
Gyombolai Péter konzul is köszöntötte a jelenlevőket
Fotó: Haáz Vince
Bár az aradi 13 vértanú nevét nem biztos, hogy sokan tudják, hagyományainkban, szokásainkban élnek ők, tettük cselekedetre sarkall minket is – hangoztatta Gyombolai Péter Vince konzul Marosvásárhelyen, a Székely Vértanúk emlékművénél tartott csütörtöki megemlékezésen.
2022. október 06., 19:202022. október 06., 19:20
2022. október 07., 18:242022. október 07., 18:24
Kevesen voltak csütörtökön délután a marosvásárhelyi Postaréten, ahol az aradi 13 vértanú emléke előtt tisztelegtek politikusok és helybéliek. A napsütéses idő ellenére többnyire csak idősek jöttek ki a Székely Vértanúk emlékművéhez.
Az egybegyűlteket elsőként a Maros Megyei Tanács elnöke, Péter Ferenc köszöntötte, aki szerint
A marosvásárhelyi RMDSZ nevében Kovács Mihály Levente elnök köszöntötte a jelenlevőket, aki arról beszélt, hogy nem szabad kishitűnek lennünk, meg kell tanulnunk az aradi vértanúktól, hogy csak kitartással, a célok szem előtt tartásával lehet megnyerni a harcot. 1848-49-ben ugyan a csatát elveszítették az aradi vértanúk és társaik, de példájuk ma is előttünk áll, arra amit a hazájukért és a szabadságért tettek mindig emlékezni fogunk.
Kicsi, de lelkes emlékező közösség gyűlt össze a Postaréten
Fotó: Haáz Vince
Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának képviseletében Gyombolai Péter Vince konzul arra emlékeztette az egybegyűlteket, hogy bár a 13 aradi vértanú nevét kevesen ismerik, a magyar nép azért nem koccint a sörrel, mert a hagyomány szerint halálukkor az osztrákok ezt tették. A konzul szerint emléküket ily módon is megőrizzük,
Marosvásárhely polgármestere, Soós Zoltán arról beszélt, hogy az aradi vértanúk halála nem volt hiábavaló, hiszen a kiegyezés után felvirágzott a ország, európai nagyvárossá vált Budapest.
Fotó: Haáz Vince
A polgármester arról is szót ejtett, hogy a magyar történelem bebizonyította, hogy az erőszakos elnyomást mindig meg tudja szüntetni a szabadságvágy. De a szabadság nem adottság, harcolni, vigyázni kell rá, mert elveszíthetjük, elvehetik tőlünk – figyelmeztetett.
Fotó: Haáz Vince
Hozzátette, 1848-49-ben az aradi vértanúk nemzetiségi hovatartozástól függetlenül, együtt kiálltak és életüket áldozták a szabadságért. Ma is közösen kell a szabadság megőrzéséért, Marosvásárhely fejlődéséért dolgozzanak a város lakói, nemzetiségtől függetlenül. A bő egy órás megemlékezést szavalatok és népdalok színesítették, tették hangulatosabbá. A magyar és a székely himnusz elhangzása után politikusok, a lakónegyedek képviselői megkoszorúzták az emlékművet.
Fotó: Haáz Vince
Nicușor Dan államfő csütörtökön bejelentette, hogy Eugen Tomac európai parlamenti képviselőt bízta meg kormányalakítással.
A magyar történelem legfájdalmasabb napjára, a trianoni békediktátum 106. évfordulójára emlékeztek Csíksomlyón csütörtökön a Székely Hadosztály emlékművénél. Ez a nap a magyar megmaradás ünnepe is egyben.
Az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) az új közalkalmazotti bértörvény tervezetének azonnali visszavonását követeli.
A Nagyszeben-Pitești (A1) autópálya Tigveni-Curtea de Argeș szakasza a szerződésben foglalt 2027 februári határidőnél körülbelül hat hónappal korábban nyitható meg a forgalom előtt.
Elsőfokú (sárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el csütörtökön az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) több folyó vízgyűjtő területére.
Mindenki magyar, aki magyarnak vallja magát, magyarul gondolkodik, álmodik és aki szeret magyarnak lenni, éljen bárhol a nagyvilágban – jelentette ki Magyar Péter a Nemzeti összetartozás napján, csütörtökön Budapesten, a Kossuth téren.
Csütörtökön délelőtt 10 és éjjel 11 óra között elsőfokú, sárga jelzésű meteorológiai riasztás van érvényben légköri instabilitás és jelentős mennyiségű záporok miatt – közölte az Országos Meteorológiai Szolgálat.
A hegyimentők és a határrendészek kimentettek két eltévedt ukrán állampolgárt, akik a Máramarosi-havasokon keresztül jutottak át az ukrán–román határon; egyikük válságos állapotban van.
„Bűzlő” problémáról tettek panaszt a Szemerja negyed lakói a sepsiszentgyörgyi RMDSZ legutóbbi lakossági konzultációján, amely a városjáró program része. Az illetékesek rövid időn belül helyszíneltek és döntöttek.
Országszerte szünetelni fog a tanítás pénteken a pedagógusok napja alkalmából.
szóljon hozzá!