Minél többen nézzék meg a csíkszentgyörgyi Márton Ferenc-emlékszobát, hiszen akkor lehet megtudni, hogy milyen nagy személyiség volt a művész, ha megtekintik a munkásságát – ezekkel a szavakkal bátorított mindenkit a létesítmény felkeresésére György József polgármester az emlékszoba megnyitóján.
2018. április 28., 17:422018. április 28., 17:42
Fotó: Gegő Imre
Minél többen nézzék meg a csíkszentgyörgyi Márton Ferenc-emlékszobát, hiszen akkor lehet megtudni, hogy milyen nagy személyiség volt a művész, ha megtekintik a munkásságát – ezekkel a szavakkal bátorított mindenkit a létesítmény felkeresésére György József polgármester az emlékszoba megnyitóján.
2018. április 28., 17:422018. április 28., 17:42
Fotó: Gegő Imre
Benépesedett Csíkszentgyörgy háromtizesi óvodájának udvara szombaton a Márton Ferenc-emlékszoba megnyitója iránt érdeklődőkkel. A helyi falunapok keretében tizenegy órakor kezdődött ünnepségen elsőként Czikó Gergely nyugalmazott iskolaigazgató, magyartanár köszöntötte az összegyűlteket. Kiemelte, régi álom vált valóra az emlékszoba elkészülte révén, hiszen
Az ötletgazda arra is rámutatott, hogy a múlt ismerete nélkül nem lehet eligazodni a jelenben, és a jövőt sem lehet megfelelően építeni. Ezt követően méltatta az önkormányzat által a kulturális értékek teremtéséért és megtartásáért az elmúlt években kifejtett munkáját, és átadta a szót György József polgármesternek.
Csíkszentgyörgy község közössége újabb adósságát törlesztette a helyi nagynevű őseivel szemben. A megvalósult emlékszoba is azt jelzi, hogy foglalkozunk őseink emlékével – emelte ki beszéde elején a községvezető. Majd azt is bevallotta, hogy
Fotó: Gegő Imre
Külön köszönetet mondott Czikó Gergelynek, aki az emlékszoba ötletgazdájaként két éve megkereste őt, hogy felületet kérjen Márton Ferenc életútjának bemutatására az akkor felújított óvodaépületben – amit biztosítottak is számára. Végül György József arra bátorított mindenkit, hogy látogassák a kis múzeumot, hiszen
Az emlékszoba létrejöttének fő támogatója az önkormányzat mellett a csíkszentgyörgyi közbirtokosság volt, amelynek elnöke, Kézdi József is megosztotta ünnepi gondolatait a hétvégi eseményen. Beszédében érdekes tényeket osztott meg Márton Ferencről és családtagjairól, és azt is felvetette, hogy amennyiben sorra kerül egy Márton Ferenc-szoborállítás, annak legméltóbb helye a háromtizesi temetőkertben lenne, ahol a Márton család síremléke is található. Felszólalása végén hangsúlyozta,
Szabó András művészettörténész-muzeológus, az emlékszoba létrejöttének szakmai segítője felszólalásában Márton Ferenc munkásságát méltatta. Többek között arra is rámutatott, hogy Márton Ferenc nemcsak a rajzban, festészetben volt tehetséges, hanem az alkalmazott művészetekben, épületdíszítésben, szobrászatban is. Reneszánsz típusú székelyföldi művésznek nevezte, aki minden műfajban jelentőset, minőségit és időtállót alkotott. Ezt követően Ferencz Imre költő olvasta fel saját, Márton Ferencről írt versét.
Fotó: Gegő Imre
Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke beszédében a tehetséges ifjúság felkarolásának és itthon tartásának fontosságáról beszélt. Meglátása szerint
Utolsóként Imets László, a csíkszeredai művészeti középiskola igazgatója, az emlékszobában elhelyezett fő művek készítője szólalt fel, beavatva a jelenlévőket a reprodukciók készítése során megélt vívódásaiba. Majd kiemelte, hogy ezen emlékszoba is hozzájárul ahhoz, hogy a nagy elődök emléke fennmaradjon, a fiatalok által pedig így elérhetők azok a példaadó értékek, amelyeket érdemes követni. Mielőtt a jelenlévők sorra megtekinthették az emlékszobát, Pál Vilmos Barna az egyházközség plébánosa mondott áldást az épületre.
Fotó: Gegő Imre
Folytatódik a falunapi program
A szombati programpontok után vasárnap reggel hét órakor zenés ébresztővel indul újra a falunapi sokadalom, amely délután a csíkszentgyörgyi kultúrotthonban folytatódik: három órától a csíkszentgyörgyi fúvósok lépnek fel, majd a helyi és menasági néptánccsoportok előadása következik. Öt órától György József köszönti a község 18 éves fiataljait, ami után a községbeli vonós baráti társaság szórakoztatja a jelenlévőket. Hattól a menasági színjátszóké lesz a színpad, majd Szőcs Renáta ad koncertet, ami után slágerpartin rophatják a táncos kedvűek.
Fotó: Gegő Imre
Fotó: Gegő Imre
Fotó: Gegő Imre
Fotó: Gegő Imre
Fotó: Gegő Imre
Fotó: Gegő Imre
Fotó: Gegő Imre
Fotó: Gegő Imre
Fotó: Gegő Imre
Fotó: Gegő Imre
Fotó: Gegő Imre
Sűrű ködre adott ki figyelmeztetést péntek reggel az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM). A sárga ködriadó az ország 18 megyéjére érvényes.
A meg nem született, halva született, szülés közben vagy rövid idővel azután elhunyt „vendégbabák” emlékének szentelt emlékművet tervez felállítani egy sepsiszentgyörgyi egyesület. Csíkszeredában 2013 óta létezik ehhez hasonló emlékhely.
Még mielőtt hazaérne a diák, a szülő már látja, hogy hányast kapott, vagy hiányzott-e valamelyik tanóráról. Az elektronikus naplóba minden azonnal bekerül, és a hiányzásokat valóban szigorúan követik a tanintézetek.
Öt nagyiklandi és mezőkapusi ingatlanban végzett házkutatást csütörtökön a Maros megyei rendőrség.
Mivel a Székely Mikó Kollégium igazgatónője, Sztakics Éva a júniusi önkormányzati választásokon bejutott a városi tanácsba, sőt a héten alpolgármesterré is választották, az iskola tantestülete csütörtökön döntött arról, kit javasol utódjául.
Vajon mi, akik számára evidens, hogy látjuk a minket körülvevő világot, gondoltunk már bele valaha, hogy milyen lehet az élet teljes sötétségben?
Székelyföldi útjának utolsó megállójaként érkezett Sepsiszentgyörgyre csütörtökön a magyarországi Miniszterelnökség vezető minisztere. A sajtóval való találkozón Gulyás Gergely a román-magyar kapcsolatokról, a schengeni csatlakozásról is beszélt.
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) elnöke, Toni Greblă csütörtökön bejelentette, hogy mintegy 19 ezer szavazóhelyiséget alakítanak ki belföldön az államelnök-választásra, és közel 20 millió szavazólapot rendeltek meg a választások első fordulójára.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
Megkapta a marosvásárhelyi városháza az állami kincstártól a visszatartott 62 millió lejt – erősítette meg a Székelyhon értesülését Soós Zoltán, Marosvásárhely polgármestere. A pénzt az elmaradt számlák kifizetésére fogják fordítani.
szóljon hozzá!