Hirdetés
Hirdetés

Még több pénz jut az ingázó diákoknak

Bár a diákok idáig is kaphattak úgynevezett ingapénzt, az csak a tényleges utazási költségeiket csak kis részben fedezte •  Fotó: Veres Nándor

Bár a diákok idáig is kaphattak úgynevezett ingapénzt, az csak a tényleges utazási költségeiket csak kis részben fedezte

Fotó: Veres Nándor

Az oktatási minisztérium megegyezésre jutott az érdekeltekkel, így a tervezetthez képest is jócskán megemelik az ingázó diákok utaztatására szánt keretösszeget. 3 kilométeres távolságig havi 60 lej átalányösszeget biztosítanak, a 3 kilométert meghaladó távolságok esetében pedig a 60 lej/hó összeget kilométerenként 6 lej/hó összeggel növelik.

Szász Cs. Emese

2022. szeptember 26., 22:162022. szeptember 26., 22:16

Hetek óta folyik az ingázó diákok körüli botrány, miután az oktatási minisztérium törölte a vidéki településekről ingázó középiskolások szociális ösztöndíját.

A 2021/2022-es tanév második felétől bevezetett havi 200 lejes ösztöndíjat anyagi háttértől függetlenül kapták azok a diákok, akiknek máshol kell középiskolába járniuk, mert nincs megfelelő oktatási intézmény a településükön.

A pórul járt diákok kompenzálásaképp az ingázás visszafizetését reformálják meg: ezentúl ingázási támogatásban részesülnek az utazásra kényszerült tanulók, ezt nem egy stabil összegben határozzák meg, hanem a szállítási költségekhez igazítják.

Bár a diákok idáig is kaphattak úgynevezett ingapénzt, az a tényleges utazási költségeiket csak kis részben fedezte.

Hirdetés

60 lejes átalányösszeg és kilométerenkénti 6 lej

Az oktatási minisztérium, a tanulók képviselői, a romániai megyei tanácsok országos szövetsége, a romániai községek egyesülete, az ombudsman és a civil társadalom képviselői egyeztettek pénteken a 2011/1-es tanügyi törvény módosításának közvitáján, és megegyezésre jutottak az ingázó diákokat érintő több kérdésben is. Az egyik megállapodás értelmében

négyszeresére emelik a lakóhelyüktől eltérő településen iskolába járó tanulók utaztatására szánt keretösszeget, ami egészen pontosan azt jelenti, hogy 3 kilométeres távolságig havi 60 lej átalányösszeget biztosítanak, a 3 kilométert meghaladó távolságok esetében pedig a 60 lej/hó összeget kilométerenként 6 lej/hó összeggel növelik.

Ha az utazás ennél többe kerül, akkor a támogatás növelhető – írta Sorin Cîmpeanu oktatási miniszter a Facebook-oldalán.

Idáig a havi átalányösszeg 30 lej volt 3 kilométer távolságig, a nagyobb távolságokról ingázók esetén ez az összeg 3 és 50 kilométer közötti távon kilométerenként havi három lejjel, 50 kilométer felett pedig kilométerenként havi 1 lejjel volt kiegészíthető.

Múlt héten még a havi átalányösszeg 50 lejre emeléséről volt szó és a kilométerenkénti 5 lejről, ez mindkét esetben növekedik most a pénteki megegyezés alapján.

Az egyeztetések során azt is javasolták, hogy biztosítsák a jogi keretet, amely lehetővé teszi a helyi hatóságok számára, hogy támogassák a speciális iskolai szállítást az oktatási intézménybe és az oktatási intézményből mind az elemi, mind az általános, mind pedig a gimnazista diákok számára. Sok esetben ugyanis

azzal szembesültek a nem középiskolába járó diákok, hogy nekik még „nehezebb” utazni az iskolába, az ingapénz idáig sem járt számukra, az iskolabusz járatok pedig nagyon esetlegesek.

Sorin Cîmpeanu oktatási miniszter bejegyezéséből az is kiderül, hogy a diákoknak járó egyösszegű juttatás nem adóköteles, és nem számolják be az ösztöndíj vagy szociális támogatás elnyeréséhez szükséges családtagonkénti havi nettó átlagjövedelem kiszámításánál.

Azoknak a tanulóknak, akik lakhelyüktől eltérő településen tanulnak, és ott bentlakásban vagy albérletben laknak,

az oktatási minisztérium költségvetéséből megtérítik havonta négy oda-vissza út, valamint minden hivatalos ünnep alkalmával egy oda-vissza út költségeit az iskolavégzés helyszíne és a lakhelyük között.

A kifizetés az utazási okmányok alapján történik – tájékoztatott a tanügyminiszter.

Eddig csak a költségek töredékét kaphatták vissza a diákok

Marosvásárhelytől tíz kilométerre van Nyárádtő, ahonnan ingázik Bence. A tizedik osztályba járó tanuló elmondta:

a koronavírus-járvány előtt 20 perceként volt rendszeres buszjárat a városba, azóta azonban csak a reggeli és kora délutáni órákban van biztos járat.

Így reggelente a szülők viszik be a város határáig a gyerekeket, ahonnan a városi buszokkal közlekednek, illetve hazafele a távolabbi településekre menetrend szerint járó, de Nyárádtőn áthaladó buszokkal jönnek haza. „Ez költségben azt jelenti, hogy reggel a városi buszjárat 2 lej, hazafele a városi járat és a vidéki járatra a buszjegy 2+6 lej.

