
Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Megérkezett az első gólya Sáromberkére, a gólyafaluként is emlegetett Felső-Maros menti településre. A madár fészekben töltött életét kamera segítségével élőben lehet követni.
2021. március 22., 18:042021. március 22., 18:04
2021. március 22., 18:262021. március 22., 18:26
A második számú sáromberki webkamera által megfigyelt gólyáról nem tudni, hogy ugyanaz a példány-e, amely tavaly is ott fészkelt. Vízi Júlia, a Milvus Csoport Madártani és Természetvédelmi Egyesület munkatársa érdeklődésünkre elmondta, nem jelölték meg a kamerával felszerelt fészekben lakó gólyát tavaly, ezért nem tudják azonosítani, hogy az tért-e vissza, vagy egy másikról van szó. Hozzátette,
Tavaly például március 18-án észlelték az elsőt, idén pedig március 20-án, szombaton jelezték a hazatértét.
„A három- és négyéves madarak térnek vissza a vidékre, illetve a faluba, ahonnan elmentek ősszel, az egy- és kétéves fiatal példányok azonban még Dél-Afrikában maradnak” – mondta Vízi Júlia. Ami az időjárást illeti, a Milvus munkatársa szerint
„A Maros amúgy se fagyott be a télen sem, sőt a korai felmelegedésnek köszönhetően a békák is előjöttek a múlt héten, tehát van elégséges táplálék” – magyarázta Vízi Júlia, hozzátéve, hogy várhatóan a többi gólya is érkezik hamarosan, hiszen már Ratosnya környékéről is jelezték, hogy láttak huszonöt madarat, Székelytompán pedig egyet.
Még Craiováról is telefonáltak a Marosvásárhelyen működő egyesületnek, hogy gólyát láttak, és érdeklődtek, hogy eshet-e bajuk a hideg időjárás miatt.
– hangsúlyozta a Milvus munkatársa. A gólyát itt lehet élőben követni.
A búcsújárás elengedhetetlen kellékei a feszületek, zászlók, egyházi jelképek, amik tájékozódási pontként is szolgálnak a több százezres tömegben. Fotósaink képein mutatjuk az idei búcsú legszembetűnőbbjeit.
Az idei pünkösdszombaton is kegyes, sőt „túl kegyes” volt az időjárás a zarándokhoz, akik tűző napsütésben, nyárias melegben vehettek részt a búcsús szentmisén, Csíksomlyón. Fotókon mutatjuk.
Közösen csaknem 160 személynek nyújtottak orvosi ellátást a Hargita megyei mentőszolgálat és a tűzoltóság csapatai a csíksomlyói nyeregben. Ebben az évben kevesebb zarándok szorult segítségre, és ebben bizonyára a kedvező időjárás is közrejátszott.
A magyar, a székely és az ősi, a székelység megpróbáltatásaiban vigaszt nyújtó himnusz eléneklésével ért véget az idei csíksomlyói pünkösdi búcsú. A hegynyereg több százezer magyar zarándok hangját visszhangozta.
Újabb magyarellenes provokációval jelentkezett a csíksomlyói pünkösdi búcsú napján Mihai Tîrnoveanu, a Nemzet Útja (Calea Neamului) nevű román nacionalista szervezet elnöke.
A hithez, a családhoz és az örök keresztény értékekhez való hűség megőrzésére buzdította a zarándokokat Székely János, szombathelyi megyés püspök, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnöke, a Csíksomlyói búcsú idei szónoka.
Mozgalmas éjszakájuk volt a segesvári tűzoltóknak: néhány órán belül egy tűzesethez, valamint egy közúti szerencsétlenséghez is riasztották őket. A balesetben két felnőtt és két gyermek sérült meg.
Sokak számára nem adatok meg a lehetőség, hogy személyesen legyen jelen a csíksomlyói pünkösdi búcsún. A világhálónak köszönhetően azonban élőben követhető a búcsús szentmise és az azt megelőző események.
Idén is kiemelt figyelemmel követjük a csíksomlyói pünkösdi búcsú eseményeit, ráadásul megújult élő közvetítéses formátumban igyekszünk beszámolni az összmagyarság legnagyobb zarándoklatáról. Kövesse velünk az idei történéseket.
Keresztalják, lovas zarándokok, autóval, zarándokvonattal vagy éppen busszal érkező erdélyi és anyaországi magyarok találkoznak idén is Csíksomlyón, a pünkösdszombati búcsún. Kövesse élőben a búcsú történéseit a Székelyhonon!
szóljon hozzá!