
Hulladékátrakó állomás Csíkszeredában. Nincs használatban
Fotó: Pinti Attila
Egy évvel az első közbeszerzési eljárás kiírása után sem lehet még tudni, mikortól és ki fogja biztosítani a Hargita megyei integrált hulladékgazdálkodási rendszer részeként a begyűjtési és szállítási szolgáltatást.
2024. október 21., 21:002024. október 21., 21:00
Igen lassan halad a Hargita megyei integrált hulladékgazdálkodási rendszer beüzemelése. Miután a már 2016-ban elkészült, de a különböző mulasztások, közigazgatási és bürokratikus akadályok, illetve a jogszabályok változásai miatt nagy késéssel megnyitott gyergyóremetei hulladékkezelő központ és -lerakó üzemeltetésére tavaly ősszel az RDE Hargita és Eco-Csík cégek mellett az Eco Bihor vállalkozás alkotta cégtársulás kapott megbízást,
A Hargita megyei integrált hulladékbegyűjtési rendszer begyűjtési és szállítási szolgáltatását még nem sikerült beindítani, noha egy évvel ezelőtt ennek érdekében közbeszerzési eljárást írtak ki. A kiírás szerint a nyertes ajánlattevő cégnek nyolc évre adják haszonbérbe a hulladék begyűjtését és szállítását Hargita megyében, beleértve a csíkszeredai és korondi átrakóállomások működtetését, illetve a szelektív gyűjtést szolgáló gyergyószentmiklósi, maroshévízi, balánbányai, csíkszeredai, korondi, székelykeresztúri, szentegyházi és csíkszentsimoni központok üzemeltetését is. A haszonbérleti szerződés becsült értéke a tavaly októberi kiírás szerint meghaladja a 498 millió lejt.
Az azóta eltelt idő alatt a harmadik licit tart a szolgáltatás biztosítása érdekében, ezt viszont egyelőre felfüggesztették. Az első, tavaly októberben meghirdetett közbeszerzési eljárás jelentkezők hiányában eredménytelenül zárult, a második során, idén az AVE Bihor cég nyújtott be ajánlatot, csakhogy ez nem volt megfelelő.
Évek óta használatra váró berendezések
Fotó: Pinti Attila
Incze Csongor megyemenedzser, a licitet hirdető Hargita Megyei Integrált Hulladékgazdálkodási Egyesület elnöke ezt egy példával is szemléltette.
Miután ezt közölték a céggel, újra kiírták a közbeszerzést, de az ajánlattevő megóvta az elutasítást és az új kiírást is az Óvásokat Elbíráló Országos Tanácsnál (CNSC), amely végül mindkét esetben a hulladékgazdálkodási egyesületnek adott igazat.
Eközben a törvényi kötelezettségének megfelelően a megyei önkormányzat ismét felértékeltette a vagyonát, így módosultak a haszonbérbe adandó vagyontárgyak értékei és a haszonbér értéke is. „Minden ilyen módosulás meg kell jelenjen a kiírásban is. Mivel nem lehetett tudni, hogy pontosan mennyi időbe telik ez a felértékelési és új haszonbér-elfogadási procedúra, azt láttuk jónak, hogy a folyamat idejére felfüggesszük a kiírást. Az következik, hogy az új haszonbért jóváhagyatjuk a egyesület közgyűlésével, és akkor feltölthetjük a módosulásokat az elektronikus közbeszerzési rendszerbe és folytatódhat a kiírás” – magyarázta a helyzetet a megyemenedzser.
Incze Csongor szerint még nem lehet tudni, mikor indulhat az új hulladékbegyűjtési rendszer, a közbeszerzési eljáráson nyertes cégnek az eredményhirdetés után fél év áll rendelkezésére, hogy felkészüljön és elkezdje a szolgáltatást.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
2 hozzászólás