
Időt nyertek a szépmezői menhely kutyái
Fotó: Sepsiszentgyörgyi Kóborkutya Menhely/Facebook
Egyetlen kutyát sem kell elaltatni a szépmezői menhelyen, az önkormányzat ugyanis megállapodott az állatok védelméért harcoló egyesülettel: amíg a ketrecekben tartózkodó ebek létszáma nem haladja meg a száznegyvenet, nem lépnek közbe.
2024. december 04., 16:022024. december 04., 16:02
Széles körű mozgósításba kezdett az AMY Gazdátlan Ebekért Egyesület az elmúlt hetekben, ugyanis a szépmezői kutyamenhely működtetői körülbelül 30 eb elaltatását tervezték azért, hogy enyhítsenek a ketrecek túlzsúfoltságán.

Egyre élesebb vita körvonalazódik a civilszervezetek és a sepsiszentgyörgyi önkormányzat között, miután elterjedt a hír: a szépmezői kutyák egy részét rövidesen elaltatják. Körülbelül harminc menhelyi eb sorsa dől el a napokban.
Alig egy napja még kérdéses volt a négylábúak sorsa, de a civilszervezet és az önkormányzat megegyezésének köszönhetően egyelőre nincs veszélyben egyetlen állat élete sem.
„A város elöljárói hajlandóságot mutattak az altatás beszüntetésére mindaddig, amíg nem haladja meg a menhely kapacitását, vagyis a 140-et a kutyák létszáma” – osztotta meg a hírt Pora Kinga, az AMY Gazdátlan Ebekért Egyesület elnöke.
Az örökbefogadásnak folytonosnak kellene lennie
Fotó: Tuchiluș Alex
A megegyezés várható volt, hiszen Tóth-Birtan Csaba sepsiszentgyörgyi alpolgármestere pár nappal ezelőtt a Székelyhonnak úgy nyilatkozott:
de ebből mindenképpen levonódott volna azoknak az ebeknek a száma, akiknek időközben sikerül gazdát találni.
Márpedig sikerült, nem csak 30, hanem 52 kutya helyzetét is rendezni. Pora Kinga szerint azonban nem állhatnak le az állatok hirdetésével, az örökbefogadás népszerűsítésével, hiszen amint újra túltelítődnek a ketrecek, a veszély visszatér.
– fogalmazott a civilszervezet vezetője.
A civileknek és az önkormányzatnak is megvan a maga álláspontja a menhelyet működését illetően. Míg az egyesület elsősorban az állatok védelméért küzd, és eutanázia helyett az ivartalanításra, ezzel pedig a túlszaporodás megfékezésére fektetne hangsúlyt, addig
Mindeközben új működtetőt is keresnie kell az önkormányzatnak, ugyanis a TEGA Rt. a jövőben nem vállalhatja ezt a feladatot.
Az altatás csak akkor kerülhető el, ha az örökbeadás folyamatos. Az önkéntesek ezért napi rendszerességgel tesznek közzé fotókat, leírásokat a szépmezői menhely kutyáiról, ugyanakkor nyílt napokat is szerveznek, amelyek révén a jövőbeli gazdák is közelebbről megismerhetik az állatokat. Minden információ elérhető a Facebook-oldalon.
Elutasítja a Sanitas a közalkalmazotti bértörvény tervezetének csütörtökön nyilvánosságra került legújabb változatát, és arra kéri a parlamenti pártokat, hogy ne szavazzák meg a jogszabályjavaslatot – közölte pénteken a szakszervezeti szövetség.
Az Európai Unióban 2026 júliusában éves összevetésben átlagosan 16,9 százalékkal emelkedett a személyi közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok ára; a tagállamok közül Romániában volt a legnagyobb a drágulás – közölte pénteken az Eurostat.
Akárcsak pár nappal ezelőtt, pénteken is elmaradt a jogerős ítélet kihirdetése a Borboly Csaba és 12 másik személy ellen indult büntetőperben. A Marosvásárhelyi Ítélőtábla még nem tudta előkészíteni a döntést, ezért későbbi időpontot jelölt ki.
Nicușor Dan államelnök vezeti a román küldöttséget az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) 81. közgyűlésének szeptemberben, New Yorkban szervezendő munkálatain – közölte pénteken az államelnöki hivatal.
A rendkívüli hőség miatt a Bihar megyei hatóságok korlátozzák pénteken a megyei utakon a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát.
Mihaela Ardelean szerint a rendőrsi erők az éjszaka folyamán szerzett információk nyomán két nagyszabású razziát szerveztek pénteken, és elfogták a szökevényt Nagybánya közelében, egy elhagyatott telken.
Két szerzetes tett fogadalmat csütörtök este a csíksomlyói kegytemplomban az államalapítás ünnepén, emellett a csíksomlyói kegytemplom felszentelésének 150. évfordulójáról is megemlékeztek.
A román belpolitika is terítékre kerül a most zajló Kolozsvári Magyar Napok közéleti beszélgetései során.
Lőtt sebbel, holtan találtak meg pénteken egy 44 éves katonai tűzoltót a Katasztrófavédelmi Főfelügyelőség (IGSU) egyik, a Prahova megyei Mizilben levő egységében.
szóljon hozzá!