
Fotó: Gergely Imre
Megérkezett minden illetékes hatóság szükséges jóváhagyása, így a gyergyószentmiklósi képviselő-testület elfogadhatta az új városi parkolási szabályzatot: újra bevezetik a fizetéses parkolást. Döntöttek arról, is, hogy saját céget alapítanak a víz- és csatornaszolgáltatás működtetésére.
2020. március 19., 21:062020. március 19., 21:06
2020. március 19., 22:112020. március 19., 22:11
A koronavírus-járvány veszélye következtében hozott óvintézkedések miatt nem a megszokott helyszínen, hanem a művelődési ház nagytermében zajlott a gyergyószentmiklósi képviselő-testület márciusi ülése csütörtökön délután. Itt volt arra lehetőség, hogy a képviselők és más résztvevők egymástól megfelelő távolságra foglalhassanak helyet.
Több lényeges határozattervezetet tárgyaltak. Ezek közül az egyik, a parkolási szabályzat már sokadszor került napirendre, de mostanra sikerült a prefektúra elvárásainak megfelelően, minden szükséges hatóság engedélyével elfogadni. Így indulhat a gyakorlatba ültetése:
A városban három olyan parkolási zónát alakítanak ki, ahol majd fizetni kell az autósoknak: az A zóna a főtéren, a B az idevezető utak mentén, míg a C zóna más helyszíneken kijelölt parkolóhelyeket jelenti. Ezek díjszabása is különböző lesz.
Amint Nagy Zoltán polgármester elmondta, cél, hogy a zsúfolt főtéren minél kevesebbet időzzenek az autósok a bankok és egyéb intézmények körzetében, és miután elintézték az ügyeiket, hagyják el a központot, adják át a helyet másoknak, akiknek szüksége van parkolóhelyre.
Persze nem lesz mindenhol fizetéses a parkolás, a D zóna a város nagyobb részét jelenti, ahol továbbra is ingyenesen lehet majd parkolni. A parkolási szolgáltatást az önkormányzat saját emberekkel, saját hatáskörben végzi, azaz nem külsős céggel – hangsúlyozta a polgármester. Ehhez most kezdődik el a polgármesteri hivatal személyzeti felépítésének átalakítása.
Gyergyószentmiklós korábban Gyergyóújfaluval és Gyergyóalfaluval tervezett közös víz- és csatornaszolgáltatást működtető vállalatot létrehozni. A próbálkozás nem volt sikeres. Csütörtökön eldöntötték, hogy a fűtésszolgáltató mintájára ehhez is saját városi céget hoznak létre. Ezt egy hatástanulmány előzte meg, ahol azt vizsgálták, hogy miként lenne előnyösebb a városnak: ha valamelyik regionális szolgáltatóhoz csatlakozik, vagy külsős cégek adják ki a tevékenységet, esetleg saját hatáskörben tartják. Az utóbbi mellett döntöttek.
Az ülésen sor került Nicoleta Nicuţă beiktatására is. Az új képviselő a PNL színeiben a testületbe jutott és innen nemrégiben a megyei tanácshoz „átigazolt” Teodor Dobrean helyét foglalja el a testületben.
Nem csak az ülésrend utalt a járványveszélyre, hanem az esemény végén a felszólalásokból is kiderült, hogy jelenleg ez a probléma aggasztja leginkább a gyergyószentmiklósiakat is. Szakmai szemmel szólt hozzá Simon Katalin és Ádám József is, de másoknak is az az aggálya, hogy az Olaszországból és más országokból az utóbbi időben hazajött személyek között vírushordozók lehetnek, és vannak köztük, akik feltehetően hazudnak arról, hogy honnan jöttek, és zavartalanul járnak-kelnek a városban.
A polgármester közölte, egyeztetett csendőrség és rendőrség illetékeseivel, és elkezdődött a házi karanténban élők ellenőrzése, azt vizsgálják, hogy valóban otthon tartózkodnak-e azok, akikre a házi vesztegzár kötelező lenne. Javaslatként fogalmazódott meg, hogy az érintett lakások bejáratára egy figyelemfelhívó jelt helyezzenek el. Nem megbélyegzésképpen, hanem azért, hogy a szomszédok és mások is tudják, el kell kerülniük, nem látogathatják az illető lakásokban élőket.
A múlt évben 9399 lej volt a romániai háztartások havi átlagjövedelme, 13,6 százalékkal nagyobb mint 2024.ben; a kiadások átlagösszege 8037 lej volt, ami a jövedelem 85,5 százalékát jelentette.
Sárga jelzésű viharriasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Erdély, Moldova, Dobrudzsa, Munténia, és Olténia 23 megyéjének egyes térségeire.
Naponta 800 munkás, több mint 700 munkagép dolgozik a Marosvásárhely-Nyárádszereda autópálya-szakasz építésén, ahol már elkezdték az aszfaltozást – közölte Horațiu Cosma, a szállításügyi minisztérium államtitkára a közösségi oldalán.
Újabb sárga jelzésű hőségriasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM): szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke, Ilie Bolojan, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vezetője, Dominic Fritz és Kelemen Hunor szövetségi elnök szerdán egyeztet a kisebbségi kormány megalakításáról és a miniszterelnök-jelöltről.
Megkezdődött a Nemzeti Liberális Pártban (PNL) az Adrian Veștea kormányát támogató párttagok kizárási eljárása, amelyet a párt új alapszabályának bukaresti törvényszéki bejegyzése után zárnak le – jelentette be Ionel Bogdan képviselő.
A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.
A kiskérődző-pestis elleni immunválaszt, azaz antitestek jelenlétét igazolták a laborvizsgálatok két különböző Hargita megyei legelőtesten tartott juhok néhány példányában. Az egyelőre még rejtély, hogy miként kerülhettek kapcsolatba a kórokozóval.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.
Vegyék ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából, és rugalmasabb kezelést tegyenek lehetővé azokban a tagállamokban, ahol a faj nem veszélyeztetett – ezekkel a kérésekkel fordult az Európai Bizottsághoz Tánczos Barna.
szóljon hozzá!