Hirdetés
Hirdetés

Megoldották a medvekérdést Tusnádfürdőn?

Néhány éve még rendszeres volt a kukázó medvék látványa az üdülőhelyen •  Fotó: Beliczay László

Néhány éve még rendszeres volt a kukázó medvék látványa az üdülőhelyen

Fotó: Beliczay László

Tavaly nem érkezett bejelentés medvék okozta károkról Tusnádfürdőn, mára a Hargita megyei üdülőhely modellértékűvé vált az ember és nagyvad együttélése szempontjából – mondta Imecs István, a barnamedvék okozta gondok megoldásával megbízott helyi munkacsoport koordinátora pénteken az Agerpres hírügynökségnek.

Székelyhon

2025. január 10., 19:452025. január 10., 19:45

A helyi munkacsoportot a Project Bag Egyesület képviseletében vezető biológus a román hírügynökségnek úgy nyilatkozott, hogy a jelenlegi helyzet a három éve elkezdett erőfeszítéseik eredménye. Ezek nyomán már alig van medvék jelenlétére figyelmeztető Ro-Alert telefonos riasztás a korábban erről hírhedt Hargita megyei településen, tavaly egyáltalán nem érkezett bejelentés medvék okozta kárról. A szakember szerint

2021-ben még 250 telefonos figyelmeztetést adtak le a nagyvadak lakott területen való jelenléte miatt, és a medvék okozta kár is jelentős volt, gyakran betörtek a lakosok udvarába, házaiba.

Mint mondta, a pozitív változást Butyka Zsolt polgármester hozzáállása idézte elő, aki szakemberekből álló munkacsoportot hozott létre a medvék okozta probléma kezelésére. Ez számos esetben avatkozott be, kergette el vagy helyeztette át a településre bejáró nagyvadakat, öt egyedet ki is lőttek, miután nem sikerült leszoktatni őket arról, hogy élelem után kutatva betörjenek a házakba.

Hirdetés

A helyzet javulásához az erdőközeli, nyílt területen lévő gyümölcsfák kivágása is hozzájárult, mivel

a település nyár végén egy „óriási etetővé vált”, éjszakánként 15-20 medve is bejárt lakmározni a gyümölcsből

– idézte a szakembert az MTI. De a medvék búvóhelyéül szolgáló bozótosok kiirtása és a medvebiztos kukák felszerelése is kellett a sikerhez. A szlovákiai Tátrai Nemzeti Parkban alkalmazott konténerek közül 16-ot a Természetvédelmi Világalap (WWF) segítéségével szereltek fel.

Imecs István szerint a javuláshoz a nemzetközi szakemberek részvételével rendezett konferenciák, tudományos szimpóziumok is hozzájárultak, ahol megismerhették a más országok által alkalmazott megoldásokat a medvék okozta problémák kezelésére.

Tusnádfürdőn egy applikációt is létrehoztak, melyen a lakosok és turisták a medvék jelenlétével kapcsolatos információt közölhetik a hatóságokkal.

Egy látogatóközpont is létesült, a Tusnad Eco Bear Cave felkeresőit a medvékről, ezek viselkedéséről tájékoztatják.

A biológus úgy vélte, hogy a Tusnádfürdőn alkalmazott intézkedéseket más romániai településeken is használni lehetne a nagyvad távoltartására.

A környezetvédelmi tárca 2023 májusában egy felmérés alapján 7500 és 8100 közöttire becsülte a vadon élő barnamedvék számát. A településekre bejáró nagyvadak az elmúlt 5-6 évben nemcsak tetemes anyagi károkat okoztak, hanem több mint 150 esetben támadtak emberre, és emiatt tucatnyi haláleset is történt. A parlament tavaly júliusban törvénymódosítást fogadott el a túlszaporodott medveállomány ritkítását célzó vadászati kvótákról, miután egy közkedvelt turistaösvényen 19 éves lányt ölt meg egy medve.

Hirdetés
4 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. augusztus 06., csütörtök

Szent István ünnepel indul az idei Székelyföldi Lovas Ünnep

A jövő évi jubileumi, huszadik kiadás főpróbájának is tekintik az idei, 19. Székelyföldi Lovas Ünnepet, amelyet augusztus 20. és 23. között rendeznek meg. A gyergyószentmiklósi esemény a lovas élet, a hagyományőrzés és kikapcsolódás találkozóhelye.

