
Október végéig mindenkihez eljutnak a határozatok – ígérik a Hargita Megyei Nyugdíjpénztárnál
Fotó: Veres Nándor
Hargita megyében még nem ért véget a nyugdíjak újraszámolásának folyamata, az erről szóló határozatokat még nem kapta meg mindenki, de ez rövid időn belül megtörténik – tájékoztatott a Hargita Megyei Nyugdíjpénztár vezetősége. Mint megtudtuk, számos, az újraszámítással kapcsolatos beadványt is elbíráltak már.
2024. szeptember 27., 13:332024. szeptember 27., 13:33
További adatokkal, tudnivalókkal jelentkezett a nyugdíjak újraszámítása kapcsán a Hargita Megyei Nyugdíjpénztár. Mint Fejér Zsuzsanna aligazgató ismertette, megyeszinten
de ezeket a lehető legrövidebb időn belül igyekeznek megoldani, és várhatóan október végéig mindenkihez eljutnak.
Kérdésünkre kitért arra is, hogy az új nyugdíjtörvény alkalmazása nyomán az informatikai rendszer fejlesztése folyamatban van, új algoritmusokat kellett beilleszteni, új képleteket alkalmazni,
A következő lépés az újraszámítások felülvizsgálata érdekében benyújtott kérések elbírálása, majd az új nyugdíjazási kérelmek feldolgozása.
Augusztus 19. és szeptember 26. között az újraszámítással kapcsolatos kérdésekkel, észrevételekkel 1794 személy kereste fel az intézményt, ez naponta átlagosan 62 nyugdíjast jelent – ismertette az illetékes. Eddig 525 felülvizsgálati kérést nyújtottak be, ezekből 313-at már megvizsgáltak és megoldottak, választ küldve a kérelmezőknek. A kérések közül négyet találtak megalapozottnak, a felülvizsgálatok után új határozatokat hoztak,
egy kérelmező számára viszont kedvezőtlen eredménnyel járt ez az eljárás, mert az ő illetménye csökkent – tudtuk meg.
Újdonság az öregségi nyugdíjba történő átmenetnél
Fejér Zsuzsanna fontosnak tartotta megemlíteni, hogy a korábbi nyugdíjtörvény alapján megállapított előrehozott, részlegesen előrehozott, illetve rokkantnyugdíjból az öregségi nyugdíjba történő átmenet az új törvény szerint hivatalból történik. A törvény 51-es számú cikkelye alapján azok az anyák, akik gyerekeket szültek és neveltek 16 éves korukig, vagy örökbefogadás után 13 évig, és megvalósították a törvény által előírt járulékköteles időszakot, illetve azon felül még öt évet, hivatalból átkerülnek a korhatáros öregségi nyugdíjra jogosultak kategóriájába.
Akik az anyák közül már nyugdíjjogosultak, akár előrehozott vagy rokkantnyugdíjasok, ahhoz hogy az öregségi nyugdíj folyósításához szükséges átalakítást a hivatal el tudja végezni, ki kell egészíteniük a nyugdíjdossziéjukat a gyerekek születési bizonyítványai vagy az örökbefogadásról rendelkező bírósági végzések másolataival. Emellett saját felelősségre egy nyilatkozatot is ki kell tölteni, ehhez típusnyomtatvány áll rendelkezésre. A dosszié kiegészítését ajánlott azelőtt megtenni, mielőtt az igénylő eléri a jogosultsági kort, mert akkor ennek elérésétől már öregségi nyugdíjat tudnak folyósítani. Erre később is lehetőség van, de az öregségi nyugdíj csak a dokumentumok iktatása után lesz folyósítva – hívta fel a figyelmet az illetékes.
Három utcában bővült a villanyhálózat Székelyudvarhelyen, másik két zónában pedig készülnek a tervek egy hasonló fejlesztésre. Az igény ennél jóval nagyobb, de sok helyszínen a magántulajdonban lévő utcarészek lehetetlenítik el a munkát.
Bár az elmúlt hetekben egyre inkább tavasziasra fordult az időjárás, a fagyok még nem értek véget. Kedden hajnalban Székelyföld teljes területén fagypont alá süllyedt a hőmérők higanyszála.
Újabb dróntámadásokat intézett a román határ közelében lévő ukrán civil infrastruktúra ellen Oroszország keddre virradóra, a Tulcea megyei Plauru térségében lehulló dróndarabokat észleltek.
A parlament költségvetési és pénzügyi bizottságaiban folytatódik kedden a 2026-os állami költségvetés tervezetének vitája.
A nyolcadikosok próba-képességvizsgájának második napján, kedden matematikából mérik fel a tanulók tudását.
Gyergyószentmiklós mindegyik lakónegyedében jellemző, hogy a lakók közterületeket foglalnak el, és azokat saját parkolóhelyként használják. A helyi rendőrség most akciót indít ennek megszüntetésére.
Két ember életét vesztette egy közúti balesetben a Kovászna megyével szomszédos Buzău megyében, miután egy személyautó és egy haszongépjármű összeütközött.
Kiközölte a Rákóczi Szövetség a Szülőföldön Magyarul Program idei támogatásigénylési időszakát.
Összeveszett a vendéglátóegység üzemeltetőjével, majd több mint 10 ezer lej értében rongált meg javakat egy férfi Salamás községben szombaton, akit azóta őrizetbe vettek a hatóságok – tájékoztat a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
Szászrégen után hétfőn Segesváron is megnyílt a gépjármű-nyilvántartási iroda, ami mintegy ötvenezer személyt szolgál ki.
szóljon hozzá!