
A parlamenti választásokat megelőző kampányban házaltak
Fotó: Benkő Árpád Jenő/Facebook
A december 1-jei parlamenti választásokon az egészen kimagasló, 73,55 százalékos részvételi aránnyal Illyefalva község lett az első a Kovászna megyei települések sorában.
2024. december 02., 15:022024. december 02., 15:02
2024. december 02., 15:282024. december 02., 15:28
A háromszéki átlagot hajszál híján húsz százalékkal fejelték meg, de Illyefalván a községközpontban 80,55 százalék, Sespiszentkirályon 80,9 százalék, míg a jelentősebb román lakossággal rendelkező Aldobolyban 50 százalékos volt a részvétel.
Illyefalvának a nyári önkormányzati választásokon új, független, de az EMSZ és az MPE által támogatott polgármestere lett Benkő Árpád Jenő személyében. Az eredményeket megelőző munkára rákérdezvén, a Székelyhonnak elmondta, „mivel most minden magyar pártot összefogó választási lista volt, és a józan ész is azt diktálta, hogy a lehető legnagyobb arányban szavazzanak a magyar érdekképviseletre,
Talán ennek is köszönhető, hogy nagyon sok pótlistás szavazó volt Illyefalván, sokan közülük olyan személyek, akiknek nincs ugyan Illyefalva községbeli lakcímük, de életvitelszerűen élnek annak valamelyik falurészében. Főképpen azokról a viszonylag új lakótelepekről van szó, ahol eddig nem nagyon voltak infrastrukturális fejlesztései a községvezetésnek (Szalomér, Benedekmező), így az ottani lakosok illyefalvi szavazása egyfajta megelőlegezett bizalmat is jelent – vélekedett a polgármester. „Azt akarták jelezni, hogy
A lényeg, hogy a közösségen belül létrejött egyfajta együttműködés, osztotta meg Benkő pozitív tapasztalatát.
A nyári választásokon a magyar pártok ugyan külön listákon, de összesítve 1050 szavazatot kaptak, ehhez képest Illyefalva elöljárója most azt tűzte ki célul, hogy a parlamenti választásokon meglegyen az RMDSZ-listára ütött ezer pecsét. Sokkal több lett, az összesen 1310 leadott voksból 1170-et nyert a magyar érdekképviselet.
Emögött rengeteg munka van, korábban mindhárom magyar párt képviselői ellátogattak a községbe, és a mozgósítás törvényes keretek között még a tegnapi nap is intenzíven folyt, ennek eredményeképpen
– nyugtázta elégtétellel az illyefalvi polgármester.
Benkő Árpád Jenő polgármester (jobbról) és Cserei György alpolgármester (balról) a szavazás napján. Illyefalva kimagasló rézvételi aránnyal az elő a Kovászna megyei települések sorában
Fotó: Benkő Árpád Jenő/Facebook
„Megy tovább a munka, mi megtettük, ami rajtunk múlott. Ünnepelni pedig majd akkor lehet, mikor olyan eredmények vannak, aminek a haszonélvezői a település lakói.
– jelentette ki az illyefalvi polgármester.
Illyefalva mögött nem sokkal lemaradva a kézdiszéki Esztelnek következik, amely egy héttel korábban is kitűnően szerepelt. Tegnap
Salamon Balázs polgármester szerint a magas részvételi arány kérdése összetett, de a kulcs valószínűleg abban keresendő, hogy a lakosok érzik, az önkormányzat munkatársai száz százalékot igyekeznek nyújtani számukra.
„Foglalkozunk az emberekkel, igyekszünk minden tőlünk telhetőt megtenni a közjóért, és amikor megszólítjuk őket a választások alkalmával, akkor ők is odateszik magukat. Szerintem a jó kommunikáció, a közösségi programok, az eredményes munka eme siker titka” – mondta az elöljáró, aki szerint a polgármesteri hivatal minden pályázatot megragad, hogy élhetőbbé tegye a községet. Számos olyan beruházásnak tettek pontot a végére, ami nemcsak számukra, de a lakosság számára is előnyökkel jár.
„Idén fejeztük be például a Nagy Mózes Általános Iskola teljeskörű modernizálását” – emelte ki a polgármester, hozzátéve, hogy fotovoltaikus panókat telepítettek a községházára, kultúrotthonra, a helyi kistérségi irodára, illetve az ülepítő állomáshoz is. A beruházás a polgármesteri hivatal teljes elektromos áramellátását biztosítja, de az ülepítő állomásnál felszerelt rendszer az ottani villanyszámlát is majdnem lenullázza, amely havonta 15–17 ezer lejt tesz ki.
„A közvilágítást is sikerült modernizálni idén. A közel egymillió lejbe kerülő beruházásnak köszönhetően Esztelnek és Kurtapatak minden póznáján lecseréltük a lámpatesteket LED-eseskre” – tette hozzá Salamon. Az infrastrukturális munkálatok azonban nem jelentenek mindent egy község életében, a tanács kulturális programokkal is kedveskedik a legkisebbektől az idősekig minden korosztály számára.

Magas feldolgozottságú hivatalos részeredményeket közöltek már hétfőn reggel a 2024-es romániai parlamenti választásokról. Az RMDSZ 6 százalék fölött teljesített.

A december 1-jei parlamenti választások során leadott szavazatok 99,9 százalékos feldolgozottsága szerint az RMDSZ öt megyében győzött, ezek pedig győzelmi arányú sorrendben a következők: Hargita, Kovászna, Szatmár, Maros és Szilágy.
Operettekkel, óratorony koncerttel kezdődnek csütörtökön a 29. Marosvásárhelyi Napok, amely vasárnapig számos érdekes programot kínál az érdeklődőknek. Forgalomkorlátozásra is számítani kell a rendezvény miatt.
Összesen 148 alkalommal adtak ki Ro-Alert riasztás Hargita megyében az idei év eddigi részében, mert medvék jelentek meg lakott területeken, veszélyeztetve az emberek biztonságát. A legtöbb riasztást Zetelakán regisztrálták.
Több utcában is zajlanak a felújítási munkálatok Székelyudvarhelyen a nagy mobilitási projekt részeként, ami igencsak megnehezíti az autós közlekedést, ezért rákérdeztünk a városházán, hogy milyen munkálatok zajlanak és mire kell még számítani.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
szóljon hozzá!