Nemcsak épített, hanem szellemi örökségként is fontos szerepet tölt be a térségben a csíkszentimrei Henter-kúria és restaurált kapuja ‒ mutatott rá Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke pénteken az említett feljavított építmény átadásának ünnepségén.
2017. november 17., 17:432017. november 17., 17:43
2017. november 17., 21:172017. november 17., 21:17
Fotó: Sándor Csilla
Nemcsak épített, hanem szellemi örökségként is fontos szerepet tölt be a térségben a csíkszentimrei Henter-kúria és restaurált kapuja ‒ mutatott rá Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke pénteken az említett feljavított építmény átadásának ünnepségén.
2017. november 17., 17:432017. november 17., 17:43
2017. november 17., 21:172017. november 17., 21:17
Fotó: Sándor Csilla
Megáldották és átadták pénteken a csíkszentimrei Henter-kúria felújított kapuját. Az ezen alkalomból összegyűlt ünneplő közösséget elsőként Kencse Előd polgármester köszöntötte, rámutatva, hogy
Meglátása szerint a restaurált kapu kapcsolatot jelent a múlt és a jövő között: a kapu egyik oldalán ugyanis az iskola, óvoda helyezkedik el, azaz a jövő, a másik oldalon az omladozó Henter-kúria, maga a múlt. S mivel a kúria épületének felújítására már több éve pályáznak, jelenleg elbírálás alatt van a Regionális Operatív Programra benyújtott pályázati csomagjuk, így még várni kell az épület megmentésére. Emiatt
‒ tisztázta a községvezető. Majd kifejezte háláját a felújítási munkálat elősegítőinek, többek között a politikusoknak, a tervező Vallum Kft.-nek, a kivitelező Tectum Company-nak, a műszaki ellenőrnek és a restaurátoroknak. Végezetül felhívta a jelenlevők figyelmét, hogy a felújítást Hargita Megye Tanácsának segítségével, nagyrészt saját költségvetésből finanszírozta az önkormányzat,
Ezért arra kért mindenkit, csak személygépjárművekkel járjanak át a kapu alatt.
Fotó: Sándor Csilla
Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke is jelen volt az eseményen, felszólalásában méltatta a helyi községvezetők kitartását, akiknek munkája által a kapu megújulhatott.
Én úgy vélem, hogy az épített örökség mellett, ezt a szellemi örökséget is kell őrizni. A múlt számunkra mindig több, mint a többségi nemzet számára. Számunkra a múlt az indentitásunk olyan eleme, amelyet meg kell erősíteni, újra kell gondolni a nyelvvel, a kultúrával és a vallásunkkal együtt.
Fotó: Sándor Csilla
‒ hangsúlyozta beszédében a szövetségi elnök, arra is kitérve, hogy aki műemléket helyreállít, az hisz abban, hogy ahol él, ott van jövője is.
Fülöp Kinga, a helyi alpolgármester is szólt a jelenlevőkhöz, többek között kiemelte, hogy az augusztus óta a kapunál végzett feljavítás több volt mint munka, hiszen az ott dolgozók teljes odaadással végezték a teendőket, semmi bosszúságot nem okozva. Az elöljáró szerint, azért történhetett ez meg, mert
Kérésére Korodi Attila parlamenti képviselő és Tánczos Barna szenátor is röviden köszöntötte a jelenlevőket, méltatták a közösségi munkát.
Fotó: Sándor Csilla
Miután a helyi plébános, Fábián Zoltán megáldotta a felújított építményt, Szentes Antal megyei tanácsos köszöntötte a jelenlevőket arra bátorítva őket, hogy ne adják fel a elképzeléseiket, akkor sem, ha akadályokba ütköznek, hiszen a kapu a jó példája annak, hogy a kitartó közösségi munkának meglesz az eredménye. Székely Szende szavalata után átadták a Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsa elnökének szánt emlékplakettet a jelenlevő tanácsosnak, a feljavítást elősegítőknek pedig egy-egy fényképes összeállítást, amely a munkálat folyamatát örökítette meg. Az eseményt az Arany Griff Rend tagjai által bemutatott táncok tették még ünnepibbé.
Fotó: Sándor Csilla
Fotó: Sándor Csilla
Fotó: Sándor Csilla
Fotó: Sándor Csilla
Fotó: Sándor Csilla
Fotó: Sándor Csilla
Két sárga jelzésű és egy narancssárga jelzésű hőségriasztást adott ki csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Románia államadóssága 2026-ban a GDP 61,6 százalékára, 2027-ben 63,4 százalékára emelkedhet, 2036-ra pedig megközelítheti a GDP 90 százalékát – derül ki az Európai Bizottság szerdán közzétett 2026-os konvergencia-jelentéséből.
A pártok vállalták, hogy csütörtökön egyeztetnek egy kisebbségi kormány támogatásának feltételeiről, és pénteken ismertetik a következtetéseiket – jelentette ki szerda este egy kolozsvári sajtóeseményen Nicușor Dan.
Legalább 32 ember meghalt, mintegy 700-an pedig megsérültek azt követően, hogy szerdán két rendkívül erős földrengés rázta meg Venezuelát. A rengések jelentős pusztítást okoztak, a hatóságok szerint az áldozatok száma drasztikusan emelkedni fog.
Operettekkel, óratorony koncerttel kezdődnek csütörtökön a 29. Marosvásárhelyi Napok, amely vasárnapig számos érdekes programot kínál az érdeklődőknek. Forgalomkorlátozásra is számítani kell a rendezvény miatt.
Összesen 148 alkalommal adtak ki Ro-Alert riasztás Hargita megyében az idei év eddigi részében, mert medvék jelentek meg lakott területeken, veszélyeztetve az emberek biztonságát. A legtöbb riasztást Zetelakán regisztrálták.
Több utcában is zajlanak a felújítási munkálatok Székelyudvarhelyen a nagy mobilitási projekt részeként, ami igencsak megnehezíti az autós közlekedést, ezért rákérdeztünk a városházán, hogy milyen munkálatok zajlanak és mire kell még számítani.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
szóljon hozzá!