglalkozó Árus Zsolt, aki úgy látja, hogy a rendőrség állománya Székelyföldön igencsak felduzzadt. A pluszjövedelmek kapcsán ugyanakkor
A szóban forgó miniszteri rendelet a 2004-es évből származik, és most arra kereste a választ Árus, hogy még érvényben van-e. Mint tudatta, „mivel törvény biztosítja az állampolgároknak a jogot, hogy közérdekű információkhoz hozzáférjenek, a belügyminisztériumhoz fordultam kérdésemmel: érvényben van-e még ez a rendelet, és ha már nem, akkor létezik-e olyan más érvényes jogszabály, ami hasonló privilégiumot biztosít a két megye rendőreinek.
Választ is kaptam, amelyből egyrészt kiderül, hogy a miniszteri rendelet már nincs érvényben, illetve az is, hogy a most érvényes javadalmazási kerettörvény is tartalmazza azt a lehetőséget, hogy miniszteri rendelettel, bizonyos feltételek mellett egyes rendőrök pluszjövedelmet kapjanak. Azonban
Árus Zsolt ezzel kapcsolatban három dologra világított rá. „Ugyanazt a területet szabályozza az utóbbi rendelet, mint a korábbi, amelyik nem volt szolgálati titok. Akkor vajon ez miért lett az? Az alkotmány garantálja a közérdekű információhoz való hozzáférés jogát, korlátozni mindössze néhány esetben lehet: nemzetbiztonsági, közegészségügyi stb. okokból. A fizetési pótlékokra vonatkozó kritériumok nem esnek ezen kategóriákba.”
Árus Zsolt
Fotó: Baricz-Tamás Imola
Árus azt is jelezte, hogy a válaszban a fizetési kerettörvényre hivatkoznak, ám az nem említ semmiféle titkosítást, tehát
Továbbá arról is szólt, hogy a közérdekű adatokhoz való hozzáférésről szóló törvény tételesen kimondja, hogy tilos titkosítani olyan adatokat, amelyek jogsértésre vonatkoznak, vagy jogsértést tesznek lehetővé. „Márpedig a 2004-es miniszteri rendelet jogsértő, egészen pontosan diszkriminatív volt, megvan minden esély arra, hogy a mostani is az.”
Árus elmondta, újabb levélben fordult a minisztériumhoz, amiben a fenti érveket felsorolva azt kérte, küldjék meg neki a 2018/7/S miniszteri rendeletet. A június eleji keltezésű válaszlevélben az áll, hogy nem küldik el a kért rendeletet, „majd arra biztatnak, hogy ha rendelkezem bizonyítékkal arra nézve, hogy az törvénysértő, akkor forduljak az illetékes hatóságokhoz. Kitartanak amellett, hogy a miniszteri rendelet hivatali titok, és nem küldik el nekem. A Bukaresti Táblabírósághoz fordultam keresettel, hogy kötelezzék a minisztériumot a titkosság feloldására és arra, hogy küldje el nekem a vitatott minisztériumi rendeletet” – mondta Árus, hozzátéve,
Fejenkét 180 ezer lejes juttatásról szóló összeget hozott nyilvánosságra kedden a román központi sajtó, amit annak a három alkotmánybírónak adnának, akiknek most jár le a kilencéves mandátumuk. Köztük van a magyar alkotmánybíró is.
Az áramszolgáltató közlése szerint előre tervezett karbantartási munkálatok miatt a következő napokban több településen is ideiglenes áramszünetre kell számítani.
Az ítélet nem jogerős.
A dicsőszentmártoni ivóvíztisztító-állomás továbbra is zavartalanul biztosítja a háztartási vízellátást a térségben, mivel a Kis-Küküllő sókoncentrációja a legfrissebb mérések szerint még mindig a megengedett 1500 mg/l-es határérték alatt van.
Elindult a jelentkezés a sepsiszentgyörgyi időseknek és rászorulóknak szóló Gondosóra szociális támogatási programra, kedden. Mutatjuk, hogyan jelentkezhetnek az érdekeltek.
Közel négy és fél év után megszűnt a villanyáramra megállapított ársapka, július 1-jétől piaci áron számláznak a szolgáltatók. A kiszolgáltatott fogyasztók számára havi 50 lejes támogatást biztosít az állam.
Többet kell fizetniük idén a román tengerpartra érkező turistáknak, a legtöbb szállodában mintegy 10–20 százalékkal emelték az árakat tavalyhoz képest.
Maros megyében minimálisan nőtt, Hargita és Kovászna megyében pedig nagyon enyhén csökkent, de összességében alig változott a munkanélküliségi arány a székelyföldi megyékben a legutóbbi, májusi összesítés szerint.
Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán kijelentette, 2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására.
Benzinkútról akart élelmiszert lopni, dulakodott az alkalmazottal, majd elmenekült a helyszínről két fiatal Szászrégenben, ám nem jutottak messzire: a rendőrök rövid időn belül őrizetbe vették őket.
2 hozzászólás