
Városházi közbeszerzések. Megvizsgáltuk a furcsának tűnő megbízásokat
Fotó: Pál Árpád
Közbeszerzéses megbízások formájában 4,49 millió lejt költött el az elmúlt évben a székelyudvarhelyi önkormányzat. Több mint száz, a közbeszerzések internetes adatbázisában megtalálható vásárlást vizsgáltunk meg, amelyek közül a szokatlannak tűnő megbízásokat alaposan górcső alá vettünk.
2017. május 24., 12:192017. május 24., 12:19
2017. május 24., 13:572017. május 24., 13:57
A különböző közbeszerzések között volt olyan, amely azért tűnt furcsának mert kétszer is szerepelt az adatbázisban, és olyan is, amelynek nem értettük a hasznát vagy eltúlzottnak tűnt.
A város tavalyi licitkiírásaira – amelyek összértéke 4,49 millió lej volt – mindössze két esetben jelentkezett egynél több cég.
Az elektronikus közbeszerzési nyilvántartásból kiderült, hogy
Ez esetben a mennyiség tűnt kissé eltúlzottnak. Kérdésünkre a városházán azt közölték, hogy tavaly ősszel a város parkjaiban 700 négyzetméteren ültettek tulipánt és árvácskát, négyzetméterenként 30–35-öt, ami 21 ezer virágtő elültetését jelenti. Tavasszal 800 négyzetméteren ültettek, négyzetméterenként 25 tővel számolva ez összesen 20 ezer virágot jelent. További 12 500 virágtövet osztottak szét a Virágos Székelyudvarhely elnevezésű projektben, valamint a polgármesteri hivatal ablakait díszítő muskátlik is részét képezik a vásárlásnak. A polgármesteri hivatal sajtóosztálya ugyanakkor azt is közölte, hogy a Virágos Székelyudvarhely programban idén már nem virágokat, hanem utalványokat kapnak az érdeklődők.
Több, mint 53 ezer virágtövet vásárolt a város tavaly. A lakók is kaptak belőle
Fotó: Pál Árpád
A Kipi-Kopi Napközi Otthon konyhájának felszerelése érdekében licitet írtak ki tavaly tavasszal Székelyudvarhelyen, de utólag, ősszel további vásárlásokat eszközöltek ugyancsak konyhai felszerelésre. A közbeszerzési liciten a BIBAS Kft. nyerte el a megbízást, ám furcsának tűnt, hogy miután a cég egyedüli ajánlattevőként megkapta a megbízást, az év második felében közvetlen vásárlásos megbízással további eszközöket kezdett szállítani az óvodának.
Szintén közvetlen vásárlásos megbízással 122 065 lej értékben kötött szerződést a várossal a Harghita Business Center egy kutatásra, ami egy IT-park létrehozását segíti. A furcsa az volt, hogy a közbeszerzések elektronikus nyilvántartásában ez a megbízás kétszer is szerepelt.
A megkötött szerződés iktatószáma: 35450/21.12.2016 – egy szerződés esetében csak egy beszerzés történik, így a város vezetősége nem lépte át a törvény által megszabott értékhatárt a közvetlen vásárlásokat illetően.
Fotó: Pál Árpád
Első ránézésre nem volt érthető számunkra az sem, hogy Székelyudvarhely városvezetése 2016-ban miért vásárolt több alkalommal is kutyaeledelt. A városházi tájékoztatás szerint erre azért volt szükség, mert a város három telephelyét is kutyák őrzik, összesen kilenc. Öt a városi strandon, három a Tamási Áron úti telephelyen és egy a Tompa László utcai telephelyen. Ezenkívül a kutyamenhelyen tartott, változó számú állatállományt is a város látja el élelemmel.
Ha egy közintézmény vásárolni akar
A közintézmények működéséhez elengedhetetlenek a közbeszerzések, ám a közpénzek áttekinthető és hatékony elköltése érdekében a közbeszerzések lebonyolítását szigorú törvények szabályozzák. A vonatkozó jogszabályok értelmében a közintézmények értéktől függően közvetlen vásárlásokat és versenytárgyalásokat kell kiírjanak a javak beszerzésére.
Annak érdekében, hogy kisebb, sürgős szükségleteiket ki tudják elégíteni a közintézmények, a törvény lehetőséget ad a közvetlen beszerzésre. Ezzel az eljárással 132 519 lejnél kisebb értékben lehet vásárolni, míg munkálatokat 441 731 lejes értékhatárig lehet kivitelezni.
A licitek esetében az esetleges visszaéléseket egy kétlépcsős elbírálási rendszer segítségével és a jelentkező cégek közti versenyhelyzet megteremtésével próbálják megelőzni. Mindkét eljárás teljes mértékben publikus és figyelhető a www.e-licitatie.ro oldalon.
A fesztiválélmény megmarad, csak közben folyamatos matekozás zajlik: mire menjen el a napi keret? Egy nap Tusványoson könnyen elvisz 60–100 lejt, de tapasztalataink szerint a legtöbb fiatal igyekezett okosan beosztani a pénzét.
A Richter-skála szerint 3,1-es erősségű földrengés történt szombaton 15 óra 13 perckor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Alexandru Rogobete volt egészségügyi miniszter szerint a kormány az állások befagyasztásával és az egészségügyi dolgozók jövedelmének csökkentésével az állam védelmének egyik legfontosabb pillérét, az egészségügyi rendszert gyengíti.
A volt miniszterelnök tusványosi beszéde iránt nem lankadt az érdeklődés az előző évekhez képest. A Fidesz elnökét rengetegen hallgatták a nagyszínpad előtti téren, kormánykritikus molinókat, üzeneteket is emelve a magasba.
A szovátai szabadtéri színpadon adja elő a Bekecs Táncszínház vasárnap a Táncolva öröklődik című előadását.
A svájci Plan-les-Ouates településtől kapott adományba egy tűzoltóautót Erdőszentgyörgy.
Menthetetlen, bukott maffiafőnökkel foglalkozni felesleges – reagált Magyar Péter miniszterelnök a Facebook-oldalán Orbán Viktor, a Fidesz elnöke, volt kormányfő Tusnádfürdőn szombaton elmondott beszédére.
Tusnádfürdő nem változott, ez továbbra is az a hely, ahol a magyarok nem csak beszélnek a jövőről, de próbálják azt megérteni – jelentette ki tusványosi beszédében Orbán Viktor, aki pártja jövőbeni szerepéről beszélt.
A 35. Tusványos szombati napján Tőkés László a romániai magyarság fogyatkozásáról, az autonómia ügyéről, Márton Áron örökségéről és Orbán Viktor nemzetpolitikájáról beszélt, történelmi és aktuálpolitikai párhuzamokat is felvonultatva.
Shahed típusú volt az a drón, amelyet pénteken a román légierő egyik F-16-os vadászgépe lőtt le a Buzău megyei Padina térségében – közölte a legfőbb ügyészség.
szóljon hozzá!