Hirdetés
Hirdetés

Megoldást kellett találni az igazságtalan helyzetre, ezért megemelték az ingázási támogatást

Egy 15 kilométerre ingázó iskolás eddig 66 lejt kaphatott, ezután pedig 132 lejből gazdálkodhat. Képünk illusztráció •  Fotó: Veres Nándor

Egy 15 kilométerre ingázó iskolás eddig 66 lejt kaphatott, ezután pedig 132 lejből gazdálkodhat. Képünk illusztráció

Fotó: Veres Nándor

Múlt hét közepén még tiltakozott a Tanulók Országos Tanácsa a diákok ingázási költségei miatt, a csütörtöki kormányülésen azonban elfogadták azt a sürgősségi rendeletet, amely az ingázó diákoknak felajánlott átalányösszeg bevezetését javasolja. Ez alapján a diákok ezentúl jóval több pénzt kapnak majd: például egy 15 kilométerre ingázó iskolás eddig havi 66 lejt kaphatott, ezután pedig 132 lejből oldhatja meg az utazását.

Szász Cs. Emese

2022. november 21., 08:582022. november 21., 08:58

2022. november 21., 10:032022. november 21., 10:03

Hónapok óta folyik az ingázó diákok körüli botrány, miután az oktatási minisztérium a tanév elején törölte a vidéki településekről ingázó középiskolások szociális ösztöndíját, amelyet anyagi háttértől függetlenül kaptak azok a diákok, akiknek máshol kell középiskolába járniuk, mert nincs megfelelő oktatási intézmény a településükön.

A pórul járt diákok jóvátételeként az ingázás visszafizetését reformálják meg – ígérték a szaktárca képviselői, akik heteken keresztül tárgyaltak az összegekről, amelyet nem egy fix összegben határoznak meg, hanem a szállítási költségekhez igazítják.

Bár a diákok idáig is kaphattak úgynevezett ingázási pénzt, az a tényleges utazási költségeiket csak nagyon kis részben fedezte.

Hirdetés

Szeptember óta várják

Még szeptemberben megegyezésre jutott az oktatási minisztérium az érdekeltekkel, de eddig nem történt konkrét előrelépés az ügyben, ami miatt múlt héten a diákok ingáztatásáért felelős tárcaközi munkacsoport ülésének összehívását sürgette a Tanulók Országos Tanácsa és a Szülők Országos Szövetsége. Közleményükben arra hívták fel a figyelmet, hogy

az iskolaelhagyási ráta és a diákok szállítási költségei folyamatosan nőnek, ezért 2023 elejéig megoldást kell találni az iskolai ingáztatásra.

A Gazdasági és Szociális Tanács korábban kedvezően véleményezte azt a sürgősségirendelet-tervezetet, amely szerint egy átalányösszeggel segítenék az ingázó diákokat. A tervezetet a Tanulók Országos Tanácsa és a Szülők Országos Szövetsége is támogatja, úgy vélték, hogy

az átalányösszeg bevezetése legalább rövid távon megoldaná a diákok ingázási problémáit.

Mi is érdeklődtünk a marosvásárhelyi Bolyai Farkas Gimnázium alá tartozó katolikus iskola titkárságán, hogy milyen összegeket kapnak a tanulók. Megtudtuk, hogy

az ingázó diákok adatait egy táblázatba kell beírják, 3 kilométertől 60 kilométerig, és a táblázat automatikusan kiszámítja az összegeket.

Esetükben a legtöbb pénzt – 110 és 140 lej közötti összeget – az a diák kapja, aki Borszékről ingázik Marosvásárhelyre, ő albérletben lakik, így a hazautazási jegyeket „fizetik vissza” számára, de

a közelbe ingázó marosszentgyörgyi diákok 5 kilométerre például havi 36 lej kompenzálást kapnak. Marosszentgyörgy és Marosvásárhely között amúgy egy járat 7 lejbe került, oda vissza 14 lej, és még csak egy napot utazott a diák.

Havi normatív támogatás megemelt összegekkel

A csütörtöki kormányülésen elfogadták az oktatási törvényt módosító és kiegészítő sürgősségi rendeletet, amely az ingázó diákoknak felajánlott átalányösszeg bevezetését javasolja. A rendelet szerint ezentúl azoknak a tanulóknak, akik nem a lakóhelyükön tanulnak, havi normatív támogatást kapnak.

A diákoknak biztosított utazási átalányösszeg havi 60 lej/hó 3 kilométer távolságig. A 3 kilométert meghaladó távolságok esetén a havi 60 lej kiegészül kilométerenként havi 6 lejjel.

Például, ha egy tanuló 15 km-re lakik az iskolától, akkor az első 3 kilométerre 60 lej jár neki, plusz 6 lej a fennmaradó 12 kilométer minden egyes kilométerére, ami összesen 132 lej, amit a tanuló a bérlet megvásárlása előtt kap meg.

Eddig ugyanezért a 15 kilométerért a tanuló 30 lejt kapott volna az első 3 kilométerért, plusz 3 lejt a fennmaradó 12 km minden egyes kilométeréért, ami összesen 66 lej

– emlékeztet közleményében a szaktárca.

