
Fotó: Gábos Albin
Közel 350 alap- és mesterképzéses hallgatót köszöntött hétfőn tizenkilencedik tanévnyitó ünnepségén a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem (EMTE) Csíkszeredai Kara. Az elsőévesek a számos jókívánság és megszívlelendő tanács után ünnepélyes eskütételt tettek, hivatalosan is megnyitva ezzel a tanévet.
2019. szeptember 16., 15:332019. szeptember 16., 15:33
Tizenkilencedik tanévnyitóját ünnepelte tegnap a Sapientia EMTE Csíkszeredai Kara: a Csíki Moziban tartott eseményen zsúfolásig megtelt a terem, hiszen 341 alap- és mesterképzéses elsőéves hallgató kezdte el tanulmányait.
Az ünnepségen elsőként Dávid László, az egyetem rektora köszöntötte a jelenlévőket. Mint mondta,
Szintén fontos továbbá, hogy az egyetemen nem egy-egy tantárgyat, hanem értékrendet tanítanak az oktatók, amely kimondottan fontos a mai világban, amikor jelentős változások várnak a fiatalokra. „Az a kihívás ér, hogy a ma létező mesterségek fele el fog tűnni a következő 20-30 évben. Próbálunk segíteni abban, hogy úgy tanítsunk, hogy ne csak elszenvedői legyetek ennek a jövőnek, hanem alkotói. Ezért hiszem, hogy jó választás volt a bölcsesség egyetemére jönni. A keresztény értékrendet pedig onnan láthatjátok, hogy amikor bajba kerültök, mindig lesz valaki, aki segít” – hívta fel az elsőévesek figyelmét a rektor.
Fotó: Gábos Albin
Ezt követően Tóth László főkonzul, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának vezetője arról beszélt, hogy szomorú évfordulója van idén a romániai magyar nyelvű egyetemi oktatás történetének, hiszen 60 éve a kommunista hatalom parancsára felszámolták a kolozsvári magyar nyelvű Bolyai Egyetemet. Ennek következményeként az 1980-as évekre az erdélyi magyar felsőoktatás jelentős mértékben elsorvadt. Kiderült azonban, hogy az 1990 utáni évtizedben sem a rendszerváltás ténye, sem a magyarság jogos igénye nem volt elég ahhoz, hogy új magyar nyelvű állami egyeteme legyen a közösségnek.
Ezzel az igennel valósággá vált mindaz, amit 1990 után nem engedtek megszületni, valósággá vált a teljes körű magyar nyelvű felsőoktatás, az önálló felsőoktatás az erdélyi magyarok számára. Azóta a Sapientia bebizonyította, hogy meg tud felelni a sokrétű kihívásoknak, és teszi ezt úgy, hogy sok romániai magánegyetemtől eltérően nem lett olcsó diplomagyár” – húzta alá a főkonzul.
Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke úgy fogalmazott, hogy
A továbbiakban Ráduly Róbert Kálmán, Csíkszereda polgármestere annak fontosságát hangsúlyozta, hogy a hallgatóknak elsősorban az embert és a partnert kell meglátniuk az egyetem oktatóiban, nem az ellenfelet. Emellett
A polgármester után Pap Levente, az egyetem megbízott dékánja köszöntötte humorosan a gólyákat, majd Mihály Gergő, a Hallgatói Önkormányzat elnöke látta el őket jó tanácsokkal. Végül Kovács Nikolett elsőéves, génsebészet szakos hallgató mondott köszönetet mindannyiuk nevében az előttük álló kalandokért. A köszöntőbeszédek után az elsőévesek ünnepélyes eskütételével folytatódott az esemény, majd Csapai Árpád egyetemi lelkész megáldotta a jelenlévőket és az új tanévet. Az ünnepség közös imával és a himnuszok eléneklésével zárult.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!