
A beépítetlen terület egy részét foglalná el a parkolóház
Fotó: Veres Nándor
Csíkszereda központjában épülhet meg a város első parkolóháza, de erre még várni kell, mert a kiszemelt terület pontos kijelölése még nem történt meg. A városvezetés hosszú távra szeretné bérbe adni a telket, a beruházás iránt van érdeklődés.
2022. július 18., 09:042022. július 18., 09:04
2022. július 18., 12:562022. július 18., 12:56
Közel egy éve már, hogy egy magyarországi vállalkozó jelezte, könnyű szerkezetű parkolóházakat építene Csíkszeredában, és üzemeltetné is ezeket. Két helyszínt javasolt erre a városközpontban,
az egyik a Sapientia EMTE mögötti, Mihail Sadoveanu utcai parkoló egy részét,
a másik pedig a Szív utcai, évek óta nem használt kazánház mellett a Temesvári sugárúti beépítetlen terület egy részét foglalná el.
Az önkormányzattal zajló egyeztetés közben a befektető a Mihail Sadoveanu utcai helyszín ügyében a Hargita Megyei Kulturális Igazgatóság keretében működő területi műemlékvédelmi bizottságtól kért véleményezést, mivel az műemlékvédelmi övezet.
– tudtuk meg Korodi Attila polgármestertől.
A városvezető elmondta, mivel a helyi önkormányzat a kazánházat cselgáncsközponttá szeretné átalakítani, ezért készült egy részletes statikai felmérés. Ebből az derült ki, hogy az épület megerősítéséhez a felületet oldalirányban bővíteni kell. Ez hatással van egy esetleges parkolóházra is az elhelyezkedése, távolságtartás, illetve tűzvédelmi szabályok miatt – részletezte Korodi. Hozzátette, közben a Nagy István festő utca lakóövezeti felújításának megvalósíthatósági tanulmánya is elfogadás előtt áll, a tervező elkészíti a végleges változatot. Akkor lehet majd látni a végleges felületét az esetleges parkolóháznak, amelynek megépítésére a vállalkozó fenntartja a szándékát – magyarázta a polgármester. Ezért ahogy ezeket a kérdéseket tisztázták, kiírják a nyílt versenytárgyalást a kérdéses terület hosszú távú haszonbérbe adására.
– emlékeztetett, hozzátéve, fontosak lesznek a szakmai kritériumok, és a záros határidőn belüli üzemeltetés. Korodi úgy látja, a másik helyszín tekintetében, ahol negatív véleményezést kapott a vállalkozó, nem voltak megfelelően körbejárva és elemezve a részletkérdések, de mivel ez megtörtént, az ottani építkezés lehetősége most nem is kérdés. „Ott ha bármi is történik, egy alaposabb előkészítést igényel” – értékelt.
Várható feltételek
A tervezett parkolóház több száz autó elhelyezésére lenne alkalmas, a kijelölt közterületet pedig hosszú távú, várhatóan 49 évre szóló haszonbérleti szerződés alapján lehet majd bérbe adni a beruházónak. A parkolóház működtetéséhez a városnak be kell üzemelnie a fizetős parkolási rendszert, de arra is lesz határidő, hogy a befektető a létesítményeket mennyi idő alatt kell működőképessé tegye, ugyanakkor működtetnie is kell, és a megállapított haszonbérleti díjat fizetnie az önkormányzatnak.
A Nemzeti Választási Iroda (NVI) megkezdte az áprilisi országgyűlési választásra keddig regisztrált mintegy 489 ezer levélben szavazó választópolgár számára a szavazási levélcsomagok postázását.
Nem áll fenn annak a veszélye, hogy a pedagógusok bojkottja miatt idén elmaradjanak az országos vizsgák – jelentette ki kedden Mihai Dimian oktatási és kutatási miniszter.
Több mint 144 300 nyolcadikos vett részt kedden a matematika próba-képességvizsgán – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Újra meghirdeti a nemzetpolitikai államtitkárság a Szülőföldön Magyarul Programot, amelyre keddtől lehet jelentkezni – mondta Nacsa Lőrinc a Facebook-oldalán közzétett videóban.
Románia képes kivédeni egy esetleges iráni rakétatámadást – jelentette ki kedden Radu Miruță védelmi miniszter.
Székelyföldre érkezik a Székely menyasszony című kiállítás, amely március 20-tól lesz látogatható Sepsiszentgyörgyön, majd április 29-től Csíkszeredában.
Közvitára bocsátotta kedden az oktatási minisztérium a 2026-2027-es tanévre vonatkozó bölcsődei és óvodai beiratkozások rendjét.
A pénzügyminisztérium elkészítette az üzemanyagárakkal kapcsolatos elemzését, és a kormány „a következő napokban” várhatóan dönteni fog a következő lépésekről – nyilatkozta egy keddi sajtóeseményen Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Sok százezer határon túli magyar állampolgár levélben adhatja le szavazatát az április 12-i magyar országgyűlési választásokra. „Éljenek a lehetőséggel” – erre biztat minden érintettet Szijjártó Péter.
Bár az elmúlt hetekben egyre inkább tavasziasra fordult az időjárás, a fagyok még nem értek véget. Kedden hajnalban Székelyföld teljes területén fagypont alá süllyedt a hőmérők higanyszála.
szóljon hozzá!