
Aláírták a finanszírozási szerződést a műemlék épület felújítására
Fotó: Pinti Attila
A Regionális Operatív Program egyik kiírásából finanszírozzák a csíkszentimrei önkormányzat által benyújtott, a Henter-kúria felújítására vonatkozó pályázatot. A műemlék épület 5,5 millió lejes restaurálását és annak előkészítését három év alatt kell megvalósítani.
2017. december 10., 22:132017. december 10., 22:13
Régen várt hírről számoltak be érdeklődésünkre Csíkszentimre önkormányzatának alkalmazottai a hét végén: december 4-én késő délután megkapták azt az értesítő levelet, amelyben a Henter-kúria felújításának ügyében szerződéskötésre hívták őket Gyulafehérvárra december 7-én délre. Mint kiemelték, mivel a várólistáról kerültek fel a finanszírozottak közé,
„Végtelen örömmel fogadtuk a hírt, mert nagyon sokszor reménytelen helyzetben voltunk. Gyakorlatilag 2014 óta különböző pályázati források után kutattunk, és próbálkoztunk minden lehetséges irányba benyújtani a projektünket, hogy megmentsük a kúriát az összeomlástól” ‒ ismertette az előzményeket Fülöp Kinga. Csíkszentimre alpolgármestere továbbá megjegyezte, végül európai uniós források megszerzésére a Regionális Operatív Program kiírására jelentkeztek, amely először csak városoknak szólt, de utólag a műemlékes fejezetbe, az 5.1-es tengelybe bekerültek a községek is ‒ így tudtak élni a lehetőséggel. Elmondta azt is, 2015‒2016 között négy alkalommal nyújtották be újra a pályázatot, miközben Bukarestből kellett műemlékes jóváhagyásokat megszerezni.
Azt is megtudtuk, hogy a pályázat értéke 5 567 336 lej, amelyből vissza nem térítendő támogatás 5 420 055 lej.

Nemcsak épített, hanem szellemi örökségként is fontos szerepet tölt be a térségben a csíkszentimrei Henter-kúria és restaurált kapuja ‒ mutatott rá Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke pénteken az említett feljavított építmény átadásának ünnepségén.
Ez utóbbi helyreállítását novemberben fejezték be a helyi és megyei önkormányzat anyagi hozzájárulásával. A pályázat kivitelezésére három év adott, beleértve a kivitelezési tervek engedélyezését és a munkálatok, beszerzések megvalósításának idejét is.
A beruházás során
elvégzik a restaurálási munkálatokat
helyreállítják a falakat, a tetőzetet és a padlózatot
beszerelik a padlófűtést, a víz- és szennyvíz-hálózatot
elvégzik a villanyszerelést
fűtésrendszert alakítanak ki
megtörténik az udvarrendezés
a kertben gyümölcsfákat ültetnek
sétányokat hoznak létre
Beszerzik továbbá a múzeumi kellékeket: megoldják a termek hangosítását, felvonókat, múzeumi makettek vásárolnak. Továbbá kialakítják a hagyományos mesterségek bemutató termét, ahol interaktív foglalkozásokat tarthatnak, de lesz az épületben egy Natura 2000-es kiállító terem is, sőt a Henter-család kápolnáját is helyreállítják ‒ foglalta össze a tennivalókat a pályázati csomagot összeállító csapat. Megjegyezték,
Azzal kapcsolatban, hogy milyen állapotban van jelenleg az épület, megtudtuk, annak a történelmileg és építészetileg legértékesebb része védve van a munkálatok elkezdéséig. A Tectum Company Rt., amely a kúria kapujának felújítását végezte, a restaurátorok és az önkormányzat kérésére az épület tornácát befedte védő állványzattal és takarófóliával. Meglátásuk szerint így az épület nem megy tönkre a munkálatok elkezdéséig.
Fotó: Sándor Csilla
A kúria tényleges felújítási munkálatához jövő ősszel vagy 2019 tavaszán foghatnak hozzá. Az önkormányzat addig is mindent megtesz, hogy megvédje a további romlástól, omlástól az épületet. Mint elmondták, habár jó lenne az ideiglenes tetőt visszaállítani a havazások előtt, de arra az idei költségvetésükből már nem futja, ugyanakkor a kivitelezők sem vállalják ezt a munkát, mivel nagy veszélyekkel jár a tartóoszlopokon állva tetőt rakni.
‒ összegzett az alpolgármester a munkában részt vevő kollégái nevében. Hozzátette, rengeteg nehézségbe ütköztek, amelyek közül a legnagyobb az volt, amikor a szakértők, akik a helyszínre mentek a pályázat benyújtása után, azt állapították meg, hogy szerintük a kúria 70 százaléka már nem műemlék, emiatt pedig nem támogatják.
Ezt követően „közelharcot kellett vívni a szakértőkkel, a kulturális minisztériummal, hogy bebizonyítsuk, azok a szakszerűtlen műemlékes beavatkozások, amelyek 1991‒1997 között zajlottak, nem az önkormányzat hibái, mi 2011-ben így kaptuk az épületet a megvásárláskor” ‒ avattak be. Mint mondták, ebben a munkában
Fülöp Kinga továbbá kiemelte Korodi Szabolcs csíki tervező munkáját, aki többször utazott Bukarestbe, hogy fenntartsa a projektet, továbbá Incze Andrea eredményes közreműködését, akárcsak a CDC Consulting tanácsadó iroda munkatársainak hathatós segítségét. Hangsúlyozta, nem érték volna el ezt az eredményt az önkormányzat munkatársainak közreműködése nélkül sem, akik ha kellett éjjel-nappal dolgoztak a szinte teljesíthetetlen határidős feladatokon. Köszönettel tartoznak azoknak a hatóságoknak és személyeknek is, akik segítettek a felmerülő kiegészítések során.
‒ mutatott rá az elöljáró.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!