
Fotó: Gábos Albin
Közel 350 alap- és mesterképzéses hallgatót köszöntött hétfőn tizenkilencedik tanévnyitó ünnepségén a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem (EMTE) Csíkszeredai Kara. Az elsőévesek a számos jókívánság és megszívlelendő tanács után ünnepélyes eskütételt tettek, hivatalosan is megnyitva ezzel a tanévet.
2019. szeptember 16., 15:332019. szeptember 16., 15:33
Tizenkilencedik tanévnyitóját ünnepelte tegnap a Sapientia EMTE Csíkszeredai Kara: a Csíki Moziban tartott eseményen zsúfolásig megtelt a terem, hiszen 341 alap- és mesterképzéses elsőéves hallgató kezdte el tanulmányait.
Az ünnepségen elsőként Dávid László, az egyetem rektora köszöntötte a jelenlévőket. Mint mondta,
Szintén fontos továbbá, hogy az egyetemen nem egy-egy tantárgyat, hanem értékrendet tanítanak az oktatók, amely kimondottan fontos a mai világban, amikor jelentős változások várnak a fiatalokra. „Az a kihívás ér, hogy a ma létező mesterségek fele el fog tűnni a következő 20-30 évben. Próbálunk segíteni abban, hogy úgy tanítsunk, hogy ne csak elszenvedői legyetek ennek a jövőnek, hanem alkotói. Ezért hiszem, hogy jó választás volt a bölcsesség egyetemére jönni. A keresztény értékrendet pedig onnan láthatjátok, hogy amikor bajba kerültök, mindig lesz valaki, aki segít” – hívta fel az elsőévesek figyelmét a rektor.
Fotó: Gábos Albin
Ezt követően Tóth László főkonzul, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának vezetője arról beszélt, hogy szomorú évfordulója van idén a romániai magyar nyelvű egyetemi oktatás történetének, hiszen 60 éve a kommunista hatalom parancsára felszámolták a kolozsvári magyar nyelvű Bolyai Egyetemet. Ennek következményeként az 1980-as évekre az erdélyi magyar felsőoktatás jelentős mértékben elsorvadt. Kiderült azonban, hogy az 1990 utáni évtizedben sem a rendszerváltás ténye, sem a magyarság jogos igénye nem volt elég ahhoz, hogy új magyar nyelvű állami egyeteme legyen a közösségnek.
Ezzel az igennel valósággá vált mindaz, amit 1990 után nem engedtek megszületni, valósággá vált a teljes körű magyar nyelvű felsőoktatás, az önálló felsőoktatás az erdélyi magyarok számára. Azóta a Sapientia bebizonyította, hogy meg tud felelni a sokrétű kihívásoknak, és teszi ezt úgy, hogy sok romániai magánegyetemtől eltérően nem lett olcsó diplomagyár” – húzta alá a főkonzul.
Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke úgy fogalmazott, hogy
A továbbiakban Ráduly Róbert Kálmán, Csíkszereda polgármestere annak fontosságát hangsúlyozta, hogy a hallgatóknak elsősorban az embert és a partnert kell meglátniuk az egyetem oktatóiban, nem az ellenfelet. Emellett
A polgármester után Pap Levente, az egyetem megbízott dékánja köszöntötte humorosan a gólyákat, majd Mihály Gergő, a Hallgatói Önkormányzat elnöke látta el őket jó tanácsokkal. Végül Kovács Nikolett elsőéves, génsebészet szakos hallgató mondott köszönetet mindannyiuk nevében az előttük álló kalandokért. A köszöntőbeszédek után az elsőévesek ünnepélyes eskütételével folytatódott az esemény, majd Csapai Árpád egyetemi lelkész megáldotta a jelenlévőket és az új tanévet. Az ünnepség közös imával és a himnuszok eléneklésével zárult.
Autó balesetezett a Kincsesfő és Görgényszentimre közötti 10-es jelzésű községi úton vasárnap délután; a hatóságok két áldozatról számoltak be, egyikük életét vesztette – közli a Maros megyei katasztrófavédelem.
Tizenhat megyében vörös, az ország többi részén narancssárga és sárga jelzésű hőségriasztás van érvényben hétfő reggel 10 óráig.
A Bethlenfalvi úton felfüggesztett jogosítvánnyal rendelkező, míg a Bethlen Gábor utcában ittasan vezető sofőrt állítottak meg a rendőrök a hétvégén Székelyudvarhelyen.
Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.
Meglehetősen ittas állapotban igyekezett megfordulni járművével szombaton hajnalban egy nő Gyergyóalfaluban, ám végül egy sáncba sodródott – közli a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
10 Celsius-fokról indult a reggel Csíkszeredában június 28-án, amikor az ország nyugati és délnyugati részére vörös kánikulariasztást adott ki az Országos Meteorológiai Igazgatóság.
A rendkívüli hőség miatt több megyében korlátozzák vasárnap a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
szóljon hozzá!