Szintén újdonság, hogy amennyiben ez a kiszámított összeg nem fedezi a diákok teljes utazását egy hónapban,

a támogatást saját költségvetésükből kiegészíthetik az önkormányzatok.

Ugyanakkor a bentlakásban lakó diákoknak négy oda-vissza utazás kifizetését biztosítja az új rendelet, illetve

minden hivatalos ünnepnap alkalmával megtéríti a hazautazás költségeit az oktatási minisztérium.

Az összeget attól az oktatási intézménytől igényelhetik a diákok, ahol tanulnak. Az elszámoláshoz szükséges felmutatni az utazást igazoló dokumentumokat. A szaktárca úgy véli, hogy a rendelet elfogadása jelenleg a legjobb megoldás az ingázó tanulók iskolai szállításának biztosítására, tekintettel arra, hogy a lakóhelyüktől eltérő helyen iskolába járó tanulók szállítására biztosított összeg akár négyszereséről van szó.

Hirdetés
1 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. február 07., szombat

Kolbászkészítés: ahány ház, annyi szokás – videó

A kolbászkészítésre is igaz, hogy ahány ház, annyi szokás – kinek sósabban, kinek paprikásabban ízlik jobban a termék.

Kolbászkészítés: ahány ház, annyi szokás – videó
Hirdetés
2026. február 07., szombat

Mindent előre kiterveltek a Szeben megyei anyagyilkosság ügyében

A Szeben megyei törvényszék szombaton elrendelte az anyját a vagyonáért megölő Szeben megyei nő másik tettestársának harminc napos előzetes letartóztatását.

Mindent előre kiterveltek a Szeben megyei anyagyilkosság ügyében
2026. február 07., szombat

Fúrják, robbantják a hegyet, hogy autópálya haladhasson át rajta

A Déli-Kárpátokat átszelő Nagyszeben-Pitești autópálya egyik legnehezebb szakaszán, a Vâlcea megyei Robești alagútpárnál látványos ütemben halad a hegy átfúrása.

Fúrják, robbantják a hegyet, hogy autópálya haladhasson át rajta
2026. február 07., szombat

Ilyen volt Gyergyószentmiklóson az adóemelés elleni tiltakozás

Több tucatnyian vonultak utcára szombaton Gyergyószentmiklóson egy héttel a csíkszeredai és székelyudvarhelyi adóemelés elleni megmozdulások után. A demonstráción a polgármester is felszólalt. Fotókon mutatjuk.

Ilyen volt Gyergyószentmiklóson az adóemelés elleni tiltakozás
Hirdetés
2026. február 07., szombat

Lakodalomnak indult, temetés lett belőle – ilyen volt a farsangolás Kézdivásárhelyen

Behúzták a farsangot szombat délben Kézdivásárhelyen. Az alakoskodás lakodalmi mentként indult, medveébresztésbe csapott át, végül temetésbe torkollott a céhes város főterén.

Lakodalomnak indult, temetés lett belőle – ilyen volt a farsangolás Kézdivásárhelyen
2026. február 07., szombat

Kulturális minisztérium: gyorsuló állagromlás előzte meg a szilágycsehi református templom tornyának összeomlását

A szilágycsehi református templom tornyának kedd esti összeomlása előtt négy napon át egyre súlyosbodó szerkezeti károsodások jelezték az épület gyorsuló állagromlását – tájékoztatott szombaton a kulturális minisztérium.

Kulturális minisztérium: gyorsuló állagromlás előzte meg a szilágycsehi református templom tornyának összeomlását
2026. február 07., szombat

Gyergyószentmiklóson is utcára vonultak az adóemelés ellen

Sepsiszentgyörgy, Kézdivásárhely, Csíkszereda és Székelyudvarhely után Gyergyószentmiklóson is utcára vonultak a kormány adóemelési intézkedései ellen tiltakozva szombaton.

Gyergyószentmiklóson is utcára vonultak az adóemelés ellen
Hirdetés
2026. február 07., szombat

Továbbra is sokan hívják indokolatlanul a 112-őt

Az indokolatlan segélyhívások száma az elmúlt években csökkent, de továbbra is magas – tájékoztatott szombaton a Különleges Távközlési Szolgálat.

Továbbra is sokan hívják indokolatlanul a 112-őt
2026. február 07., szombat

A legtöbben megúszták bírsággal, de több vállalkozás is parkolópályára került a fogyasztóvédelmi ellenőrzések után

Az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) a hét folyamán országszerte végzett ellenőrzései során 1080 bírságot szabott ki, összesen több mint 6,6 millió lej értékben – tájékoztatott szombaton az intézmény.

A legtöbben megúszták bírsággal, de több vállalkozás is parkolópályára került a fogyasztóvédelmi ellenőrzések után
2026. február 07., szombat

Saját zászlóval büszkélkedhet a Hubertus Vadásztársaság

Szarvas, farkas, medve, őz és vaddisznó, vagyis az Erdélyben is élő nagyvadak díszítik a székelykeresztúri Hubertus Vadásztársaság nemrég felavatott zászlaját. A társulat vezetősége közli, hogy csapatuk összetartozását is szimbolizálja a lobogó.

Saját zászlóval büszkélkedhet a Hubertus Vadásztársaság
Hirdetés