
A Csíki Lázon több tulajdonost károsítottak meg. Kivágott fák, lassú vizsgálatok. Archív
Fotó: Kristó Róbert
A rendőrség, illetve az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) is tovább nyomoz a Csíki Lázon 2013 decemberében történt tarvágás ügyében, ezért még nem történt vádemelés. A megkárosított tulajdonosok megoldást várnak.
2017. március 31., 09:282017. március 31., 09:28
Nincs még eredménye a hatóságok által végzett vizsgálatoknak, amelyeket a Csíki Lázként ismert területen történt – csíkszeredai tulajdonosokat megkárosító – tarvágás ügyében folytatnak – ez derült ki a csíkszeredai ügyészségtől, illetve a DNA-tól kapott hivatalos válaszokból. A hatóságoktól azt kérdeztük, lezárták-e a nyomozást a több bűncselekménnyel is gyanúsítható személyek esetében.
A csíkszeredai ügyészség, amely három személy ellen rendelte el a büntetőeljárás folytatását a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság által hozzájuk továbbított egyik bűnügyi iratcsomó alapján, válaszában rámutatott, a vizsgálat még nem zárult le. G. Z., P. E. és P. T. ellen illetéktelen fakivágásban való részvétel miatt folytatódik az eljárás, amelyet jelenleg is a rendőrség végez az ügyészség felügyeletével – tudtuk meg. Mint megjegyzik, a vizsgálat folytatása egy része a büntetőeljárásnak, amelyet a büntetőjogi perrendtartás szabályoz, és célja a bizonyítékok felhasználásának előkészítése, amely nem írhatja felül az ártatlanság vélelmének elvét.
A Csíki Lázon történtek nyomán egy másik bűncselekmény gyanúja is felmerült, mert a gyanúsítottak egyike, G. Z. hamis okirat felhasználásával jutott jogosulatlan támogatáshoz az Európai Unió által biztosított alapokból. Ezt az ügyet a DNA marosvásárhelyi területi irodája vizsgálja, mint válaszukból kiderült, ez a folyamat a bizonyítékok összegyűjtésének szakaszában tart – több információt egyelőre nem adhatnak.
Falopás, illetéktelen vágás
A csíkszeredai ügyészség korábban megállapította, hogy a magát tulajdonosként beállító G. Z., illetve a fát felvásárló és kitermelő cég képviselői, P. E. és P. T. szándékosan és illetéktelenül vágatták ki a cég alkalmazottaival az erdészeti szervek által ki nem bélyegzett, lábon álló fákat. A helyszíni vizsgálatok nyomán a hét károsult személy tulajdonában lévő területen összesen 2351 csutakot azonosítottak az engedély nélküli fakivágás után, az okozott kár értéke eléri az 54 805 lejt. Ugyanakkor G. Z., aki rávette a cég alkalmazottait, hogy elszállítsák a beerdősödött területekről kivágott fákat, és arról biztosította a vásárló képviselőit, hogy ő a területek tulajdonosa, elkövette a falopásban való részvétel bűncselekményét is. A Hargitán lévő Hármaskereszt mögötti, Csíki Lázként ismert területen a 2013. decemberi tarvágás során csíksomlyói gazdák legelőjéről és erdős területéről vágtak ki nagy mennyiségű fenyőfát. A tulajdonosok most a vizsgálatok lezárását várják – mint egyikük elmondta, a folyamatban lévő ügy miatt a letarolt terület megtisztítására, rendezésére sem vállalkoznak.
Romániának jelenleg nincsenek üzemanyag-ellátási problémái, az ebben az ágazatban tevékenykedő vállalatok pedig a nemzetközi piachoz igazodó árakon vásárolnak – jelentette ki hétfőn Nicușor Dan államfő.
Nemcsak a hagyományok megélését tartják fontosnak Csíkszentkirályon, hanem azt is, hogy továbbadják azokat, példát mutassanak az ifjúságnak.
Sűrű füst keletkezett egy szászrégeni lakásban hétfőn, miután kigyulladt egy főzéshez használt készülék. Egy férfit evakuálni kellett a lakásból – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Bár már leáldozott a húsvéti képeslapküldés szép szokása, a korábban képeslapokon ábrázolt húsvéti szimbólumok tovább élnek az internetes üdvözleteken is. Vajon valaha elgondolkozunk-e azon, hogy mit üzennek a képek?
Változékony, gyakran szeszélyes időjárásra számíthatunk Székelyföldön a következő két hétben – derül ki a Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) előrejelzéséből. Az ortodox húsvét idején csapadékos idő ígérkezik a térségben is.
Összesen 13 ezer lej értékben tulajdonított el vagyontárgyakat három Hargita megyei fiatal egy kézdivásárhelyi vállalat telephelyéről, közülük kettőt már őrizetbe vettek – közli a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság.
Egy lakóház melléképületében csaptak fel a lángok hétfőn délután Székelyhodoson, a tüzet már eloltották a lakók, amire a tűzoltók a helyszínre érkeztek – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Többen ültek ittasan a kormányhoz húsvét vasárnap Hargita megyében: volt, aki emiatt árokba hajtott, ugyanakkor akadt olyan sofőr is, aki nem elég, hogy ittas volt, jogosítvánnyal sem rendelkezett sőt, autója sem volt bejegyezve.
Hideg időre, erős szélre és vegyes csapadékra figyelmeztető előrejelzést adott ki hétfőn a Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM), amely Székelyföld térségét is érinti.
Gördülékenyen zajlik a levélszavazatok átvétele a Csíkszeredai Főkonzulátuson, ahol a választókat hosszabbított nyitvatartással, személyes segítséggel és rugalmas megoldásokkal is segítik, hogy mindenki érvényesen és határidőn belül adhassa le voksát.
szóljon hozzá!