
Hulladékátrakó állomás Csíkszeredában. Nincs használatban
Fotó: Pinti Attila
Egy évvel az első közbeszerzési eljárás kiírása után sem lehet még tudni, mikortól és ki fogja biztosítani a Hargita megyei integrált hulladékgazdálkodási rendszer részeként a begyűjtési és szállítási szolgáltatást.
2024. október 21., 21:002024. október 21., 21:00
Igen lassan halad a Hargita megyei integrált hulladékgazdálkodási rendszer beüzemelése. Miután a már 2016-ban elkészült, de a különböző mulasztások, közigazgatási és bürokratikus akadályok, illetve a jogszabályok változásai miatt nagy késéssel megnyitott gyergyóremetei hulladékkezelő központ és -lerakó üzemeltetésére tavaly ősszel az RDE Hargita és Eco-Csík cégek mellett az Eco Bihor vállalkozás alkotta cégtársulás kapott megbízást,
A Hargita megyei integrált hulladékbegyűjtési rendszer begyűjtési és szállítási szolgáltatását még nem sikerült beindítani, noha egy évvel ezelőtt ennek érdekében közbeszerzési eljárást írtak ki. A kiírás szerint a nyertes ajánlattevő cégnek nyolc évre adják haszonbérbe a hulladék begyűjtését és szállítását Hargita megyében, beleértve a csíkszeredai és korondi átrakóállomások működtetését, illetve a szelektív gyűjtést szolgáló gyergyószentmiklósi, maroshévízi, balánbányai, csíkszeredai, korondi, székelykeresztúri, szentegyházi és csíkszentsimoni központok üzemeltetését is. A haszonbérleti szerződés becsült értéke a tavaly októberi kiírás szerint meghaladja a 498 millió lejt.
Az azóta eltelt idő alatt a harmadik licit tart a szolgáltatás biztosítása érdekében, ezt viszont egyelőre felfüggesztették. Az első, tavaly októberben meghirdetett közbeszerzési eljárás jelentkezők hiányában eredménytelenül zárult, a második során, idén az AVE Bihor cég nyújtott be ajánlatot, csakhogy ez nem volt megfelelő.
Évek óta használatra váró berendezések
Fotó: Pinti Attila
Incze Csongor megyemenedzser, a licitet hirdető Hargita Megyei Integrált Hulladékgazdálkodási Egyesület elnöke ezt egy példával is szemléltette.
Miután ezt közölték a céggel, újra kiírták a közbeszerzést, de az ajánlattevő megóvta az elutasítást és az új kiírást is az Óvásokat Elbíráló Országos Tanácsnál (CNSC), amely végül mindkét esetben a hulladékgazdálkodási egyesületnek adott igazat.
Eközben a törvényi kötelezettségének megfelelően a megyei önkormányzat ismét felértékeltette a vagyonát, így módosultak a haszonbérbe adandó vagyontárgyak értékei és a haszonbér értéke is. „Minden ilyen módosulás meg kell jelenjen a kiírásban is. Mivel nem lehetett tudni, hogy pontosan mennyi időbe telik ez a felértékelési és új haszonbér-elfogadási procedúra, azt láttuk jónak, hogy a folyamat idejére felfüggesszük a kiírást. Az következik, hogy az új haszonbért jóváhagyatjuk a egyesület közgyűlésével, és akkor feltölthetjük a módosulásokat az elektronikus közbeszerzési rendszerbe és folytatódhat a kiírás” – magyarázta a helyzetet a megyemenedzser.
Incze Csongor szerint még nem lehet tudni, mikor indulhat az új hulladékbegyűjtési rendszer, a közbeszerzési eljáráson nyertes cégnek az eredményhirdetés után fél év áll rendelkezésére, hogy felkészüljön és elkezdje a szolgáltatást.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
2 hozzászólás