Hirdetés
Hirdetés

Megelevenedik a római-kori múlt Mikházán

Archív •  Fotó: Antal Erika

Archív

Fotó: Antal Erika

Augusztus 12-én ötödik alkalommal szervezik meg Mikházán a Római fesztivált, amelynek programját sajtótájékoztatón ismertették a szervezők, a Maros Megyei Múzeum munkatársai és a Mikházi Csűrszínház Egyesület képviselője.

Antal Erika

2017. augusztus 03., 16:282017. augusztus 03., 16:28

Minden évben megpróbálnak valamit újítani a szervezők a Római fesztivál programkínálatában, az

idén a római kori gyermeknevelést állítják a középpontba

Hirdetés

– hívta fel a figyelmet az augusztus 12-i eseményre Soós Zoltán, a Maros Megyei Múzeum igazgatója. Az egész napos rendezvény az egykor ezen a vidéken állomásozó rómaiak életmódját, hétköz- és ünnepnapjait, szokásait hivatott bemutatni. A tevékenységekről, bemutatókról, előadásokról Nicoleta Man, Pánczél Szilamér és Györfi Zalán beszélt, Vajda György a Csűrszínházi Egyesület nevében elmondta, családi programra számíthatnak az érdeklődők, hiszen nagyok és kicsik egyaránt találnak számukra érdekességeket.

A Római fesztivál egyik jellegzetessége, hogy

nem a kereskedelemről, a kommersz-zenéről, a bóvliról szól, hanem kultúrtörténeti értékeket mutat be a Mikházára látogatóknak.

Ahogy a szervezők összeszámolták, egy-egy alkalommal két-háromezren látogattak el a rendezvényekre, körülbelül ennyi személyre számítanak az idén is – mutatott rá Nicoleta Man, hozzátéve, hogy a rendezvény alapötlete a római korabeli régészeti leletek megismertetése a nagyközönséggel. Az idei ásatásokra is rálátásuk lehet az érdeklődőknek, hiszen most is folyik a feltárás Mikháza határában. A Maros megyei önkormányzat ugyanis több hektárnyi földterületet vásárolt fel, azokat, ahol a római leletek találhatók. Eddig két termát és a központi, parancsnoki épületet sikerült felszínre hozni.

A falu határában látható kiállítás az ásatások eredményeit ismerteti, az is megtekinthető a fesztiválon.

Parádéval, a résztvevők felvonulásával kezdődik a nap, illetve azzal is zárul – ismertette a programot Pánczél Szilamér. A délelőtti érdekességek között a szervező arra a régészetről szóló magyar, illetve román nyelvű előadásra hívta fel a figyelmet, amelyet a Csűrszínházban tart Csók Zsolt, aki a feltárásokról, a kutatómunka eredményeiről fog beszélni. Azt követően a már szokásos

rabszolgavásár színesíti a műsort, az arénának berendezett hátsó udvarban a barbár szövetség és a rómaiak harcát nézhetik végig a jelenlevők, illetve íjászverseny, rota verseny és a római légiós katonák hadgyakorlata is látványosságnak ígérkezik.

A fák között a különféle kézműves műhelyek, szövés-fonás, csontművesség, pénzverde, latin írás, társasjátékok várják a gyerekeket és felnőtteket.

Akit fárasztanak a csatajelenetek, az az egykori ferences kolostor árnyas kertjében ismerkedhet az egykori, a ferencesek által működtetett iskola egy napjával – hívta fel a figyelmet Györfi Zalán szervező. Itt többek közt órarend szerinti magyar és román nyelvű vezetés lesz a kolostortemplomban, valamint olyan műhelyek és tematikus foglalkozások, mint hittan, számtan, természettan, növénytani szertár, papírmerítés és gyertyakészítés.

A Bibliotheca claustri című kiállításon, a Teleki Téka jóvoltából a ferencesek egykori könyvtárának képanyaga lesz látható, az Arany Griff Rend és a Riverenza együttesek reneszánsz táncbemutatót tartanak, majd a Flauto Dolce együttes régizene koncertjével zárul a nap a kolostortemplomban.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. február 25., szerda

Egyszerű indítványt nyújtott be Demeter András művelődésügyi miniszter ellen az AUR

A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) frakcióvezetője, Petrișor Peiu szerdán egyszerű indítványt nyújtott be a szenátusban Demeter András művelődésügyi miniszter ellen.

