Fotó: Kristó Róbert
Az elmúlt napokban a kellemes tavaszias időjárás beköszöntével Csíkszereda városát ellepték a messziről jött hóvirágárusok. Megjelenésük meglehetősen feltűnő, és viselkedésük sok esetben rámenősnek is nevezhető, mert tapasztalható, hogy eléggé agresszív módon próbálnak túladni portékájukon.
2010. március 02., 16:012010. március 02., 16:01
2010. április 08., 20:452010. április 08., 20:45
Fotó: Kristó Róbert
A tavasz hírnökének árusítói március elseje közeledtével váratlanul lepték el a hargitai megyeszékhely forgalmasabb útszakaszait, sokszor a gyalogosok is alig fértek el tőlük a járdákon, mindemellett túlontúl rámenősek is, mert erőszakos módon próbálják az emberre rásózni az apró fehér virágocskákat a messzire hangzó „ghiocei, ghiocei” rigmus skandálásával, ami balkáni zsibvásárrá varázsolja az amúgy csendes kisváros tavaszi mindennapjait. Dobozokon árulják a hóvirágokat, és ennek eredménye a sok szemét, ami utánuk keletkezik.
A város rendjét megzavaró, eső után mint gombák megjelenő hóvirágkufárok ellen már évek óta próbál fellépni a polgármesteri hivatal. Szezonban naponta többször razziáznak az illetékesek, így míg a hét elején a virágárusok zavaró sokasága még ránehezedett a városra, addig kedden már látható módon elpárologtak a járdaszélekről a hívatlan vendégek, ami a hivatal eredményes fellépésének köszönhető.
Szőke Domokos alpolgármester elmondta: a polgármesteri hivatal alkalmazottai, a rendőrség munkatársaival karöltve naponta háromszor végeznek ellenőrzést az utcákon. Virágárusításra az egyetlen engedélyezett hely a piac, így azok a kereskedők, akik nem felelnek meg a szabályozásnak és nem a megfelelő helyen standolnak, 180 lejes pénzbírsággal sújthatók. Sajnos az elmúlt évek tapasztalatai azt mutatják, hogy a kirótt pénzbírságok nem folynak be a város kasszájába.
A behajtást nehezíti, hogy nem idevalósi személyekről van szó és mindnyájan munkanélküliek, s egyszerűen nincs is mint behajtani, ezért az utóbbi időben a virágokat is elkobozzák az illetőktől. Tegnap délutánig összesen 6000 lej értékben róttak ki büntetést és 1659 virágcsokrot koboztak el. A Csíkszeredába érkező személyek a Iaşi megyei Voineşti községből valók – informált az elöljáró.
A környezetvédelmi őrség igazgatója Dr. Sabău Grigore elmondta: más országokhoz képest, ahol védett a hóvirág és szedéséért bírság jár, Romániában nem számít védett növénynek, így nálunk egyelőre szabad piaca van a hóvirág árusításnak.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
szóljon hozzá!