Mennyi jut egy rendőrnek, ha Székelyföldön teljesít szolgálatot? Nem sikerült még kiderítenie Árusnak. Képünk illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
Mivel már régóta téma, hogy mennyi a rendőrök fizetése, illetve az, hogy kapnak-e veszélyességi pótlékot Hargita és Kovászna megyében, Árus Zsolt – magánszemélyként – kérdéssel fordult a belügyminisztériumhoz. Választ is kapott, ami további kérdéseket vet fel.
2018. június 19., 17:022018. június 19., 17:02
2018. június 19., 17:072018. június 19., 17:07
„Régóta beszélik úton-útfélen, hogy a rendőrök Székelyföldön veszélyességi pótlékot kapnak. A dolog teljes mértékben hihető, ellenben bizonyítékot hosszú ideig nem mutatott be senki.
– ismertette keddi sajtótájékoztatóján a gyergyószentmiklósi Árus Zsolt, hozzátéve, hogy a miniszteri rendelet alapját képező kormányrendelet azt tartalmazza, hogy miniszteri döntéssel lehet meghatározni azokat a kritériumokat, amelyek alapján egyes településeken szolgálatot teljesítő, bizonyos beosztásban dolgozó alkalmazottak pluszjuttatásra jogosultak-e.
Árus értelmezésében „ez a cikkely nem kritériumokat tartalmaz, hanem csak úgy megállapítja, hogy egységesen tizenöt százalék pluszfizetésre jogosultak a két megyében szolgálatot teljesítő rendőrök. Egy ilyen intézkedésre nem jogosította fel a minisztert ama kormányrendelet, tehát ez az intézkedés jogalap nélküli, más szóval törvénytelen” – ismertette a témával foglalkozó Árus Zsolt, aki úgy látja, hogy a rendőrség állománya Székelyföldön igencsak felduzzadt. A pluszjövedelmek kapcsán ugyanakkor
A szóban forgó miniszteri rendelet a 2004-es évből származik, és most arra kereste a választ Árus, hogy még érvényben van-e. Mint tudatta, „mivel törvény biztosítja az állampolgároknak a jogot, hogy közérdekű információkhoz hozzáférjenek, a belügyminisztériumhoz fordultam kérdésemmel: érvényben van-e még ez a rendelet, és ha már nem, akkor létezik-e olyan más érvényes jogszabály, ami hasonló privilégiumot biztosít a két megye rendőreinek.
Választ is kaptam, amelyből egyrészt kiderül, hogy a miniszteri rendelet már nincs érvényben, illetve az is, hogy a most érvényes javadalmazási kerettörvény is tartalmazza azt a lehetőséget, hogy miniszteri rendelettel, bizonyos feltételek mellett egyes rendőrök pluszjövedelmet kapjanak. Azonban
Árus Zsolt ezzel kapcsolatban három dologra világított rá. „Ugyanazt a területet szabályozza az utóbbi rendelet, mint a korábbi, amelyik nem volt szolgálati titok. Akkor vajon ez miért lett az? Az alkotmány garantálja a közérdekű információhoz való hozzáférés jogát, korlátozni mindössze néhány esetben lehet: nemzetbiztonsági, közegészségügyi stb. okokból. A fizetési pótlékokra vonatkozó kritériumok nem esnek ezen kategóriákba.”
Árus Zsolt
Fotó: Baricz-Tamás Imola
Árus azt is jelezte, hogy a válaszban a fizetési kerettörvényre hivatkoznak, ám az nem említ semmiféle titkosítást, tehát
Továbbá arról is szólt, hogy a közérdekű adatokhoz való hozzáférésről szóló törvény tételesen kimondja, hogy tilos titkosítani olyan adatokat, amelyek jogsértésre vonatkoznak, vagy jogsértést tesznek lehetővé. „Márpedig a 2004-es miniszteri rendelet jogsértő, egészen pontosan diszkriminatív volt, megvan minden esély arra, hogy a mostani is az.”
Árus elmondta, újabb levélben fordult a minisztériumhoz, amiben a fenti érveket felsorolva azt kérte, küldjék meg neki a 2018/7/S miniszteri rendeletet. A június eleji keltezésű válaszlevélben az áll, hogy nem küldik el a kért rendeletet, „majd arra biztatnak, hogy ha rendelkezem bizonyítékkal arra nézve, hogy az törvénysértő, akkor forduljak az illetékes hatóságokhoz. Kitartanak amellett, hogy a miniszteri rendelet hivatali titok, és nem küldik el nekem. A Bukaresti Táblabírósághoz fordultam keresettel, hogy kötelezzék a minisztériumot a titkosság feloldására és arra, hogy küldje el nekem a vitatott minisztériumi rendeletet” – mondta Árus, hozzátéve,
Tűz ütött ki csütörtök este egy marosvásárhelyi lakóházban, három lakónak sikerült biztonságban kimenekülnie.
Most újra felhasználják Marosvásárhelyen a régi városvezetés által kidobott köztéri elemek utcaszegély-köveit. A Sáros utcai park gránitkő-szegélyét fogják ezekkel a kövekkel helyreállítani.
A Kovásznai Unitárius Leányegyházközség számára gyűjtenek azon a péntek délutáni koncerten, amelynek a helyi művelődési központ ad otthont. A cél egy, a hitélet erősítését célzó ingatlan megvásárlása.
Hárommillió lejjel egészítette ki a kormány csütörtöki ülésén a burgonyatermesztőket támogató program költségvetését – közölte a mezőgazdasági minisztérium.
Aktualizálták Gyergyószentmiklós önkormányzati alapszabályzatát. Lényeges gyakorlati jelentősége nincs ennek, mint ahogy a tisztségviselők igazolványainak formájáról szóló döntésnek sem, erről mégis személyeskedésig menően vitatkoztak.
Tudatosságra és felelős döntéshozatalra buzdították egymást a Fiatalok a fiatalokért elnevezésű kampányeseményen, amelyet az országos dohányzásmentes napon, csütörtökön tartottak Székelyudvarhelyen a Siculus Ifjúsági Házban.
Innovatív applikációt hoznak létre, amely közelebb viszi a közönséget a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház világához. Egyszerre hatvan programozó dolgozik egy napon át egy applikáció létrehozásán.
Eltávolították a havazás miatt a sínekre dőlt fákat, és újraindult a közlekedés a 400-as vasúti fővonal Marosfő és Gyergyóhodos közötti szakaszán – tájékoztatott csütörtök délután a Hargita megyei tűzoltóság.
Sepsiszentgyörgyön nő a Napkapu-erdő és alakul a Napkapu-szobor is, melyre szerdán új elemek kerültek rá azoknak a neveivel, akik munkájukkal hozzájárultak ahhoz, hogy a Sepsiszentgyörgy határában gyarapodó csemetékből egy szép erdő válhasson.
Újabb havazás kezdődött a délutáni órákban, ugyanakkor a hőmérséklet csökkenésével az utak ismét csúszóssá váltak. Van ahol tükörjég, máshol becsúszott kamion nehezíti a forgalmat.
2 hozzászólás