Egyszerű indítványt nyújtott be Demeter András művelődésügyi miniszter ellen az AUR
Hirdetés
2026. február 25., szerda

A kedd esti kormánydöntés után sem veti el a tiltakozás lehetőségét a Sanitas

A kormány kedd esti döntése értelmében az egészségügyi és a szociális ellátórendszerben nem alkalmaznak bércsökkentést, a Sanitas szakszervezet azonban még nem állítja le a korábban bejelentett tiltakozások előkészítését.

A kedd esti kormánydöntés után sem veti el a tiltakozás lehetőségét a Sanitas
2026. február 25., szerda

A nyugdíjkorhatár emelését tervezik bizonyos ágazatokban

Emelni kell a nyugdíjkorhatárt mindazoknál az alkalmazotti kategóriáknál, amelyek valamilyen formában korkedvezményben részesülnek – jelentette ki kedd este Ilie Bolojan miniszterelnök a rendőrök bukaresti tüntetésére reagálva.

A nyugdíjkorhatár emelését tervezik bizonyos ágazatokban
2026. február 25., szerda

Gazdaságélénkítő csomag: a fogyasztás helyett a termelésre építenék a növekedést

A kedd este elfogadott gazdaságélénkítési csomag nem csupán a 2026-os évre szól, hanem 2032-ig határozza meg az állami támogatási programokat, amelyekre összesen 5 milliárd eurót irányzott elő a kormány – jelentette be Alexandru Nazare pénzügyminiszter.

Gazdaságélénkítő csomag: a fogyasztás helyett a termelésre építenék a növekedést
Hirdetés
2026. február 25., szerda

Az AI nem vállal felelősséget – ezért marad kulcsszerepe a fordítóirodáknak

A mesterséges intelligencia alapjaiban alakítja át a fordítás világát, de nem minden helyzetben válthatja ki az emberi szakértelmet.

Az AI nem vállal felelősséget – ezért marad kulcsszerepe a fordítóirodáknak
2026. február 25., szerda

Közigazgatási reform: gyorsulnak a helyi fejlesztések, karcsúsodik az állam

A közigazgatási csomag erősíti a decentralizációt, felgyorsítja a helyi fejlesztéseket, karcsúbb államot eredményez, és javítja a közszolgáltatások minőségét – jelentette be a kedd esti kormányülés után Cseke Attila.

Közigazgatási reform: gyorsulnak a helyi fejlesztések, karcsúsodik az állam
2026. február 24., kedd

Elfogadta a kormány a közigazgatási reformról és a gazdaságélénkítésről szóló sürgősségi rendeleteket

A kormány elfogadta a közigazgatási reformról és a gazdaságélénkítésről szóló sürgősségi rendeleteket – jelentette be kedden este Ilie Bolojan miniszterelnök.

Elfogadta a kormány a közigazgatási reformról és a gazdaságélénkítésről szóló sürgősségi rendeleteket
Hirdetés
2026. február 24., kedd

Csíkszereda „mostohagyermeke” Csíkzsögöd

A hódgátak miatti árvízveszély, az útmenti parkolás gondja, valamint a Kútpatak utca elhanyagoltsága került többek között terítékre a kedd esti lakossági fórumon, amelyet a zsögödi városrész lakói számára szervezett a csíkszeredai városvezetés.

Csíkszereda „mostohagyermeke” Csíkzsögöd
2026. február 24., kedd

Nicușor Dan: Románia továbbra is minden szükséges támogatást megad Ukrajnának

Románia továbbra is minden szükséges támogatást megad Ukrajnának - közölte kedden Nicușor Dan államfő, miután részt vett a tettre készek koalíciójának ülésén.

Nicușor Dan: Románia továbbra is minden szükséges támogatást megad Ukrajnának
2026. február 24., kedd

Kedd este fogadják el a közigazgatási reformcsomagot és a gazdaságélénkítő intézkedéseket

A kormány a kedd esti rendkívüli ülésén fogadja el a közigazgatási reformcsomagról és a gazdaságélénkítő intézkedésekről szóló sürgősségi rendeleteket.

Kedd este fogadják el a közigazgatási reformcsomagot és a gazdaságélénkítő intézkedéseket
Hirdetés