
Fotó: Gábos Albin
Közel 350 alap- és mesterképzéses hallgatót köszöntött hétfőn tizenkilencedik tanévnyitó ünnepségén a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem (EMTE) Csíkszeredai Kara. Az elsőévesek a számos jókívánság és megszívlelendő tanács után ünnepélyes eskütételt tettek, hivatalosan is megnyitva ezzel a tanévet.
2019. szeptember 16., 15:332019. szeptember 16., 15:33
Tizenkilencedik tanévnyitóját ünnepelte tegnap a Sapientia EMTE Csíkszeredai Kara: a Csíki Moziban tartott eseményen zsúfolásig megtelt a terem, hiszen 341 alap- és mesterképzéses elsőéves hallgató kezdte el tanulmányait.
Az ünnepségen elsőként Dávid László, az egyetem rektora köszöntötte a jelenlévőket. Mint mondta,
Szintén fontos továbbá, hogy az egyetemen nem egy-egy tantárgyat, hanem értékrendet tanítanak az oktatók, amely kimondottan fontos a mai világban, amikor jelentős változások várnak a fiatalokra. „Az a kihívás ér, hogy a ma létező mesterségek fele el fog tűnni a következő 20-30 évben. Próbálunk segíteni abban, hogy úgy tanítsunk, hogy ne csak elszenvedői legyetek ennek a jövőnek, hanem alkotói. Ezért hiszem, hogy jó választás volt a bölcsesség egyetemére jönni. A keresztény értékrendet pedig onnan láthatjátok, hogy amikor bajba kerültök, mindig lesz valaki, aki segít” – hívta fel az elsőévesek figyelmét a rektor.
Fotó: Gábos Albin
Ezt követően Tóth László főkonzul, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának vezetője arról beszélt, hogy szomorú évfordulója van idén a romániai magyar nyelvű egyetemi oktatás történetének, hiszen 60 éve a kommunista hatalom parancsára felszámolták a kolozsvári magyar nyelvű Bolyai Egyetemet. Ennek következményeként az 1980-as évekre az erdélyi magyar felsőoktatás jelentős mértékben elsorvadt. Kiderült azonban, hogy az 1990 utáni évtizedben sem a rendszerváltás ténye, sem a magyarság jogos igénye nem volt elég ahhoz, hogy új magyar nyelvű állami egyeteme legyen a közösségnek.
Ezzel az igennel valósággá vált mindaz, amit 1990 után nem engedtek megszületni, valósággá vált a teljes körű magyar nyelvű felsőoktatás, az önálló felsőoktatás az erdélyi magyarok számára. Azóta a Sapientia bebizonyította, hogy meg tud felelni a sokrétű kihívásoknak, és teszi ezt úgy, hogy sok romániai magánegyetemtől eltérően nem lett olcsó diplomagyár” – húzta alá a főkonzul.
Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke úgy fogalmazott, hogy
A továbbiakban Ráduly Róbert Kálmán, Csíkszereda polgármestere annak fontosságát hangsúlyozta, hogy a hallgatóknak elsősorban az embert és a partnert kell meglátniuk az egyetem oktatóiban, nem az ellenfelet. Emellett
A polgármester után Pap Levente, az egyetem megbízott dékánja köszöntötte humorosan a gólyákat, majd Mihály Gergő, a Hallgatói Önkormányzat elnöke látta el őket jó tanácsokkal. Végül Kovács Nikolett elsőéves, génsebészet szakos hallgató mondott köszönetet mindannyiuk nevében az előttük álló kalandokért. A köszöntőbeszédek után az elsőévesek ünnepélyes eskütételével folytatódott az esemény, majd Csapai Árpád egyetemi lelkész megáldotta a jelenlévőket és az új tanévet. Az ünnepség közös imával és a himnuszok eléneklésével zárult.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!