
Már nem foltozható tovább a gyergyói jégpálya teteje, teljesen új födésre van szükség
Fotó: Keresztes Zoltán
A gyergyószentmiklósi jégpálya alaposan megviselt tetőzetének újrafedésére különített el 2,5 millió lejt Hargita Megye Tanácsa. Ez a terveket és kivitelezést is jelenti. A megyei testület hétfőn megtartott ülésén emellett döntöttek még számos gyergyószéki közút felújításához szükséges összeg biztosításáról is.
2017. március 15., 16:462017. március 15., 16:46
2017. március 15., 17:222017. március 15., 17:22
Évek óta beázott a jégpálya teteje, és emiatt az egész épület épsége is veszélyeztetve volt, idén pedig tűzeset és szélvihar is tovább rongálta a tetőzetet. Az újrafedés nem tűr halasztást. A megyei tanács költségvetésének elfogadásakor felvállalta ennek a finanszírozását, így ez még idén meg is valósulhat. Amint Barti Tihamér, a megyei önkormányzat egyik alelnöke elmondta, a költségvetés-tervezetben nem szerepelt eredetileg ez a beruházási tétel, de sikerült meggyőznie képviselőtársait a felújítás fontosságáról, így 2,5 millió lejt jóváhagytak erre a célra.
Az elképzelés szerint a megye és Gyergyószentmiklós önkormányzata közösen vállalja fel a tetőfelújítást. A megye fogja megszervezni a közbeszerzést, ennek lezárultával dől el, hogy melyik fél milyen arányban és mekkora összeggel járul ehhez hozzá. Az előzetes számítások szerint 2,8 millió lejbe kerül majd a munkálat. Barti Tihamér elmondta, azt szeretné, ha
Gyergyószentmiklós a jégpálya javítás mellett még a teherforgalmi út (Halászok–Békény–Dózsa György utcák) rendbetételéhez számíthat finanszírozásra a megyei önkormányzat részéről. Az ehhez szükséges terveket a városi önkormányzat hétfőn fogadta el, és meg kell szavaznia a megyei testületnek is. Ezt követően döntenek a szükséges összeg biztosításáról – mondta el Barti – hozzátéve, hogy ere már a jövő hónapban sor kerül.
A megyei költségvetésből számos gyergyószéki megyei besorolású út felújításához is pénzeket irányoztak elő. Ezek most az útépítésekhez szükséges tervek finanszírozását jelentik. Remetén a tejporgyári úton a meglévő aszfaltozott szakasztól egészen a hulladéklerakóig lesz majd aszfaltozott út, a most készülő tervek alapján. A Ditró és Tölgyes közötti, a Vasláb és Újfalu közötti, valamint az Orotvát Borszékkel összekötő utak terveire hagytak most jóvá pénzt, hogy a későbbiekben a kivitelezés is megtörténhessen. Ugyancsak terv készül még a Gyergyószentmiklóst Kovácspéterrel összekötő út javítására is.
A járdaépítési programra Gyergyószékről Ditró és Csomafalva nyújtott be igénylést, illetve terveket, és kapott támogatást. Alfalu már előbb tart, ott már a kivitelezési szerződés is meg van kötve a helyi kultúrház előtti útszakasz melletti járda és parkoló építésére. Itt hamarosan indulhat a munka.
Kiírták a pályázatokat is
A megyei önkormányzat költségvetésével egy időben elfogadták a pályázatokra szánt keretösszegeket is, így megnyíltak a pályázati lehetőségek a kulturális, sport, turisztikai jellegű és más civil szervezetek számára. Március 24-én, pénteken Gyergyószentmiklóson tartanak a pályázatokkal kapcsolatos tájékoztatót. Nőtt a Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központ költségvetése, így több program megszervezésére nyílik lehetősége az intézménynek. Ugyanakkor elvárásként fogalmazták meg velük szemben, hogy nagyobb, aktívabb jelenlétet várnak el tőlük a gyergyószéki településeken – közölte Barti Tihamér.
Több mint hatvan házkutatást tartottak és hat embert őrizetbe vettek egy olyan adócsalási ügyben, amely a gyanú szerint építkezési cégeket érint, és Hargita, illetve Maros megyében is vizsgálatokat folytatnak.
Az ukrán hadsereg légvédelme péntek reggel lelőtt egy drónt Románia határának közelében, mindössze száz méterre a Tulcea megyei Chilia Veche településtől – tájékoztatott a védelmi minisztérium.
Tizenegy embert vettek őrizetbe és további négy gyanúsított ellen hatósági felügyeletet rendeltek el annak a fővárosi prostitúciós ügynek a fejleményeként, amelyet csütörtökön hozott nyilvánosságra a DIICOT.
Nicușor Dan pénteken a Facebook-oldalán bejelentette, hogy kihirdette a bírák és ügyészek nyugdíjazását szabályozó törvényt, miután az alkotmánybíróság döntésének indoklása megjelent a Hivatalos Közlönyben.
Péntek reggel 7 óra 15 perc körül újabb Ro-Alert üzenetet kaptak Tulcea megye Ukrajnával határos térségének lakói az orosz-ukrán háborúval összefüggésben. Ez volt a negyedik ilyen riasztás szerda este óta.
A múlt évben történt vadkároknak valamivel több, mint a hatvan százaléka esetében kaptak kártérítést a Hargita megyei károsultak, a közeljövőben viszont várhatóan a fennmaradó hányaduk is pénzéhez jut. Ők többnyire terméskárok megtérítésére várnak.
Csütörtök este megjelent a Hivatalos Közlönyben az alkotmánybíróság február 18-i határozatának indoklása, amelyben alkotmányosnak minősítette a bírák és ügyészek nyugdíjazását szabályozó új törvény tervezetét.
A Richter-skála szerint 4,5-ös erősségű földrengés történt csütörtökön 19 óra 21 perckor Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Ilie Bolojan csütörtökön kijelentette, hogy a bírák és ügyészek nyugdíjazását szabályozó törvényt a következő napokban kihirdeti az államfő, így Romániának esélye van megkapni a visszatartott uniós helyreállítási források nagy részét.
Újabb drónokat észleltek a román hadsereg radarjai Tulcea megye térségében az ukrán folyami kikötők elleni csütörtöki orosz légitámadás során, az egyik rövid időre megsértette Románia légterét – tájékoztatott a védelmi minisztérium.
szóljon hozzá!