1990-ben egy gyergyóremetei fiatalember a mezőségi szórványba került, és egy új világot kezdett építeni: kezdetben táncházat alapított Szamosújváron, majd a Mezőség legfontosabb magyar kulturális központját hozta létre, amelyet ma a szamosújvári Téka Művelődési Alapítvány működtet. A Nézőpont vendége Balázs-Bécsi Attila, az alapítvány megálmodója és elnöke.
2022. május 06., 12:012022. május 06., 12:01
2022. május 06., 19:412022. május 06., 19:41
Jelenleg a Téka Alapítvány új otthont épít a szórványban élő fiatalok számára Szamosújváron. Az Alapítvány 2000-ben csatlakozott a válaszúti Kallós Zoltán Alapítvány által elindított szórványoktatási programhoz, amely hosszútávon kívánja biztosítani a mezőségi szórványközösség anyanyelven történő oktatását. Az itt tanulókat a hagyományok szeretetére nevelik, változatos délutáni foglalkozásokon, sport- és kézműves tevékenységeken, hangszeroktatáson vehetnek részt a bentlakó gyerekek.
– mesélte a Nézőpont kamerái előtt az alapító, Balázs-Bécsi Attila.
A Téka Alapítvány 2021 októberében kezdte el az új szórványkollégium építését közös udvaron a korábban megépített Kemény Zsigmond Gimnáziummal.
Ha a konkrét munka nem elegendő ahhoz, hogy egy működő szórványstratégiát felállítsunk, akkor mi elegendő? Most már nem érdemes a fióknak gyártani ezeket a stratégiákat, mert van hálistennek mind több és több példa Erdélyben, hogy sok munkával, nagy odafigyeléssel, komoly tervezéssel eredményeket lehet elérni a szórványban is. Az elrománosodási folyamatokat sok esetben vissza lehet fordítani.
– fogalmazott Balázs-Bécsi Attila a Nézőpont kamerái előtt.
A Balázs Bécsi Attilával készült interjú megtekinthető a Médiatér YouTube-csatornáján. Az interjú a Nézőpont podcastcsatornáján, Spotify-on vagy az alább beágyazott lejátszóra kattintva is meghallgatható.
• Szerző: Médiatér
Félmillió lejt szánnak idén Maros megyében a köves utak karbantartására, több milliót sáncok rendbetételére, aszfaltozásra, de a műszaki tervek elkészítésére is. A Maros megyei tanács idén 41,3 millió lejt költ az úthálózatra.
Az oktatási minisztérium pénteken kérte a tanfelügyelőségeket, hogy a magas hőmérséklet és a fokozott hőterhelés miatt gondoskodjanak az érettségiző diákok és a tanárok egészségének védelméről.
Nem tétlenkedett a gyimesközéploki önkormányzat: mindössze három nappal azt követően, hogy egy áradás miatt megszűnt a Jávárdi-vízesés, sikerült visszaterelni a zuhatagot tápláló patakot a régi medrébe.
A kézdivásárhelyi Sokadalom legfennköltebb mozzanata immáron évek óra a Pro Urbe díj átadása. A rangos elismerésben ez alkalommal, sorban tizenötödikként Gábor Rezső pedagógus, a Gábor Áron Szakképző Líceum korábbi igazgatója részesült.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2025-ben 1356 hamis román bankjegyet vizsgált meg, 33,79 százalékkal kevesebbet, mint az előző évben – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Több megyei rendőrségének együttműködésével drogcsempészeket tartóztattak le Maros megyében, akik magas kockázatú pszichoaktív anyagokat csempésztek be a börtönökbe.
Csíkszereda polgármestere Korodi Attila a hétvégi rendkívüli hőség miatt felhívást intézett a lakossághoz. Mint mondta, a Harvíznek jelenleg nincs olyan munkálata, amely miatt vízkorlátozásra lenne szükség.
A regionális vízszolgáltató Harvíz Rt. veszi át egységesen az esővíz-elvezetési rendszer működtetését és karbantartását Csíkszeredában – ez egyike volt a számos fontos döntésnek, amelyet az önkormányzati képviselők ülésén hoztak meg pénteken.
Késéseket okoznak a vasúti közlekedésben a következő napokra jelzett rendkívüli hőség miatt bevezetett sebességkorlátozások – tájékoztatott pénteken a Román Vasúti Személyszállító Vállalat (CFR Călători).
A Szociáldemokrata Párt (PSD) szerint a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ szabotálja a kormányalakítást, és folyamatosan új feltételeket találnak ki pozícióik megőrzéséért.
szóljon hozzá!