Hirdetés
Hirdetés

Még nincs baj, de ha nem lesz eső, gondok lesznek Gyergyószéken a vízellátással

Egyelőre még folyik a víz a csapokon, de csak reménykedni lehet, hogy így is marad. Képünk illusztráció •  Fotó: Erdély Bálint Előd

Egyelőre még folyik a víz a csapokon, de csak reménykedni lehet, hogy így is marad. Képünk illusztráció

Fotó: Erdély Bálint Előd

A Gyergyói-medencét is éppen úgy érinti a szárazsági hullám, mint az ország többi részét, de egyelőre itt még nem következett el az az állapot, hogy a vízfogyasztást korlátozni kelljen. A patakok, források vízhozama apad, és ha nem lesz eső a következő hetekben sem, akkor szükségessé válhat a szolgáltatás csökkentése.

Gergely Imre

2022. július 20., 22:162022. július 20., 22:16

2022. július 21., 02:352022. július 21., 02:35

Az ország sok településén már korlátozni kellett az ivóvíz-szolgáltatást, Gyergyószéken ez még nem aktuális, de itt is komolyan érződik a szárazság hatása.

Amint Zólya László, a gyergyószentmiklósi Hő- Víz és Csatornaszolgáltató Közmű (HVCSK) vezetője elmondta még nem esedékes az hogy órarend szerint biztosítsanak ivóvizet a városnak, és az ugyanehhez a hálózathoz tartozó falvak lakóinak, de

Hirdetés

a Békény-patakból kiemelt vízmennyiséget már le kellett csökkenteniük az óránként 360 köbméterről 230 köbméteres hozamra, mert másként a Csanód-partak befolyása fölött szárazon maradna a meder.

Ez nem megengedhető, nem használhatják fel az összes vizet, amit a patak termelni tud.

A szolgáltató már több felhívást közzétett, kérve a lakosságot, hogy

a hálózati vizet kizárólag háztartási fogyasztásra használják, és ne a mezőgazdasági növények, vetemények, pázsit öntözésére vagy a tavak és a különböző, más célokra használt tartályok feltöltésére.

„Sajnos nem tapasztalom azt, hogy a felhívásunkat az lakosság komolyan vette volna mert csak az elmúlt 24 órában is több, mint nyolcezer köbméter vizet engedtünk be a városba, ami sokkal több, mint amit a Békény jelen pillanatban hoz” – mutatott rá az igazgató. Hozzátette: amit a Békény már nem tud biztosítani,  azt Csanódból pótolják, és így ki tudják szolgálni a fogyasztókat, de

ha az időjárás nem segít, akkor lehetnek komolyabb gondok is, mert ha nem lesz eső, muszáj lesz korlátozásokat bevezetni

A jelenlegi vízmennyiséggel, azaz a két patakból felhasználható vízzel akár hónapokig tudnák biztosítani az ellátást, csakhogy ha nem lesz eső, akkor a hozam tovább fog csökkenni.

„Gyergyószentmiklósnak nincs olyan tartalék vízmennyisége mint például Csíkszeredának a szépvízi víztározó, amely a megyeszékhely fogyasztását több hónapon keresztül képes lenne biztosítani akkor is, ha közben egy csepp eső nem esne, és minden patak kiszáradna. Gyergyószentmiklós vízkészlete 2-3 napon túl már nem lenne elegendő, ha nincs természetes utánpótlás” – szögezte le Zólya László.

Az esedékes vízkorlátozást az önkormányzat vészhelyzeti bizottsága rendelheti el. Ebben az esetben elsőként a cégeknél vezetik be a szolgáltatás korlátozását. A lakosság vízellátásának korlátozása csak a legutolsó kényszerlépés lenne.

Amikor Gyergyóban nem lesz víz Újfaluban és Alfaluban is megáll a szolgáltatás

A gyergyószentmiklósi HVCSK-tól kapja a vizet Újfalu és Alfalu község is. Egyelőre rendben van a szolgáltatás, de  a két község szolgáltatója, az Aquaserv Maros igazgatója Tótpál László szerint fel kell készíteni az embereket arra, hogy ez megváltozhat, egyszerűen nem lesz víz.

Idézet
A Visszafolyó medre Tekerőpatakon több, mint másfél hónapja teljesen száraz, Újfaluban még hosszabb ideje. Amikor nemrégiben volt egy két napos eső az elején lefolyt valameddig, de aztán maga a meder nyelte el a vizet. Az udvarokon a régebbi kutak, amelyeket az akkori talajvíz szintnek megfelelően 5 méter mélyre fúrtak, ki vannak száradva. Az újabb, már 10 méterre fúrt kutakban is esett a vízszint

– ecsetelte a helyzetet az igazgató. Hozzátette: a hálózatukhoz tartozó két tartalék tartály egyenként 500 köbméteres kapacitású, ami a jelenlegi fogyasztás mértéke szerint 24 órára elegendő. Vagyis,

ha Gyergyószentmiklósról nem érkezne több víz, akkor az adott településrész fekvése szerint egy óra múlva Tekerőpatak felső felében már nem folyna víz a csapon, de 24 órán belül a legalacsonyabb helyeken található háztartásokban sem.

