
Minden gyerekre legalább négy és fél négyzetméter felület kell jusson a csoportteremben. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Nyilvánosságra hozta a Maros Megyei Tanfelügyelőség azoknak az óvodáknak a listáját, amelyek a nyár folyamán szülői kérésre, a hatályban lévő jogszabályoknak megfelelve fogadják a gyerekeket. Kevés helyen volt túljelentkezés, de volt olyan intézmény, ahol meghaladta a kérések száma a helyekét. A szülők leadhatják kéréseiket azokhoz az intézményekhez, ahol még maradt szabad hely.
2020. június 29., 08:572020. június 29., 08:57
A járványügyi intézkedéseknek megfelelve a nyitás szigorú előírások betartásával történhet. A munkaügyi, egészségügyi és tanügyminisztériumok közös rendelete alapján
Naponta többször legalább húsz percig szellőztetik a helyiségeket, az asztalokat és székeket, illetve az ágyakat egymástól két méter távolságra kell elhelyezni. Ajánlott minél több időt szabadtéri foglalkozásokkal, udvaron tölteni,
illetve az óvónők és a dadusok folyamatosan arcmaszkot viselnek – olvasható a szabályozásban.
A szülők június 19-éig nyújthatták be kéréseiket a saját óvodájukban, ezeket a tanfelügyelőség összesítette, továbbította az önkormányzatoknak, amely megjelölte, hogy mely óvodák fogadhatják a gyerekeket a nyár folyamán. Június 29-én, hétfőn nyit az első óvoda Marosvásárhelyen, az orvosi egyetem közelében lévő Meseházikó.
A megyeszékhelyen összesen tizenhét intézményben, Marosludason és Szovátán két-két óvodában, illetve egy dicsőszentmártoni, egy radnóti, egy nyárádszeredai, egy erdőszentgyörgyi tanintézetben, továbbá a héjjasfalvi, a marosszentgyörgyi, a nyárádtői és a vámosgálfalvi óvodákban is fogadják a gyerekeket előre beosztott időpontok szerint.
Kovács Júlia, a magyar óvodákért felelős szaktanfelügyelő tájékoztatása szerint a tanfelügyelőség honlapján bárki számára elérhető a beosztás, amelyből kiderül, hogy melyik óvoda, milyen kapacitással, milyen periódusban hány gyereket tud fogadni.
A szabadon maradt helyekre is pályázhatnak
Amennyiben június 19-e után voltak még kérések leadva, vagy vannak olyan intézmények, ahol sokkal több szülő adta le a kérését, mint amennyi helyet tud biztosítani az óvoda az adott szabályzatnak megfelelően, akkor a szülők leadhatják az igényléseiket azokhoz az intézményekhez, ahol még van szabad hely, és a helyek függvényében az intézmény eldönti, hogy átveszi-e a másik óvodából érkezett gyerekeket, de az első körben mindenki oda adhatta le a kérését, ahová be volt íratva a gyereke a 2019–2020-as tanévben – fogalmazott Kovács Júlia. Négy óvodában haladta meg a kérések száma a helyek számát a megyében: a marosszentgyörgyiben és a nyárádszeredaiban egy-egy kéréssel érkezett több, illetve a marosvásárhelyi 15-ös számú óvodában, ahol 26 helyre 40 kérés érkezett, illetve a szintén marosvásárhelyi Meseházikó óvodában, ahol 27 helyre 36 gyereket írattak fel a nyári programra.
Elfogadta a büntető törvénykönyv módosításáról szóló törvénytervezetet a szenátus szerdán, amely újradefiniálja a gyermekpornográfia fogalmát, és a cselekmények súlyához igazítja a büntetési tételeket.
Kelemen Hunor szerdán kijelentette, hogy egyeztetett a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vezetőivel kisebbségikormány-alakítási lehetőségekről, köztük egy PNL-USR-RMDSZ-kormányról.
Kelemen Hunor szerdán közölte, hogy az RMDSZ képviselői és szenátorai nem fogják támogatni a Veștea-kormány esetleges beiktatását.
Az oktatási szakszervezetek több ezer tagja tüntetett szerdán a kormány székhelye előtt az új bértörvény tervezete ellen, majd elindultak a parlament előtti tér felé.
Idén májusban 882 177 nyugdíjas részesült szociális juttatásban, 606-tal több, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szerdán közzétett adataiból.
Egy férfi meghalt, két másik személy megsérült szerdán reggel két kamion frontális ütközése következtében a 6-os országúton, Zsuppa (Jupa) település közelében – közölte a Krassó-Szörény megyei rendőrség.
Meghalt kedden a kórházban az a 12 éves marosborgói (Mureșenii Bârgăului) lány, akit hétfőn a járdán gázolt el egy autó a Beszterce-Naszód megyei településen.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kedd este bejelentette, hogy szerdán benyújtja a parlamentnek a kormányprogramot és a miniszterjelöltek névsorát. Közlése szerint kabinetjében a PNL és a PSD politikusai mellett szakértők is helyet kapnak.
Megjelent az első kedvcsináló előzetes a soron következő, 2027-ben érkező Shrek-filmhez. A 2000-es évek népszerű animációs franchise-ja négy mozifilmet és két Csizmás kandúr spin-offot ért meg.
Medvék jelenlétét jelezték több településről is a hatóságoknak kedd délután és az esti órákban. A hatóságok Ro-Alertet küldtek az érintett települések lakóinak.
szóljon hozzá!