Idézet
Buszbérletet nem éri meg váltani, mivel nincs rendszeres nyárádtői járat, így, ha váltok például a radnótira, akkor csak azzal tudok utazni, de így legalább három busztársaság járataival el tudok jutni Nyárádtőig

– magyarázta Bence. A Vásárhely–Nyárádtő buszbérlet amúgy munkanapokra, fél hónapra 120 lej körül van, egész hónapra 220-250 lej között mozog az ára busztársaságtól függően. Bence szerint azonban egyértelműen nem éri meg bérletet váltani, mert iskolába menet az összetársult szülőkkel bejut a városba, rendszeresen vidéki járattal csak hazafele utazik.

Az iskola – ha bemutatták minden iskolai napra a buszjegyeket – akkor 30 lejt adott vissza, tehát a bérlet vagy a buszjegyek árának töredékét.

Mivel Nyárádtőn nincs magyar általános iskola, hatodikos testvére is ugyanígy ingázik a városban tanulni, annyi különbséggel, hogy neki egyáltalán nincs lehetősége költség-visszatérítést kérni.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. augusztus 11., kedd

Gyalogosokat gázolt halálra egy autó Brassó központjában

Két személy meghalt kedd este, miután egy személygépkocsi járdán tartózkodó gyalogosokba hajtott Brassóban – közölte a Brassó megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU).

Gyalogosokat gázolt halálra egy autó Brassó központjában
Hirdetés
2026. augusztus 11., kedd

Esti földrengés Sepsiszentgyörgy közelében

A Richter-skála szerint 4,3-as erősségű földrengés történt kedden 20 óra 21 perckor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).

Esti földrengés Sepsiszentgyörgy közelében
2026. augusztus 11., kedd

A román államfő gratulált Baka Andrásnak a megválasztásához

Nicușor Dan államfő gratulált Baka Andrásnak magyar köztársasági elnökké választásához kedden.

A román államfő gratulált Baka Andrásnak a megválasztásához
2026. augusztus 11., kedd

Bázist nyit és új járatokat indít Brassóból a Wizz Air

Új bázist nyit decemberben a Wizz Air légitársaság a Brassó–Vidombáki Nemzetközi Repülőtéren, és tizenötre bővíti a városból elérhető célállomások számát.

Bázist nyit és új járatokat indít Brassóból a Wizz Air
Hirdetés
2026. augusztus 11., kedd

Közvetlen repülőjárat indul Bukarestből Pekingbe

A román állampolgárok 2026. szeptember 4-től közvetlen repülőjárattal utazhatnak a Kínai Népköztársaságba a Peking és Bukarest közötti, az Air China által üzemeltetett járat elindításával.

Közvetlen repülőjárat indul Bukarestből Pekingbe
2026. augusztus 11., kedd

Csökkenteni kell az ivóvízfogyasztást Gyergyószéken – egy-két héten belül korlátozások is jöhetnek

A tartós szárazság miatt megugrott a vízfogyasztás, ami megnehezíti gyergyószentmiklósi, és környékbeli vízellátást is. Egyelőre még csak kérik az embereket, hogy takarékoskodjanak a vízzel, de ha a helyzet nem javul, korlátozásokra is szükség lesz.

Csökkenteni kell az ivóvízfogyasztást Gyergyószéken – egy-két héten belül korlátozások is jöhetnek
2026. augusztus 11., kedd

Az észak-erdélyi autópálya újabb szakaszát adták át a forgalomnak

Megnyitották az észak-erdélyi autópálya újabb, Magyarzsombor és Vaskapu közötti szakaszát kedden a gépkocsiforgalom előtt. A 12 kilométeres szakasznak egyelőre nincs összeköttetése a már korábban átadott szakaszokkal.

Az észak-erdélyi autópálya újabb szakaszát adták át a forgalomnak
Hirdetés
2026. augusztus 11., kedd

Pokolian drága triciklik, amiket használni kellene

Visszavette a sepsiszentgyörgyi önkormányzat a Sepsi Bike rendszerrel együtt beszerzett 12 triciklit az üzemeltetőtől, hogy azok végre az idősek és mozgáskorlátozottak mobilitását szolgálják. A járművek használatának módjáról még egyeztetnek.

Pokolian drága triciklik, amiket használni kellene
2026. augusztus 11., kedd

Baka András: az elmúlt évek legsúlyosabb következménye a magyar társadalom mély megosztottsága

A magyar társadalom mély megosztottságát nevezte az elmúlt évek legsúlyosabb következményének Baka András köztársasági elnökké választása után tartott beszédében kedden a Parlamentben.

Baka András: az elmúlt évek legsúlyosabb következménye a magyar társadalom mély megosztottsága
2026. augusztus 11., kedd

90 „fekete mentős” videót távolíttatna el a TikTokról a CNA

Az Országos Audiovizuális Tanács (CNA) keddi döntése szerint fel fogja szólítani a TikTok közösségi platformot, hogy távolítson el az „Ambulanța Neagră” vagy „Salvarea Neagră” témával kapcsolatos 90 videót az online közegből.

90 „fekete mentős” videót távolíttatna el a TikTokról a CNA
Hirdetés