
Aláírták a finanszírozási szerződést a műemlék épület felújítására
Fotó: Pinti Attila
A Regionális Operatív Program egyik kiírásából finanszírozzák a csíkszentimrei önkormányzat által benyújtott, a Henter-kúria felújítására vonatkozó pályázatot. A műemlék épület 5,5 millió lejes restaurálását és annak előkészítését három év alatt kell megvalósítani.
2017. december 10., 22:132017. december 10., 22:13
Régen várt hírről számoltak be érdeklődésünkre Csíkszentimre önkormányzatának alkalmazottai a hét végén: december 4-én késő délután megkapták azt az értesítő levelet, amelyben a Henter-kúria felújításának ügyében szerződéskötésre hívták őket Gyulafehérvárra december 7-én délre. Mint kiemelték, mivel a várólistáról kerültek fel a finanszírozottak közé,
„Végtelen örömmel fogadtuk a hírt, mert nagyon sokszor reménytelen helyzetben voltunk. Gyakorlatilag 2014 óta különböző pályázati források után kutattunk, és próbálkoztunk minden lehetséges irányba benyújtani a projektünket, hogy megmentsük a kúriát az összeomlástól” ‒ ismertette az előzményeket Fülöp Kinga. Csíkszentimre alpolgármestere továbbá megjegyezte, végül európai uniós források megszerzésére a Regionális Operatív Program kiírására jelentkeztek, amely először csak városoknak szólt, de utólag a műemlékes fejezetbe, az 5.1-es tengelybe bekerültek a községek is ‒ így tudtak élni a lehetőséggel. Elmondta azt is, 2015‒2016 között négy alkalommal nyújtották be újra a pályázatot, miközben Bukarestből kellett műemlékes jóváhagyásokat megszerezni.
Azt is megtudtuk, hogy a pályázat értéke 5 567 336 lej, amelyből vissza nem térítendő támogatás 5 420 055 lej.

Nemcsak épített, hanem szellemi örökségként is fontos szerepet tölt be a térségben a csíkszentimrei Henter-kúria és restaurált kapuja ‒ mutatott rá Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke pénteken az említett feljavított építmény átadásának ünnepségén.
Ez utóbbi helyreállítását novemberben fejezték be a helyi és megyei önkormányzat anyagi hozzájárulásával. A pályázat kivitelezésére három év adott, beleértve a kivitelezési tervek engedélyezését és a munkálatok, beszerzések megvalósításának idejét is.
A beruházás során
elvégzik a restaurálási munkálatokat
helyreállítják a falakat, a tetőzetet és a padlózatot
beszerelik a padlófűtést, a víz- és szennyvíz-hálózatot
elvégzik a villanyszerelést
fűtésrendszert alakítanak ki
megtörténik az udvarrendezés
a kertben gyümölcsfákat ültetnek
sétányokat hoznak létre
Beszerzik továbbá a múzeumi kellékeket: megoldják a termek hangosítását, felvonókat, múzeumi makettek vásárolnak. Továbbá kialakítják a hagyományos mesterségek bemutató termét, ahol interaktív foglalkozásokat tarthatnak, de lesz az épületben egy Natura 2000-es kiállító terem is, sőt a Henter-család kápolnáját is helyreállítják ‒ foglalta össze a tennivalókat a pályázati csomagot összeállító csapat. Megjegyezték,
Azzal kapcsolatban, hogy milyen állapotban van jelenleg az épület, megtudtuk, annak a történelmileg és építészetileg legértékesebb része védve van a munkálatok elkezdéséig. A Tectum Company Rt., amely a kúria kapujának felújítását végezte, a restaurátorok és az önkormányzat kérésére az épület tornácát befedte védő állványzattal és takarófóliával. Meglátásuk szerint így az épület nem megy tönkre a munkálatok elkezdéséig.
Fotó: Sándor Csilla
A kúria tényleges felújítási munkálatához jövő ősszel vagy 2019 tavaszán foghatnak hozzá. Az önkormányzat addig is mindent megtesz, hogy megvédje a további romlástól, omlástól az épületet. Mint elmondták, habár jó lenne az ideiglenes tetőt visszaállítani a havazások előtt, de arra az idei költségvetésükből már nem futja, ugyanakkor a kivitelezők sem vállalják ezt a munkát, mivel nagy veszélyekkel jár a tartóoszlopokon állva tetőt rakni.
‒ összegzett az alpolgármester a munkában részt vevő kollégái nevében. Hozzátette, rengeteg nehézségbe ütköztek, amelyek közül a legnagyobb az volt, amikor a szakértők, akik a helyszínre mentek a pályázat benyújtása után, azt állapították meg, hogy szerintük a kúria 70 százaléka már nem műemlék, emiatt pedig nem támogatják.
Ezt követően „közelharcot kellett vívni a szakértőkkel, a kulturális minisztériummal, hogy bebizonyítsuk, azok a szakszerűtlen műemlékes beavatkozások, amelyek 1991‒1997 között zajlottak, nem az önkormányzat hibái, mi 2011-ben így kaptuk az épületet a megvásárláskor” ‒ avattak be. Mint mondták, ebben a munkában
Fülöp Kinga továbbá kiemelte Korodi Szabolcs csíki tervező munkáját, aki többször utazott Bukarestbe, hogy fenntartsa a projektet, továbbá Incze Andrea eredményes közreműködését, akárcsak a CDC Consulting tanácsadó iroda munkatársainak hathatós segítségét. Hangsúlyozta, nem érték volna el ezt az eredményt az önkormányzat munkatársainak közreműködése nélkül sem, akik ha kellett éjjel-nappal dolgoztak a szinte teljesíthetetlen határidős feladatokon. Köszönettel tartoznak azoknak a hatóságoknak és személyeknek is, akik segítettek a felmerülő kiegészítések során.
‒ mutatott rá az elöljáró.
A kormányzati megszorítások lecsapódásaként az eddiginél sokkal szerényebb körülmények között és a megszokott nyári időponttól eltérően ősszel szervezik meg a Székely Vágta idei, 15. kiadását.
Autó balesetezett a Kincsesfő és Görgényszentimre közötti 10-es jelzésű községi úton vasárnap délután; a hatóságok két áldozatról számoltak be, egyikük életét vesztette – közli a Maros megyei katasztrófavédelem.
Tizenhat megyében vörös, az ország többi részén narancssárga és sárga jelzésű hőségriasztás van érvényben hétfő reggel 10 óráig.
A Bethlenfalvi úton felfüggesztett jogosítvánnyal rendelkező, míg a Bethlen Gábor utcában ittasan vezető sofőrt állítottak meg a rendőrök a hétvégén Székelyudvarhelyen.
Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.
Meglehetősen ittas állapotban igyekezett megfordulni járművével szombaton hajnalban egy nő Gyergyóalfaluban, ám végül egy sáncba sodródott – közli a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
10 Celsius-fokról indult a reggel Csíkszeredában június 28-án, amikor az ország nyugati és délnyugati részére vörös kánikulariasztást adott ki az Országos Meteorológiai Igazgatóság.
A rendkívüli hőség miatt több megyében korlátozzák vasárnap a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
szóljon hozzá!