
Kívül-belül megújult az egykori Bürger-villa, az Aranykakas
Fotó: Haáz Vince
Megnyitja kapuit vasárnap a marosvásárhelyi Aranykakas, az egykori Bürger-villa, amely évtizedeken át kihasználatlanul, romos állapotban állt. Szállodát, vendéglőt és teraszt rendezett be az új tulajdonos a felújított ingatlanban.
2022. május 18., 14:312022. május 18., 14:31
A Kossuth utca végén lévő, az egykori marosvásárhelyi sörgyáros, Bürger Albert villája, a későbbi Aranykakas néven ismert vendéglő kívül-belül megújult, és hamarosan használatba is kerül. Cosmin Pop marosvásárhelyi vállalkozó, aki 2014-ben megvásárolta, ígéretéhez híven gondoskodott arról, hogy az épület visszakapja egykori szépségét. Ez
Fotó: Haáz Vince
Az egykori, több mint száz éves épületben szállodát rendeztek be, a vas és üveg szerkezetű, függőkerttel körbevett új részben, amelyet most építettek hozzá, vendéglő működik, az udvaron kialakított terasszal. A beruházás értéke másfél millió euró, aminek jelentős részét a régi, meglévő épület restaurálása tette ki.
Műemlék jellegű épület felújításáról lévén szó (és egy mellé tervezett modern ingatlan megépítése is szerepelt a tervben), az engedélyek beszerzése a vártnál tovább tartott, ezért a felújítási munkálatok is elhúzódtak.
Fotó: Haáz Vince
A Bürger-villa története röviden
Bürger Albert a 19. század végén és a 20. század elején Marosvásárhely leggazdagabb gyárosa volt, aki az 1929-ben bekövetkezett gazdasági világválság előtt kétszáz munkást foglalkoztatott, és évi 150 ezer hektoliter sört palackozott. A telket, ahová a nyolcszobás barokk és neobarokk stílusú villát építtette, 1896-ban vásárolta meg. Az államosítást követően raktárhelyiségnek, majd a 70-es évektől kezdődően vendéglőnek használták az épületet. A rendszerváltás után nem sokkal azonban a vendéglőt bezárták, az ingatlan az évtizedek alatt kihasználatlanul állva tönkrement.
Lemondott igazságügyi miniszteri jelöltségéről Melléthei-Barna Márton, aki ezt Facebook-oldalán jelentette be csütörtökön.
Maros megyében 1990 óta először írtak ki népszavazást, hogy lemondassanak egy polgármestert. A mezőszengyeliek június 14-én döntenek arról, hogy maradjon a jelenlegi községvezető vagy mennie kell.
Az ügyvivő egészségügyi miniszter csütörtöki nyilatkozatának előzménye, hogy hantavírus-járvány tört ki egy Európához közeledő óceánjáró hajón.
Dragoș Pîslaru ügyvivő munkaügyi miniszter szerint a helyreállítási és a kohéziós alapból megvalósuló beruházások miatt borítékolható, hogy Románia gazdasága növekedéssel zárja a 2026-os évet.
A kihívások éve lesz az idei – állítja a Maros Megyei Tanács elnöke, aki szerint az 1,18 milliárd lejes összköltségvetés fókuszában a megkezdett uniós pályázatok lezárása áll, miközben az állami források szűkössége miatt prioritásokat kellett felállítani.
A romániai üzemanyagárak jelenleg 16 százalékkal alacsonyabbak az európai átlagnál – nyilatkozta csütörtökön az Agerpresnek a Versenytanács elnöke.
Megnyílt a 11. Csíkszeredai Könyvvásár: a nyitónapon a gyerekeket Varró Dániel humoros gondolatai, a felnőtt közönséget pedig az olvasásról, figyelemről és kultúráról szóló ünnepi beszédek szólították meg.
Újra elkezdődik péntektől a tilosban parkoló járművek elszállítása Marosvásárhelyen, miután a városháza autója visszakapta a rendszámát a rendőrségtől.
Erősödött csütörtökön a román deviza az euróhoz képest, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank középárfolyama szerint 0,27 banival (0,05 százalékkal) 5,2661 lejre csökkent a szerdai 5,2688 lejről.
Baleset történt csütörtök délután a székelyudvarhelyi Hunyadi János utcában – jelezte olvasónk. A baleset során senki nem sérült meg. A környékbeli utcákban torlódás alakult ki.
szóljon hozzá!