
Zajlik az oltáskampány. A megnövekedett igény miatt utólag több mint négyezer adag védőoltást kért még a szaktárcától Hargita megye
Fotó: 123RF
Jelentősen megnőtt az oltási hajlandóság az ingyenes influenza elleni védőoltásra jogosultak körében Hargita megyében, ezért az előzetes felméréshez képest négyezernél is több vakcinát igényelt még utólag a szaktárcától a Hargita Megyei Közegészségügyi Igazgatóság.
2019. november 12., 18:302019. november 12., 18:30
Múlt héten megérkezett Hargita megyébe a harmadik influenza elleni védőoltás-szállítmány, így
A megyében praktizáló háziorvosoktól még augusztusban bekért igénylések alapján az igazgatóság valamivel több mint 8600 adag influenza elleni védőoltást kért az egészségügyi minisztériumtól, ebből mintegy hatezer vakcina érkezett meg a megyébe, legutóbb közel 2900 adag. Nagyjából 2600 védőoltás hiányzik még ahhoz, hogy teljessé váljon az előzetes felmérés alapján meghatározott készlet, és mint arról Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Közegészségügyi Igazgatóság vezetője tájékoztatott,
Az intézmény vezetője ugyanakkor cáfolta azt a híresztelést, miszerint oltóanyaghiány lenne az országban, illetve a megyében.
„Nincs oltóanyaghiány, sőt! Mostanáig olyan jó ritmusban kaptuk az oltóanyagokat, mint még soha. A raktárakban már arra kell figyelnünk, hogy a tárolási kapacitásunk véges.
– jelentette ki Tar Gyöngyi. A megyei közegészségügyi igazgatóság vezetője ugyanakkor elmondta, az előző évi átoltottsághoz képest jelentősen megnőtt az érdeklődés az influenza elleni ingyenes védőoltás iránt a jogosultak körében, a háziorvosok utólag még igényeltek a vakcinákból, ezen igénylések alapján pedig a népegészségügyi igazgatóság további mintegy 4400 adagot kért a szaktárcától, tehát az előzetes igényléssel együtt összesen 13 ezer védőoltást.
„Megnőtt az oltási kedv, tehát az a mennyiség nem lesz elég, amit a családorvosok előre láttak, mert sokkal nagyobb az érdeklődés. De szerencsére még időben vagyunk, mert
– mondta Tar Gyöngyi. Az utólagos igénylést még nem bírálták el a minisztériumban, de az igazgatóság vezetője reméli, hogy azt is jóváhagyják. Az utánpótlást azonban csak akkor veszik igénybe, ha azt december folyamán ki is tudja utalni a szaktárca, ugyanis a tapasztalatok alapján januártól csökken az oltási kedv a lakosság körében, az igazgatóságnál pedig el szeretnék kerülni azt, hogy nagyobb mennyiségű védőoltásuk maradjon készleten.
Az említett mennyiségeken felül az intézmény várja még az ötévesnél nem nagyobb gyerekek részére is a védőoltásokat – az ebbe a korcsoportba tartozó krónikus beteg gyerekek az előző influenzaszezon óta jogosultak az ingyenes védőoltásra, hároméves kor alatt viszont ők másféle oltóanyagot kapnak az influenza ellen, mint a jogosultak többi része.
Az ingyenes védőoltásra a krónikus beteg gyerekek mellett az idősek, felnőtt krónikus betegek, öregotthonok lakói, az egészségügyben dolgozók, a belügyminisztérium alkalmazásában állók jogosultak, valamint a közintézmények és hatóságok alkalmazottai közül azok, akik a megfertőződés szempontjából fokozott kockázatot jelentő munkakörben dolgoznak. A háziorvosok pácienslistáin szereplő jogosultaknak Tar Gyöngyi azt tanácsolja, hogy telefonon egyeztessenek háziorvosukkal az oltás időpontjáról, ez mindenkinek jobb, hiszen így nem alakul ki tumultus a rendelőkben.
Az előző influenzaszezonban egyébként 8500 adag ingyenes védőoltást utalt ki Hargita megyének az egészségügyi minisztérium.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!