
Eddig a települések környékéről érkeztek beküldések. Távolabbi útvonalak is kellenének
Fotó: Pinti Attila
A Felcsík Kistérségi Társulás még augusztus elején hirdette meg akcióját, amelyben a lakosság segítségével a felcsíki térség kerékpáros útvonalait szeretnék feltérképezni. A megmozdulást októberig meghosszabbították a szervezők, mivel számításaik szerint több útvonalra van szükség.
2021. szeptember 14., 22:002021. szeptember 14., 22:00
2021. szeptember 17., 14:542021. szeptember 17., 14:54
Süket Zsombor, a társulás menedzsere lapunknak úgy nyilatkozott, mindössze egy tucatnyi embert mozgatott meg az útvonalak »trekkelése«, amely a Csíkszereda–Balánbánya, Pottyond–Hargitafürdő, illetve Balánbánya–Marosfő mint lehetséges útvonalak viszonylatában kevésnek mondható. Mivel nem a főút menti, sokkal inkább a községi, illetve a helyiek által ismert erdei és mezei utak feltérképezése lenne a cél, szükség van még több lehetséges útvonalra.

Kerékpáros útvonalak feltérképezését és ezáltal digitális térkép létrehozását helyezték előtérbe abban az akciótervben, amely augusztus 5-én kezdődik.
„Megbeszéléseket tartottunk kerékpáros társaságokkal az indokok keresésére. A tapasztalatok alapján pedig úgy tűnik, hogy a medvék, de leginkább a pásztorkutyák jelenléte ezeken az útvonalakon eltántorítja az embereket a feltérképezéstől” – mutatott rá. Mint jelezte,
„Különféle útvonalakat kaptunk minden irányból, azonban látható, hogy ezek közel vannak a településekhez. Reális problémáról beszélünk, amikor az emberek nem merészkednek távolabb a településtől” – értékelte a menedzser.
Az útvonalak feltérképezésének szabályai nem változtak. A Gaia GPS telefonos applikáció segítségével kell végigmenni egy lehetséges útszakaszon, a koordináták alapján pedig behatárolódik az adott rész. Lehet készíteni fotókat az akadályokról és a látványosságokról, a teljes adatokat pedig a tekerjcsikban@gmail.com e-mail címre várják. A rövidebb (5–20 kilométer közötti) szakaszokból legalább öt szükséges, a 20 kilométer feletti szakaszokból pedig legalább három szükséges. Nyereményekkel is próbálják ösztönözni a kerékpárosokat: egy 2000 lej értékű vásárlási utalvány mellett egy hegyi kerékpárt is kisorsolnak majd. Technikai információk a Tekerj és trekkelj! Facebook-eseménynél elérhetők. A mostani kiírás szerint október 3-ig lehet feltérképezett útvonalakat küldeni.
Raed Arafat belügyi államtitkár úgy véli, hogy a közösségi média hálózatok nagy kockázatot jelentenek a gyermekek és serdülők számára, és szerinte ideje, hogy a törvényhozók korlátozzák a 15–16 év alattiak hozzáférését ezekhez az online platformokhoz.
Elődjéhez, Ferenc pápához hasonlóan XIV. Leó is úgy döntött, hogy nem költözik be a vatikáni paloták pápai lakosztályába, hanem egyszerűbb, személyre szabott otthont alakít ki magának.
Nicușor Dan államelnök tavaly egyebek mellett festményeket, fényképeket, albumokat, könyveket, porcelán tárgyakat, metszeteket, emblémákat, emlékérmeket, sőt egy nyakkendőt is kapott ajándékba a 2025-ös évi protokoll-eseményeken.
Több százan demonstráltak Csíkszeredában szombat délben az adókedvezmények eltörlése miatt, a kormány lemondását is követelve. A tüntetésen a kezdeményezők mellett Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere is felszólalt. Fotókon mutatjuk az eseményt.
A Richter-skála szerint 3,2-es erősségű földrengés történt pénteken 19 óra 31 perckor Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Az energiabiztonságról egyeztetett pénteken Nicușor Dan államelnök ukrán hivatali kollégájával. Erről Volodimir Zelenszkij számolt be péntek este a Facebook-oldalán.
A kabinet pénteken határozattal módosította a pirotechnikai termékek forgalomba hozatalának feltételeit, drasztikusan korlátozva a balesetveszélyes termékekhez való hozzáférést.
Az Európai Bizottság (EB) pénteken úgy döntött, hogy bepereli Romániát az Európai Unió Bíróságán, mert nem alkalmazta helyesen a hulladéklerakókról szóló 1999/31/EK irányelvet és az azt módosító 2018/850 direktívát.
Kivonultak az elégedetlen adófizetők szombaton Csíkszereda főterére, hogy így jelezzék: tiltakoznak a magas adók ellen. Ez már a második megmozdulás a hargitai megyeszékhelyen a szerdai „flash-mob” után.
Kemény fagyra, ónos esőre és hófúvásra vonatkozó figyelmeztetést adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM). Vasárnaptól Székelyföldön is rendkívül hideg időre van kilátás.
szóljon hozzá!