
Képünk illusztráció
Fotó: Erdély Bálint Előd
Az Agent Green bejelentette, hogy panaszt tesz az Európai Bizottságnál (EB) Románia kormánya ellen a Bucsecs-hegységben kedden történt halálos medvetámadás ügyében.
2024. július 10., 19:522024. július 10., 19:52
2024. július 10., 19:552024. július 10., 19:55
A környezetvédő szervezet szerdai közleménye szerint a kormány „a trófeavadászat gyorsított eljárással történő legalizálására” akarja felhasználni a fiatal nő és egy medve halálával járó tragédiát. „A kormány és a parlament máris munkához látott, egy olyan incidensből indulva ki, amelyiknek a körülményeit eltitkolják a nyilvánosság elől” – fogalmaztak. Hozzátették,
Az Agent Green kiemelte továbbá, hogy a 2018-ban elfogadott akcióterv sokat javított volna az ember és a medve együttélésén, és segített volna elejét venni a tragédiáknak, a dokumentumban foglaltakat azonban nem ültették gyakorlatba. „Semmit nem alkalmaztak, csak a pánikot. A tömeges pánikot.
A medvék élőhelye továbbra is leromlott.
A medvék élőhelyének szomszédságában található gazdaságok védtelenek.
A turisták tudatlanok.
A hatóságok nem rendelkeznek megfelelő felszereltséggel és nincsenek kiképezve”
– nyomatékosították. A szervezet azt is bejelentette, hogy panaszt tesz a kormány ellen az EB-nél „az elkövetett gyilkosságok miatt”.
Közleményükben a szervezet képviselői azt írták, Romániának „oktatási kvótára, nem kilövési kvótára” van szüksége, ugyanakkor felhívták a hatóságok figyelmét, hogy „ne titkolják el az igazságot” az esettel kapcsolatban.
„A medvét nem kilőni, hanem elkábítani és megvizsgálni kellett volna. Ha pedig lelőtték,
amit más turisták is jeleztek az utóbbi időben” – áll a közleményben.

Kilőtték a hatóságok azt a medvét, amelyik kedden délután megölt egy fiatal nőt a Bucsecs-hegységben levő Jepii Mici turistaútvonalon.
Kedden elragadott és halálra marcangolt a medve egy 19 éves nőt a Bucsecs-hegységben lévő Jepii Mici túraútvonalon. Az állatot később kilőtték, mert agresszívvé vált, nem hagyta el a területet, ahol a holttestet megtalálták, és többször is rátámadt a holttestet lehozni próbáló mentőcsapatokra.
Egy nappal elhalasztják a keddi matematika és történelem írásbeli vizsgákat a várható rendkívüli hőség miatt.
Két sárga jelzésű figyelmeztetést adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) viharos időjárás, erős szél és jelentős mennyiségű csapadék miatt az ország több megyéjére. A riasztások kedden és szerdán lesznek érvényben.
Nagyszabású ellenőrzést tartott vasárnap délután a 15-ös országúton a Hargita megyei rendőrség. Huszonkét sofőrnél végeztek alkohol- és drogtesztet, de az autók műszaki állapotát is ellenőrizték.
A természetes légkondicionálás fontosságára hívják fel a figyelmet kertészeti szakemberek, hangsúlyozva, hogy a növényzet komplex, biológiai úton csökkenti a forróságot.
Vörös hőségriasztás van érvényben szerda reggelig az ország területének háromnegyed részén; fokozott hőterhelés és helyenként 41 Celsius-fokos maximumok várhatók.
Az írásbeli vizsgákkal folytatódik hétfőn az érettségi. Az oktatási minisztérium által jóváhagyott menetrend szerint hétfőn román nyelvből és irodalomból mérik fel a tanulók tudását.
A harmadfokú hőségriasztás következtében az év eddigi legforróbb napján vagyunk túl. Bár a délutáni órákban úgy tűnt, hogy viharok váltják a kánikulát, ez végül nem következett be.
Lakóháznál keletkezett tűz vasárnap este Sóvárad főutcáján, ahol javak váltak a lángok martalékává, ugyanakkor az épület tulajdonosa enyhébb füstmérgezést szenvedett – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) vasárnap közzétett adatai szerint az idei első negyedévben a romániai kereskedelmi szálláshelyek 390 900 külföldi turistát fogadtak, akik összesen 1,488 milliárd lejt költöttek el.
A rendkívüli hőség miatt 35 megyében korlátozzák hétfőn és kedden a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
5 hozzászólás