Hirdetés
Hirdetés

Megfagyhatnak a kályhájuk mellett, mert a saját erdejükből sem vághatják ki a fát

Ha nem tisztázott a jogi viszony, nem ad engedélyt a kitermelésre az erdészeti hivatal •  Fotó: Pinti Attila

Ha nem tisztázott a jogi viszony, nem ad engedélyt a kitermelésre az erdészeti hivatal

Fotó: Pinti Attila

Nem tudnak saját erdeikből saját használatra fát kitermelni, mivel a jogviszonyok tisztázása hiányában az erdészeti hivatal nem engedélyezi azt. Ezen szeretnének törvénymódosítással változtatni a Nyárád menti erdőbirtokosok.

Antal Erika

2021. február 24., 15:502021. február 24., 15:50

Nem csupán a Nyárád, Küküllő és Görgény mentét, de a Hargita és Kovászna megyei erdőtulajdonosokat is érinti az, hogy amennyiben nem a saját nevükre van telekeltetve az erdő, az erdészeti hivatal nem hagyja jóvá az évi fakitermelési tervet, így nincs amivel fűteniük, illetve meg kell vásárolniuk a tűzifát.

Ahogy Kiss Tibor István görgényszentimrei alpolgármester a Székelyhonnak mondta, „megfagyhatnak a kályhájuk mellett, mert a saját erdejükből a saját fájukat nem vághatják ki”. Ha mégis megtennék, súlyos bírságot kellene fizetniük, de akár még a fát szállító járművet is elkobozná a hatóság tőlük, amennyiben rajtakapná őket a törvénytelen fakivágáson.

A Nyárádmente Kistérségi Társulás elnöke, Dászkel László érdeklődésünkre arról számolt be, hogy a közelmúltban összeült tizenhárom közigazgatási egység elöljárója és arról tanácskozott, miképpen lehetne ezt a kérdést megoldani úgy, hogy a tulajdonosok hozzájuthassanak a fájukhoz. Egy javaslatot fogalmaztak meg, amit eljuttattak Császár Károly szenátorhoz, Tánczos Barna környezetvédelmi, erdőgazdálkodási és vízügyi miniszterhez, arra kérve őket, hogy módosítsák az erdészeti törvényt úgy, hogy a tulajdonjog igazolására elégséges legyen az illetékes polgármesteri hivatal által kiállított igazolás is, amely megjelöli az illető erdőparcella azonosító adatait is.

Hirdetés

Tisztázatlan tulajdonjog

Balogh István, Csíkfalva polgármestere a Székelyhonnak elmondta,

egész Székelyföldön gondot jelent az, hogy annak ellenére, hogy a tulajdonosok adót fizetnek az erdeik után, mégsem termelhetik ki azokból a fát, mivel az erdészeti hivatal nem köt szerződést velük.

Az ok, hogy a tulajdonjogi viszonyok legtöbb esetben tisztázatlanok, az eredeti tulajdonos elhunyt, az örökösök pedig csak hagyatéki eljárás útján telekeltethetik saját nevükre az erdőparcellát. A hagyatéki eljárás azonban olyan költséges, hogy nem éri meg, ha kis területről van szó. A legtöbb tulajdonosnak pedig csak alig néhány tízáras területe van.

Nem új keletű ez a probléma – válaszolta megkeresésünkre Császár Károly szenátor, aki éppen szerda délutánra tervezett egy megbeszélést a környezetvédelmi miniszterrel a témában. „Azt javasolom, hogy a minisztérium hozzon létre egy munkacsoportot, amely találjon megoldást erre a kérdésre” – mondta Székelyhonnak a szenátor, hozzátéve, hogy szerinte

ha szövetkeznének a gazdák, akkor mint egyesület kérhetnék az erdészeti hivataltól a jóváhagyást, és akkor ki-ki a birtoka nagysága szerint vághatna fát a saját erdejéből.

Nyárádmagyaróson már folyamatban van az erdőtulajdonos gazdák egyesületének a megalakulása. Ahogy Kacsó Lajos polgármester érdeklődésünkre beszámolt róla, már csak a törvényszéki határozatot várják. „Több erdészeti hivatallal is egyeztettünk korábban, és csak így van arra lehetőség, hogy kitermeljék a tulajdonosok a törvényes keretek által megszabott famennyiséget” – fogalmazott az elöljáró, aki bízik abban is, hogy a telekeltetés költségei is módosulnak majd, hogy egy-egy örökölt birtoknak az átíratása ne kerüljön akkora nagy összegbe.