Szent István ünnepel indul az idei Székelyföldi Lovas Ünnep
Hirdetés
2026. augusztus 06., csütörtök

Mentőhelikoptert hívtak a Marosból kiemelt áldozathoz – frissítve

Kiemeltek egy embert a Marosból csütörtökön délután Kutyfalva községhez tartozó Marosorosziban, majd megkezdték az újraélesztését. A helyszínre mentőhelikoptert is riasztottak.

Mentőhelikoptert hívtak a Marosból kiemelt áldozathoz – frissítve
2026. augusztus 06., csütörtök

3,4-es erősségű földrengés volt csütörtök délután

A Richter-skála szerint 3,3-as erősségű földrengés történt csütörtökön 13 óra 22 perckor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP). Ezt később 3,4-es erősségűre módosítotották.

3,4-es erősségű földrengés volt csütörtök délután
2026. augusztus 06., csütörtök

Kezdődhet Călin Georgescu és Horațiu Potra perének érdemi tárgyalása

A legfelsőbb bíróság csütörtökön elrendelte az érdemi tárgyalás megkezdését abban az perben, amelyben a korábbi államelnökjelöltet, Călin Georgescut és Horațiu Potra zsoldoscsoportját alkotmányos rend elleni cselekményekkel vádolják.

Kezdődhet Călin Georgescu és Horațiu Potra perének érdemi tárgyalása
Hirdetés
2026. augusztus 06., csütörtök

Esti áramspórolásra kérik a lakosságot, a vállalatokat és a közintézményeket

Az energiaügyi minisztérium arra kéri a lakosságot, a vállalatokat, a közintézményeket és a termelő-fogyasztókat, hogy augusztus 31-éig önkéntesen csökkentsék az áramfogyasztást este 19 és 23 óra között.

Esti áramspórolásra kérik a lakosságot, a vállalatokat és a közintézményeket
2026. augusztus 06., csütörtök

Tömegverekedés lett a szűk mezőgazdasági úti vitából Csatószegen

Kórházba szállítottak több embert, mezőgazdasági munkagépek rongálódtak meg, és ideiglenes védelmi rendeleteket is kibocsátottak azután, hogy szombat délután súlyos konfliktus alakult ki Csatószegen egy elsőbbségadási vita nyomán.

Tömegverekedés lett a szűk mezőgazdasági úti vitából Csatószegen
2026. augusztus 06., csütörtök

Szombaton szavaz az államfőjelöltjéről a Tisza-frakció

Szombaton szavaz a Tisza parlamenti képviselőcsoportja arról, hogy kit jelöl köztársasági elnöknek – mondta az MTI kérdésére Bujdosó Andrea frakcióvezető csütörtökön.

Szombaton szavaz az államfőjelöltjéről a Tisza-frakció
Hirdetés
2026. augusztus 06., csütörtök

A kánikula mellett viharokra is van kilátás a hétvégén

Románia nagy részén a hét végéig kánikulára, fokozott hőterhelésre, valamint záporokra és zivatarokra figyelmeztető előrejelzés lesz érvényben – közölte az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).

A kánikula mellett viharokra is van kilátás a hétvégén
2026. augusztus 06., csütörtök

Gondoskodik az ügyvivő kormány, hogy lehessen személyzetet alkalmazni az újonnan nyíló bölcsődékbe

A kormány két héten belül memorandumot hagy jóvá a napokban átadandó bölcsődék személyzetének alkalmazásáról, hogy ezek az intézmények már ősztől működhessenek – jelentette ki csütörtökön az ügyvivő miniszterelnök.

Gondoskodik az ügyvivő kormány, hogy lehessen személyzetet alkalmazni az újonnan nyíló bölcsődékbe
2026. augusztus 06., csütörtök

Nagyon kis mértékben, de visszaesett a turizmus Romániában

Júniusban 1,269 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken, 2,5 százalékkal kevesebbet, mint egy évvel korábban – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adataiból.

Nagyon kis mértékben, de visszaesett a turizmus Romániában
Hirdetés