
Fotó: Forrás: Képernyőmentés a webamera adásából
Megérkezett az első gólya Sáromberkére, a gólyafaluként is emlegetett Felső-Maros menti településre.
2022. március 26., 16:402022. március 26., 16:40
Március közepén már Románia több pontján gólyát észleltek, így a Milvus Madártani és Természetvédelmi Egyesület is elindította a webkameráit, amelyekkel két gólyafészek életét is követni lehet. Nem is kellett várni sokáig, meg is jelent az első gólya az egyik fészekben, március 26-án már mi is megfigyelhettük.
A második számú sáromberki webkamera által megfigyelt gólya érkezett meg múlt évben is hamarabb: tavaly március 20-án, azelőtti évben már március 18-án észlelték a „gólyafaluban”.
A megérkezett gólyát ezen a webcímen lehet megfigyelni. A fészekrendezéstől a tojásrakáson át a fiókák kirepüléséig sok izgalmat szokott ígérni a fészekfigyelés. Cikkünk születésének idején épp a fészkét rendezgette a gólya.
A másik webkamerával figyelt fészek egyelőre még üres, de itt lehet sasolni, hogy vajon mikor érkezik meg az új lakója.
Sáromberke, a gólyafalu
Maros megyében a legtöbb fehér gólya Sáromberkén van egy településen belül. Tizennégy fészek van, a költő párok száma 12 és 15 között változik, ezért sokan gólyafalunak nevezik a települést. Ez annak köszönhető, hogy a környéken sok legelő és vizes élőhely maradt fenn, ahol a gólyák nagyobb rovarok, ebihalak, békák után kutatnak, de elfogyasztják az apró rágcsálókat, halakat, kígyókat is.
Tovább emelkedtek kedden is az üzemanyagárak, a dízel litere már csak néhány banira van a 11 lejtől a Lukoil-töltőállomásokon.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) kedden újabb vörös, narancssárga és sárga riasztásokat adott ki az egész országra kiterjedő rendkívüli hőség miatt. Máramarosban, a Bánságban és a Körösvidéken vörös a hőségriasztás.
Radu Miruță ügyvivő védelmi miniszter kedden bejelentette, hogy a hadsereg szakértői által végrehajtott robbantásos művelet eredményeként a Duna vízszintje 2 centiméterrel emelkedett a csernavodai atomerőmű környékén a hétfői szinthez képest.
Zárolták Ráduly István vagyonát – közleményben ismertette a Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) a háromszéki prefektus elleni vádakat. Az ügyben a prefektus mellett másik két személy ellen is eljárás folyik.
A Duna rendkívül alacsony vízállása látványos nyomot hagyott Baján: a Sugovica medre szinte teljesen kiszáradt.
A Duna vízhozama a következő napokban enyhén csökken, és augusztus 10-ére eléri az 1350 köbmétert másodpercenként Báziásnál, ahol a folyam belép Romániába.
Folytatódik az idei pótérettségi, a nemzeti kisebbségekhez tartozó diákok kedden és szerdán vizsgáznak anyanyelvi szóbeli kommunikációs készségekből. A szóbeli vizsgák hétfőn kezdődtek a román nyelvű kommunikációs készségek felmérésével.
Közterekre, játszóterekre, parkokba helyezett ki ivókutakat a marosvásárhelyi városháza a kánikulára való tekintettel. Kedden Marosvásárhelyen narancssárga vészjelzés van érvényben, a 35 Celsius fokot is meghaladja a levegő hőmérséklete.
Az esti órákban, magasabb árakon importált elektromos energia közvetetten befolyásolni fogja az árakat az ősszel, de nem olyan mértékben, hogy jelentős áremelkedést okozzon – jelentette ki hétfőn Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök.
Újabb 30 nappal meghosszabbította hétfőn a legfelsőbb bíróság Gigi Ștefan és Teodor Niță, a konstancai területi ügyészség két volt ügyészének előzetes letartóztatását.
szóljon hozzá!