
A járvány kezdete óta lezajlott leépítési hullám után először történt tömeges alkalmazás az székelyudvarhelyi textiliparban. Képünk illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
Van már olyan textilipari cég Székelyudvarhelyen, amely az elmúlt hónapban visszavette korábban elbocsátott alkalmazottai nagy részét. Munkaerőpiaci bizakodásra adhat okot, hogy egy hónap alatt több mint félezer munkanélkülit alkalmaztak megyeszerte, amire évek óta nem volt példa. A helyzet mégis felemás, ugyanis nagyjából ugyanennyi, segélyben már nem részesülő munkanélkülivel bővült a regisztrált álláskeresők adatbázisa.
2021. április 12., 13:482021. április 12., 13:48
2021. április 12., 14:332021. április 12., 14:33
Pislákol már a fény az alagút végén a székelyudvarhelyi könnyűiparban: a járvány kialakulása óta történt ezer főt meghaladó elbocsátási hullám után megtörtént az első tömeges alkalmazás az ágazatban. Az egyik érintett vállalkozás visszavette korábban elbocsátott alkalmazottai jó részét az elmúlt hónapban – tudtuk meg Jánó Edittől, a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség osztályvezetőjétől.
A cég ugyan ennél valamivel több alkalmazottját bocsátotta el korábban, de vélhetően ahogy kapja az újabb megrendeléseket, visszaveszi a többi régi alkalmazottját is – reménykedik az ügynökség képviselője. Ez mindenképpen jó irány, és bíznak benne, hogy ez még csak a kezdet – fűzte hozzá Jánó Edit.
A munkaerőpiaci helyzettel kapcsolatban bizakodásra ad okot az is, hogy megyeszerte több mint félezer állástalant alkalmaztak márciusban.
– tért ki az alkalmazások számának a jelentőségére az intézmény osztályvezetője.
A megye munkanélküliségi helyzete azonban az említettek ellenére mégis felemás, ugyanis az álláskeresők száma is bővült.
Többnyire olyan állástalanokról van szó, akik korábban szociális segélyben részesültek, de lejárt az iratcsomójuk érvényessége és most újítják meg azt, aminek a feltétele, hogy regisztrált álláskeresők kell legyenek. Ebbe a kategóriába tartoznak azok, akik alacsony iskolázottságúak, nincs szakvégzettségük, ezért a megyei munkaerő-elhelyező és szakképző ügynökség a lakóhelyükként megjelölt településen próbál számukra szakmai képzéseket indítani, hogy nagyobb sikerrel tudjanak elhelyezkedni a munkaerőpiacon – tájékoztatott Jánó Edit.
Az említett tényezők miatt a március végi munkanélküliségi adatok alig változtak az egy hónappal korábbi helyzethez képest: héttel csökkent a munkanélküliek száma februárról március végére, azaz 6030-ról 6023-ra.
az állástalanoknak majdnem a fele nő, azaz a 6023-ból 3003, az egy hónappal korábbi 3028-hoz képest.
Ami jelentősebb mértékben változott, az a munkanélküli segélyben nem részesülő állástalanok részaránya. Ez a februári 56 százalékról 61-re nőtt március végére. Ez azt jelzi, hogy azoknak a munkanélkülieknek a részaránya nőtt, akiket nehezebb elhelyezni a munkaerőpiacon, ugyanis azok, akik már nem részesülnek segélyben, általában tartósan munkanélküliek, szemben a segélyben részesülőkkel, akik többnyire csak időszakosan állástalanok, van szakmai végzettségük és könnyebben is találnak új munkát.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint a bizalomhiány a romániai társadalom „legsúlyosabb deficitje”, a legnagyobb gond pedig az, hogy az állam intézményein keresztül nagyon gyakran semmibe veszi az állampolgárt.
szóljon hozzá!