Remetének és Ditrónak a javításokkal van szerencséje

Az utóbbi két és fél évben több, mint hetven javítást végeztek a remetét, Dirót és Salamást ellátó ReDiSza szolgáltató hálózatán, így eltűnt az addigi napi ezer köbmétert meghaladó vízveszteség. Orosz László igazgató szerint ennek köszönhető, hogy

jelenleg gond nélkül biztosítani tudják a szolgáltatást a három községben.

Orotva is ide tartozik, ott egy külön kis hálózat létezik, amely felszíni források vizének befogásával működik. Ezek a források ilyen aszályos időben elapadhatnak. A térségben egyébként az igazgató tudomása szerint 20-30 méter mély kutak is elapadtak már.

Mindhárom gyergyószéki szolgáltató tett már közzé felhívásokat, ahol arra kérik a fogyasztókat, hogy mértékletesen, takarékosan gazdálkodjanak a vezetékes vízzel. Ez segíthet abban, hogy ne legyenek korlátozások, de az igazi segítség az eső lenne.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

Hirdetés
2026. június 16., kedd

Saját pártja nem támogatja a kijelölt miniszterelnököt, de ő úgy sem lép vissza

A Nemzeti Liberális Párt (PNL) úgy döntött, hogy nem támogatja Adrian Veștea kormányának beiktatását, mivel jelölése a parlamentáris demokrácia szellemének megsértésével és a liberálisokkal való egyeztetés nélkül történt.

Saját pártja nem támogatja a kijelölt miniszterelnököt, de ő úgy sem lép vissza
2026. június 16., kedd

Vébékódolás az M4 Sporton: válaszolt a közmédia a Székelyhon kérdéseire

A 2026-os focivébé kezdetén mindannyian szembesülhettünk azzal a ténnyel, hogy a magyarországi közmédia sportcsatornája, az M4 Sport geokódolás alá zárja a közvetítéseit. Pedig a legutóbbi, 2022-es katari vébén nem így volt. Mi történt azóta?

Vébékódolás az M4 Sporton: válaszolt a közmédia a Székelyhon kérdéseire
2026. június 15., hétfő

A romániaiak reáljövedelme nőtt a leggyorsabban az elmúlt 15 évben az EU-ban

A Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb elemzése szerint a romániaiak reáljövedelme nőtt a leggyorsabban az Európai Unióban az elmúlt 15 évben.

A romániaiak reáljövedelme nőtt a leggyorsabban az elmúlt 15 évben az EU-ban
Hirdetés
2026. június 15., hétfő

Otthagyta a PNL vezetőségi ülését Adrian Veștea

Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfőn este televíziós szereplésre hivatkozva távozott a Nemzeti Liberális Párt (PNL) országos politikai bürójának üléséről.

Otthagyta a PNL vezetőségi ülését Adrian Veștea
2026. június 15., hétfő

Veștea kormányba hívná az RMDSZ-t, kedden dönt a szövetség

Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfőn kormányzati részvételt ajánlott az RMDSZ-nek – számolt be Csoma Botond, a szövetség képviselőházi frakcióvezetője.

Veștea kormányba hívná az RMDSZ-t, kedden dönt a szövetség
2026. június 15., hétfő

Múlt szerdán már egyeztetett Adrian Veștea Nicușor Dan államfővel, az elnök azt kérte tőle, hogy kezelje ezt bizalmasan

Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfőn kijelentette, hogy szerdán csak „elméleti”, informális megbeszélése volt Nicușor Dan államfővel az esetleges kormányalakítási megbízásáról.

Múlt szerdán már egyeztetett Adrian Veștea Nicușor Dan államfővel, az elnök azt kérte tőle, hogy kezelje ezt bizalmasan
Hirdetés
2026. június 15., hétfő

Megszavazták az alaptörvény-módosítást: nyolc évig lehet valaki miniszterelnök Magyarországon

Elfogadta az Országgyűlés hétfőn az alaptörvény tizenhatodik módosítását, amely nyolc évben korlátozza a miniszterelnöki megbízatás maximális hosszát.

Megszavazták az alaptörvény-módosítást: nyolc évig lehet valaki miniszterelnök Magyarországon
2026. június 15., hétfő

Kétórás figyelmeztető sztrájkot tartanak szerdán a vámhatósági alkalmazottak

A Román Vámhatóság alkalmazottait is képviselő Meridian Országos Szakszervezeti Szövetség bejelentette, hogy az intézmény dolgozói szerdán kétórás figyelmeztető sztrájkot tartanak a munkakörülményeket és juttatásaikat érintő súlyos problémák miatt.

Kétórás figyelmeztető sztrájkot tartanak szerdán a vámhatósági alkalmazottak
2026. június 15., hétfő

Csoma Botond a Veștea-kormány támogatásáról: megvárjuk a PNL döntését

Az RMDSZ egyelőre nem döntött arról, hogy támogatja-e Adrian Veștea kormányát, előbb megvárja, hogy milyen álláspontra jut a Nemzeti Liberális Párt (PNL).

Csoma Botond a Veștea-kormány támogatásáról: megvárjuk a PNL döntését
Hirdetés