
Fotó: Pinti Attila
Tusnádfürdőn napi szinten okoznak kárt a nagyvadak – írta szombati Facebook-bejegyzésében Tánczos Barna környezetvédelmi, vízügyi és erdészeti miniszter miniszter, megköszönve a település lakóinak, hogy pénteki felvonuló tiltakozásukkal is támogatták az azonnali beavatkozást előíró jogszabály-tervezetet.
2021. július 10., 17:172021. július 10., 17:17
„Tusnádfürdőn pénteken több száz ember tüntetett. Így próbálták felhívni a hatóságok figyelmét a medvék folyamatos jelenlétére a településen, ahol napi szinten okoznak kárt a nagyvadak, és a város jelentős összegektől esett el, amióta turisták, a medvéktől félve, nem látogatják a települést. Ezúton köszönöm a tüntetésen résztvevőknek, hogy támogatják az azonnali beavatkozást előíró jogszabály-tervezetet, és remélem, mielőbb gyakorlatba tudjuk ültetni, és ezáltal nemcsak az emberek lesznek biztonságban, hanem a tusnádfürdői turizmus is fellendül” – olvasható a miniszter bejegyzésében.

Több százan fejezték ki nemtetszésüket az egyre elharapódzó medvekérdés miatt szervezett péntek esti tüntetésen Tusnádfürdőn. A városlakók egy petíciót is megfogalmaztak, amelyet számos megyei és országos intézménynek továbbítanak a gyorsabb közbelépést sürgetve.
A kormány csütörtökön tárgyalta első olvasatban a veszélyes medvékkel szembeni beavatkozást szabályozó sürgősségi rendelet tervezetét. A kabinet várhatóan jövő héten el is fogadja a jogszabály-javaslatot – írja az Agerpres hírügynökség. A tervezetet Tánczos Barna ismertette a csütörtöki ülésen, Kelemen Hunor pedig az RMDSZ kormányzati tájékoztatójában számolt be róla.
Mint mondta, a jogszabályba foglalt eljárás szerint miután a 112-es segélyhívószámon jelentik a medvetámadást, értesíteni kell a településen működő, azonnali beavatkozásra jogosult csapatot, amelynek tagja a polgármester (hiányában az alpolgármester), a helyi csendőrség egy tagja, a vadásztársaság vagy a vadászegyesület szakszemélyzete, valamint egy állatorvos.
Fotó: Pinti Attila
A medve eltávolítását lehetővé tévő azonnali beavatkozás három módszer alapján történhet:
a nagyvad elhajtása;
a medve altatása és áthelyezése;
abban az esetben pedig, amikor gyakran visszatér a településre, és közvetlen veszélyt jelent az emberi életre, kárt tesz a javakban, jószágokban, eutanáziát vagy kilövést kell alkalmazni.
– tette hozzá Kelemen Hunor.
A miniszterelnök-helyettes rámutatott, következő lépésként a minisztériumok ellenjegyzik a tervezetet, és jövő héten elfogadja azt a kabinet.
A kormány keddi ülésén sürgősségi rendeletet fogadott el, amely lehetővé teszi az 1500 lejes szakmai pótlék kiutalását a pedagógusoknak és a tanügyi kisegítő személyzetnek a jelenlegi tanévre.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) első alelnöke, Cătălin Predoiu a Bolojan-kormány keddi megbuktatása után kijelentette: a párt most döntés előtt áll.
Videón is megörökítették, amint egy medve végigszalad Alsócsernáton főútján napnyugta előtt. Az ijedt állattal egy kerékpározó család is szembetalálta magát, ám az édesanya gyors helyzetfelismerésének köszönhetően sikerült időben kitérni az útjából.
Egyes üzemanyag-forgalmazók kedden újra emelték a benzin árát, így az öt nagy töltőállomás-hálózat közül négyben már délelőtt azonosak voltak az árak, délután pedig mind az ötnél. Érdekes...
A kormány keddi ülésén jóváhagyta a közoktatási intézmények (bölcsődék, óvodák, iskolák) finanszírozásának kiszámításához használt fejpénz 6,5 százalékos emelését az idei évre.
Újabb történelmi mélypontra került kedden a román deviza az euróhoz képest: a Román Nemzeti Bank (BNR) 5,2180 lejes hivatalos árfolyamot állapított meg, ami 1,82 banis (0,35 százalékos) emelkedést jelent a hétfői 5,1998 lejhez képest.
A képviselőház és a szenátus együttes keddi ülésén szavaztak a törvényhozók a PSD, az AUR és a Béke – Románia az első bizalmatlansági indítványáról.
A kormány elleni bizalmatlansági indítvány „hazug, cinikus és mesterkélt” – jelentette ki Ilie Bolojan miniszterelnök az indítvány keddi parlamenti vitáján.
A kormány hétfőn este elfogadta az állattenyésztési ágazat állami támogatási programjának 2026-os keretösszegét jóváhagyó határozatot; ez legfeljebb 137,201 millió lej kötelezettségvállalási előirányzat lehet – közölte a mezőgazdasági minisztérium.
Kedden délelőtt 11 órától vitáznak és titkos, golyós szavazással döntenek a PSD, az AUR és a Béke – Románia az első parlamenti frakcióinak bizalmatlansági indítványáról.
1 hozzászólás