Hirdetés
2 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. február 07., szombat

Ilyen volt Gyergyószentmiklóson az adóemelés elleni tiltakozás

Több tucatnyian vonultak utcára szombaton Gyergyószentmiklóson egy héttel a csíkszeredai és székelyudvarhelyi adóemelés elleni megmozdulások után. A demonstráción a polgármester is felszólalt. Fotókon mutatjuk.

Ilyen volt Gyergyószentmiklóson az adóemelés elleni tiltakozás
Hirdetés
2026. február 07., szombat

Lakodalomnak indult, temetés lett belőle – ilyen volt a farsangolás Kézdivásárhelyen

Behúzták a farsangot szombat délben Kézdivásárhelyen. Az alakoskodás lakodalmi mentként indult, medveébresztésbe csapott át, végül temetésbe torkollott a céhes város főterén.

Lakodalomnak indult, temetés lett belőle – ilyen volt a farsangolás Kézdivásárhelyen
2026. február 07., szombat

Kulturális minisztérium: gyorsuló állagromlás előzte meg a szilágycsehi református templom tornyának összeomlását

A szilágycsehi református templom tornyának kedd esti összeomlása előtt négy napon át egyre súlyosbodó szerkezeti károsodások jelezték az épület gyorsuló állagromlását – tájékoztatott szombaton a kulturális minisztérium.

Kulturális minisztérium: gyorsuló állagromlás előzte meg a szilágycsehi református templom tornyának összeomlását
2026. február 07., szombat

Gyergyószentmiklóson is utcára vonultak az adóemelés ellen

Sepsiszentgyörgy, Kézdivásárhely, Csíkszereda és Székelyudvarhely után Gyergyószentmiklóson is utcára vonultak a kormány adóemelési intézkedései ellen tiltakozva szombaton.

Gyergyószentmiklóson is utcára vonultak az adóemelés ellen
Hirdetés
2026. február 07., szombat

Továbbra is sokan hívják indokolatlanul a 112-őt

Az indokolatlan segélyhívások száma az elmúlt években csökkent, de továbbra is magas – tájékoztatott szombaton a Különleges Távközlési Szolgálat.

Továbbra is sokan hívják indokolatlanul a 112-őt
2026. február 07., szombat

A legtöbben megúszták bírsággal, de több vállalkozás is parkolópályára került a fogyasztóvédelmi ellenőrzések után

Az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) a hét folyamán országszerte végzett ellenőrzései során 1080 bírságot szabott ki, összesen több mint 6,6 millió lej értékben – tájékoztatott szombaton az intézmény.

A legtöbben megúszták bírsággal, de több vállalkozás is parkolópályára került a fogyasztóvédelmi ellenőrzések után
2026. február 07., szombat

Saját zászlóval büszkélkedhet a Hubertus Vadásztársaság

Szarvas, farkas, medve, őz és vaddisznó, vagyis az Erdélyben is élő nagyvadak díszítik a székelykeresztúri Hubertus Vadásztársaság nemrég felavatott zászlaját. A társulat vezetősége közli, hogy csapatuk összetartozását is szimbolizálja a lobogó.

Saját zászlóval büszkélkedhet a Hubertus Vadásztársaság
Hirdetés
2026. február 06., péntek

A keselyűk hatalmas szolgálatot tesznek az embernek

Hetven évvel a fakó keselyűk eltűnése után végre úgy tűnik, minden feltétel adott hozzá, hogy visszatelepítsék a fajt Romániába. Dögevőként a keselyűk – habár emberi megítélésük sokszor negatív – fontos egészségügyi szerepet töltenek be.

A keselyűk hatalmas szolgálatot tesznek az embernek
2026. február 06., péntek

Tanácsokkal segítette az anyját a vagyonáért megölő nőt – őrizetbe vették

Őrizetbe vették pénteken az ügyészek az anyját a vagyonáért megölő Szeben megyei nő másik tettestársát.

Tanácsokkal segítette az anyját a vagyonáért megölő nőt – őrizetbe vették
2026. február 06., péntek

Négy testvér halála után állami gondozásba helyezték a család egyetlen életben maradt gyermekét

A kürpödi család egyetlen túlélő gyermekét sürgősségi eljárással nevelőszülői gondozásba helyezték, miután a másik négy testvér meghalt, kettő vízbefúlás, kettő pedig tüdőgyulladás szövődményei miatt.

Négy testvér halála után állami gondozásba helyezték a család egyetlen életben maradt gyermekét
Hirdetés