
Hargita-megyeszerte közel tízezres, országszerte pedig százezres nagyságrendű azon gazdák száma, akik még nem tudták benyújtani az idei mezőgazdasági támogatásokra vonatkozó kérelmeket. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Meghosszabbítja az APIA az idei egységes mezőgazdasági támogatások benyújtásának határidejét, így nem kell aggódniuk azoknak a gazdáknak – többségében állattenyésztőknek –, akik még nem tudták leadni kérelmeiket.
2023. május 07., 18:382023. május 07., 18:38
Már csak néhány nap maradt hátra az egységes mezőgazdasági támogatások két és fél hónapig tartó igénylési periódusából, ám a határidőt idén meghosszabbítja az Országos Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA).
A március elsején elkezdődött támogatásigénylési időszak eredetileg – mint minden más évben – május 15-én ért volna véget, de
„Azért hosszabbítjuk meg a támogatásigénylési időszakot, mert egészen május 3-ig nem tudtuk fogadni az állattenyésztési támogatásokra vonatkozó kérelmeket. Szerdától viszont már el tudjuk venni az állattartási támogatások igényléseit is, így
– tájékoztatta a Székelyhont Haschi András, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) vezetője.

A tervezettnél lassabban halad a mezőgazdasági támogatások igénylésének a folyamata, ám az APIA Hargita megyei igazgatója szerint nem fog előfordulni, hogy egy gazda is lekésse az igénylési határidő végét amiatt, hogy nem tudják időben iktatni a kérelmét.
Noha az említett ok miatt kissé meg vannak csúszva az igénylések iktatásával – ám ez országszerte sincs másként –, az eddig iktatott kérelmekben feltüntetett területek összességének a hányada alapján
A Hargita megyei APIA-nál összesen 182 ezer hektár mezőgazdasági földterületre várnak támogatásigényléseket, ennek a fele, azaz 90 ezer hektár esetében már meg is kapták a kérelmeket a gazdáktól. Ez szinte 50 százalékos arányt jelent, miközben az országos átlag mindössze 37 százalék.
Ami pedig a kérelmek számát illeti, Haschi András elmondta, összesen mintegy 26 ezer gazdától várnak támogatásigényléseket, és ebből mindeddig 16 220-at kaptak meg. Ez 63 százalékos arányt jelent, ami teljesen megegyezik az országos átlaggal.
A támogatásigénylési időszak minden évben egy 25 napos késedelmi periódussal szokott véget érni, amelyben minden nap 1 százalékos támogatásvesztés terhe mellett adhatják le a megkésett támogatásigényléseket a gazdák. Ezt az időszakot azonban nem hosszabbítja meg az APIA.
Noha még az első periódus meghosszabbításáról sem kapott hivatalos tájékoztatást a központi APIA-tól az intézmény megyei kirendeltsége, Haschi András elmondta, azt valószínűleg nem hosszabbítják meg. „Ezt még nem tudjuk pontosan, de éppen pénteken volt erről egy beszélgetés, és állítólag azt nem hosszabbítják meg” – mondta. Így tehát
A megyei APIA vezetője szerint jobb ha minden gazda a május 31-ei határidőre koncentrál. Ez egyébként más években is így szokott lenni,
– mondta.
Idén számos változást hozott az új, 2023–2027-es időszakra vonatkozó agrárstratégiai terv, illetve az említett időszakra vonatkozó új közösségi agrárpolitika, és e változások miatt a megszokottnál nehézkesebben haladtak a támogatásigénylések is.
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) keretében működő Igazságügyi Felügyelet (IJ) vasárnap bejelentette, hogy ellenőrzéseket indított a Recorder anyagában elhangzottak kapcsán.
Nem egyszeri csoda volt: hét évvel az első válogatás után megérkezett a Made In Gyergyó II., és vele együtt egyértelmű üzenet is – a gyergyói zene folyamatosan fejlődik, szórakoztat és új hangzásokat hoz.
Két gépkocsi balesetezett a 13-as országúton Kibéd község területén. Öt személy megsérült, a forgalmat mindkét menetirányon lezárták.
Tizenhárom Temes megyei helyszínen tartottak házkutatást szombaton a hatóságok az illegálisan működtetett nagycsanádi idősotthon ügyében.
Az egyedi ajándékot keresők, a szerényebb igényekkel rendelkezők, a lélekemelő élményekre vágyók számára kihagyhatatlanok a karácsonyi vásárok, melyekből ezen a hétvégén kettő is nyílt Sepsiszentgyörgyön.
Néhány évtizede, amikor még nem hozták be az országba a rengeteg tömegárut, nagy értéke volt a belső termelésnek, virágzott a konfekcióipar, és volt igény a gyapjúfeldolgozásra, a belőle készült termékekre. Mára ez teljesen megváltozott.
Lakástűz keletkezett a Mezősályihoz tartozó Lőrinci faluban vasárnap kora délután. A Maros megyei hivatásos tűzoltókat egy kigyúlt családi házhoz riasztották.
Az elmúlt 24 órában hét riasztás érkezett a hegyimentő szolgálathoz, amelynek munkatársai 12 személynek nyújtottak segítséget - számolt be vasárnap a Facebook-oldalán a Salvamont.
A Csíki Székely Múzeum ismeretterjesztő előadássorozata ezúttal a XX. századi gazdasági összeomlások világába kalauzol: a hiperinflációs bankjegyek történetén keresztül idézi meg a két világháborút követő bizonytalanságot.
Ismeretlen elkövető rongálta meg a Csíkpálfalva határában levő útszéli keresztfát vasárnapra virradóra – adja hírül Facebook-oldalán a helyi Keresztelő Szent János Római Katolikus Plébánia.
szóljon hozzá!