
Nem csak a gerincvezeték épült ki, a portákhoz is elvezették a hálózatot
Fotó: Beliczay László
Befejezték a szennyvízhálózat kiépítését Zeteváralján, így most már csak az van hátra, hogy a lakók is rácsatlakozhassanak a rendszerre – ezt azonban hosszas papírozás előzi meg. Közel háromszáz portához vezették el a rendszerhez tartozó csöveket a projekt során.
2022. augusztus 22., 22:002022. augusztus 22., 22:00
2022. augusztus 23., 11:252022. augusztus 23., 11:25
Összesen egymillió eurónak megfelelő lejért pályázott sikeresen korábban a zetelaki önkormányzat a Helyi Fejlesztések Országos Programjában (PNDL), amelyből a községhez tartozó zeteváraljai szennyvízhálózatot építhették ki. Nagy Attila polgármester lapunknak elmondta,
Jelenleg a projekt pénzügyi elszámolása zajlik, ugyanakkor ezzel párhuzamosan elkezdődött a hálózat átadása Harvíz Rt. regionális vízszolgáltatónak. Amint az említett eljárásokat befejezik, a lakók is csatlakozhatnak a rendszerre – addig azonban várniuk kell.
Nem volt egyszerű a munkálat kivitelezése, hiszen az építkezés során módosítani kellett a terveket a terepviszonyoknak megfelelően. Ennél azonban nagyobb gondot jelentett az infláció, azaz a pénz elértéktelenedése: az építkezési anyagok árának jelentős növekedése és az építkezésben dolgozók bérének kötelező emelése. Az említett tényezők miatt nagyjából egymillió lejnyi önköltség keletkezett, amelyet végül helyi forrásokból és költségvetés-kiigazításokból teremtett elő a község vezetősége.
Egyébként a beruházást megelőzően nagyobb üzemek és panziótulajdonosok is jelezték a szennyvízhálózat szükségességét.
A nyolcadikosok országos vizsgáján és az érettségin közreműködő tanárok fizetése változatlan marad, azaz a 2024-ben megállapított fizetést kapják idén is, de ez Maros megyében egyelőre nem okozott fennakadást a jelentkezéseknél, van elég javítótanár.
A felhőszakadások és viharok miatt kibocsátott másodfokú riasztás miatt néhány órával elhalasztják pénteken a Transzfogarasi út Piscul Negru és Bilea-vízesés közötti szakaszának forgalom előtti megnyitását – jelentette be csütörtökön Cristian Pistol.
Adrian Papahagi egyetemi docens csütörtökön közölte, hogy Eugen Tomac kijelölt kormányfő felkérésére „elviekben” vállalta, hogy a technokrata kormány kulturális minisztere legyen, a jelenlegi helyzetben azonban úgy döntött, hogy visszalép.
Első- (sárga) és másodfokú (narancssárga) árvízvédelmi készültséget rendelt el csütörtökön az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) az ország nagy részének folyóvizeire.
A romániaiak több mint fele biztos abban, hogy a biztonságról vagy háborúról szóló hírekben meg tudja különböztetni a valós információkat a hamisaktól – derül ki az Informat.ro és az INSCOP Research csütörtökön ismertetett felméréséből.
Módosította a Kovászna megyei Kereskedelmi és Iparkamara a vezető vállalkozások díjazási rendszerét, abból a meggondolásból, hogy egyes mutatók alapján sok cég eddig kizáródott a versenyből.
Összehangolt félretájékoztatási kampány zajlik a Facebookon az új közalkalmazotti bértörvény tervezetével kapcsolatban – állapította meg csütörtökön Dragoș Pîslaru ügyvivő munkaügyi miniszter.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem támogatja Eugen Tomac kijelölt miniszterelnök kormányának beiktatását – jelentette ki csütörtökön Ilie Bolojan.
Elfogtak a hatóságok egy nemzetközi körözés alatt álló ukrán állampolgárt a Calafat-Vidin híd díjfizető állomásának közelében, aki több mint 300 ezer eurót rejtett el egy kisbuszban.
Medve ólálkodott Marosszentgyörgyön, Hargita megyében pedig néhány órán belül több Ro-Alert figyelmeztetést is kiadtak.
szóljon hozzá!