
Bár a diákok idáig is kaphattak úgynevezett ingapénzt, az csak a tényleges utazási költségeiket csak kis részben fedezte
Fotó: Veres Nándor
Az oktatási minisztérium megegyezésre jutott az érdekeltekkel, így a tervezetthez képest is jócskán megemelik az ingázó diákok utaztatására szánt keretösszeget. 3 kilométeres távolságig havi 60 lej átalányösszeget biztosítanak, a 3 kilométert meghaladó távolságok esetében pedig a 60 lej/hó összeget kilométerenként 6 lej/hó összeggel növelik.
2022. szeptember 26., 22:162022. szeptember 26., 22:16
Hetek óta folyik az ingázó diákok körüli botrány, miután az oktatási minisztérium törölte a vidéki településekről ingázó középiskolások szociális ösztöndíját.
A 2021/2022-es tanév második felétől bevezetett havi 200 lejes ösztöndíjat anyagi háttértől függetlenül kapták azok a diákok, akiknek máshol kell középiskolába járniuk, mert nincs megfelelő oktatási intézmény a településükön.
Bár a diákok idáig is kaphattak úgynevezett ingapénzt, az a tényleges utazási költségeiket csak kis részben fedezte.
Az oktatási minisztérium, a tanulók képviselői, a romániai megyei tanácsok országos szövetsége, a romániai községek egyesülete, az ombudsman és a civil társadalom képviselői egyeztettek pénteken a 2011/1-es tanügyi törvény módosításának közvitáján, és megegyezésre jutottak az ingázó diákokat érintő több kérdésben is. Az egyik megállapodás értelmében
Ha az utazás ennél többe kerül, akkor a támogatás növelhető – írta Sorin Cîmpeanu oktatási miniszter a Facebook-oldalán.
Múlt héten még a havi átalányösszeg 50 lejre emeléséről volt szó és a kilométerenkénti 5 lejről, ez mindkét esetben növekedik most a pénteki megegyezés alapján.
Az egyeztetések során azt is javasolták, hogy biztosítsák a jogi keretet, amely lehetővé teszi a helyi hatóságok számára, hogy támogassák a speciális iskolai szállítást az oktatási intézménybe és az oktatási intézményből mind az elemi, mind az általános, mind pedig a gimnazista diákok számára. Sok esetben ugyanis
Sorin Cîmpeanu oktatási miniszter bejegyezéséből az is kiderül, hogy a diákoknak járó egyösszegű juttatás nem adóköteles, és nem számolják be az ösztöndíj vagy szociális támogatás elnyeréséhez szükséges családtagonkénti havi nettó átlagjövedelem kiszámításánál.
Azoknak a tanulóknak, akik lakhelyüktől eltérő településen tanulnak, és ott bentlakásban vagy albérletben laknak,
A kifizetés az utazási okmányok alapján történik – tájékoztatott a tanügyminiszter.
Marosvásárhelytől tíz kilométerre van Nyárádtő, ahonnan ingázik Bence. A tizedik osztályba járó tanuló elmondta:
Így reggelente a szülők viszik be a város határáig a gyerekeket, ahonnan a városi buszokkal közlekednek, illetve hazafele a távolabbi településekre menetrend szerint járó, de Nyárádtőn áthaladó buszokkal jönnek haza. „Ez költségben azt jelenti, hogy reggel a városi buszjárat 2 lej, hazafele a városi járat és a vidéki járatra a buszjegy 2+6 lej.
– magyarázta Bence. A Vásárhely–Nyárádtő buszbérlet amúgy munkanapokra, fél hónapra 120 lej körül van, egész hónapra 220-250 lej között mozog az ára busztársaságtól függően. Bence szerint azonban egyértelműen nem éri meg bérletet váltani, mert iskolába menet az összetársult szülőkkel bejut a városba, rendszeresen vidéki járattal csak hazafele utazik.
Mivel Nyárádtőn nincs magyar általános iskola, hatodikos testvére is ugyanígy ingázik a városban tanulni, annyi különbséggel, hogy neki egyáltalán nincs lehetősége költség-visszatérítést kérni.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
szóljon hozzá!