
A járvány kezdete óta lezajlott leépítési hullám után először történt tömeges alkalmazás az székelyudvarhelyi textiliparban. Képünk illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
Van már olyan textilipari cég Székelyudvarhelyen, amely az elmúlt hónapban visszavette korábban elbocsátott alkalmazottai nagy részét. Munkaerőpiaci bizakodásra adhat okot, hogy egy hónap alatt több mint félezer munkanélkülit alkalmaztak megyeszerte, amire évek óta nem volt példa. A helyzet mégis felemás, ugyanis nagyjából ugyanennyi, segélyben már nem részesülő munkanélkülivel bővült a regisztrált álláskeresők adatbázisa.
2021. április 12., 13:482021. április 12., 13:48
2021. április 12., 14:332021. április 12., 14:33
Pislákol már a fény az alagút végén a székelyudvarhelyi könnyűiparban: a járvány kialakulása óta történt ezer főt meghaladó elbocsátási hullám után megtörtént az első tömeges alkalmazás az ágazatban. Az egyik érintett vállalkozás visszavette korábban elbocsátott alkalmazottai jó részét az elmúlt hónapban – tudtuk meg Jánó Edittől, a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség osztályvezetőjétől.
A cég ugyan ennél valamivel több alkalmazottját bocsátotta el korábban, de vélhetően ahogy kapja az újabb megrendeléseket, visszaveszi a többi régi alkalmazottját is – reménykedik az ügynökség képviselője. Ez mindenképpen jó irány, és bíznak benne, hogy ez még csak a kezdet – fűzte hozzá Jánó Edit.
A munkaerőpiaci helyzettel kapcsolatban bizakodásra ad okot az is, hogy megyeszerte több mint félezer állástalant alkalmaztak márciusban.
– tért ki az alkalmazások számának a jelentőségére az intézmény osztályvezetője.
A megye munkanélküliségi helyzete azonban az említettek ellenére mégis felemás, ugyanis az álláskeresők száma is bővült.
Többnyire olyan állástalanokról van szó, akik korábban szociális segélyben részesültek, de lejárt az iratcsomójuk érvényessége és most újítják meg azt, aminek a feltétele, hogy regisztrált álláskeresők kell legyenek. Ebbe a kategóriába tartoznak azok, akik alacsony iskolázottságúak, nincs szakvégzettségük, ezért a megyei munkaerő-elhelyező és szakképző ügynökség a lakóhelyükként megjelölt településen próbál számukra szakmai képzéseket indítani, hogy nagyobb sikerrel tudjanak elhelyezkedni a munkaerőpiacon – tájékoztatott Jánó Edit.
Az említett tényezők miatt a március végi munkanélküliségi adatok alig változtak az egy hónappal korábbi helyzethez képest: héttel csökkent a munkanélküliek száma februárról március végére, azaz 6030-ról 6023-ra.
az állástalanoknak majdnem a fele nő, azaz a 6023-ból 3003, az egy hónappal korábbi 3028-hoz képest.
Ami jelentősebb mértékben változott, az a munkanélküli segélyben nem részesülő állástalanok részaránya. Ez a februári 56 százalékról 61-re nőtt március végére. Ez azt jelzi, hogy azoknak a munkanélkülieknek a részaránya nőtt, akiket nehezebb elhelyezni a munkaerőpiacon, ugyanis azok, akik már nem részesülnek segélyben, általában tartósan munkanélküliek, szemben a segélyben részesülőkkel, akik többnyire csak időszakosan állástalanok, van szakmai végzettségük és könnyebben is találnak új munkát.
Az oktatási minisztérium pénteken kérte a tanfelügyelőségeket, hogy a magas hőmérséklet és a fokozott hőterhelés miatt gondoskodjanak az érettségiző diákok és a tanárok egészségének védelméről.
Nem tétlenkedett a gyimesközéploki önkormányzat: mindössze három nappal azt követően, hogy egy áradás miatt megszűnt a Jávárdi-vízesés, sikerült visszaterelni a zuhatagot tápláló patakot a régi medrébe.
A kézdivásárhelyi Sokadalom legfennköltebb mozzanata immáron évek óra a Pro Urbe díj átadása. A rangos elismerésben ez alkalommal, sorban tizenötödikként Gábor Rezső pedagógus, a Gábor Áron Szakképző Líceum korábbi igazgatója részesült.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2025-ben 1356 hamis román bankjegyet vizsgált meg, 33,79 százalékkal kevesebbet, mint az előző évben – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Több megyei rendőrségének együttműködésével drogcsempészeket tartóztattak le Maros megyében, akik magas kockázatú pszichoaktív anyagokat csempésztek be a börtönökbe.
Csíkszereda polgármestere Korodi Attila a hétvégi rendkívüli hőség miatt felhívást intézett a lakossághoz. Mint mondta, a Harvíznek jelenleg nincs olyan munkálata, amely miatt vízkorlátozásra lenne szükség.
A regionális vízszolgáltató Harvíz Rt. veszi át egységesen az esővíz-elvezetési rendszer működtetését és karbantartását Csíkszeredában – ez egyike volt a számos fontos döntésnek, amelyet az önkormányzati képviselők ülésén hoztak meg pénteken.
Késéseket okoznak a vasúti közlekedésben a következő napokra jelzett rendkívüli hőség miatt bevezetett sebességkorlátozások – tájékoztatott pénteken a Román Vasúti Személyszállító Vállalat (CFR Călători).
A Szociáldemokrata Párt (PSD) szerint a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ szabotálja a kormányalakítást, és folyamatosan új feltételeket találnak ki pozícióik megőrzéséért.
szóljon hozzá!