
Hulladékátrakó állomás Csíkszeredában. Nincs használatban
Fotó: Pinti Attila
Egy évvel az első közbeszerzési eljárás kiírása után sem lehet még tudni, mikortól és ki fogja biztosítani a Hargita megyei integrált hulladékgazdálkodási rendszer részeként a begyűjtési és szállítási szolgáltatást.
2024. október 21., 21:002024. október 21., 21:00
Igen lassan halad a Hargita megyei integrált hulladékgazdálkodási rendszer beüzemelése. Miután a már 2016-ban elkészült, de a különböző mulasztások, közigazgatási és bürokratikus akadályok, illetve a jogszabályok változásai miatt nagy késéssel megnyitott gyergyóremetei hulladékkezelő központ és -lerakó üzemeltetésére tavaly ősszel az RDE Hargita és Eco-Csík cégek mellett az Eco Bihor vállalkozás alkotta cégtársulás kapott megbízást,
A Hargita megyei integrált hulladékbegyűjtési rendszer begyűjtési és szállítási szolgáltatását még nem sikerült beindítani, noha egy évvel ezelőtt ennek érdekében közbeszerzési eljárást írtak ki. A kiírás szerint a nyertes ajánlattevő cégnek nyolc évre adják haszonbérbe a hulladék begyűjtését és szállítását Hargita megyében, beleértve a csíkszeredai és korondi átrakóállomások működtetését, illetve a szelektív gyűjtést szolgáló gyergyószentmiklósi, maroshévízi, balánbányai, csíkszeredai, korondi, székelykeresztúri, szentegyházi és csíkszentsimoni központok üzemeltetését is. A haszonbérleti szerződés becsült értéke a tavaly októberi kiírás szerint meghaladja a 498 millió lejt.
Az azóta eltelt idő alatt a harmadik licit tart a szolgáltatás biztosítása érdekében, ezt viszont egyelőre felfüggesztették. Az első, tavaly októberben meghirdetett közbeszerzési eljárás jelentkezők hiányában eredménytelenül zárult, a második során, idén az AVE Bihor cég nyújtott be ajánlatot, csakhogy ez nem volt megfelelő.
Évek óta használatra váró berendezések
Fotó: Pinti Attila
Incze Csongor megyemenedzser, a licitet hirdető Hargita Megyei Integrált Hulladékgazdálkodási Egyesület elnöke ezt egy példával is szemléltette.
Miután ezt közölték a céggel, újra kiírták a közbeszerzést, de az ajánlattevő megóvta az elutasítást és az új kiírást is az Óvásokat Elbíráló Országos Tanácsnál (CNSC), amely végül mindkét esetben a hulladékgazdálkodási egyesületnek adott igazat.
Eközben a törvényi kötelezettségének megfelelően a megyei önkormányzat ismét felértékeltette a vagyonát, így módosultak a haszonbérbe adandó vagyontárgyak értékei és a haszonbér értéke is. „Minden ilyen módosulás meg kell jelenjen a kiírásban is. Mivel nem lehetett tudni, hogy pontosan mennyi időbe telik ez a felértékelési és új haszonbér-elfogadási procedúra, azt láttuk jónak, hogy a folyamat idejére felfüggesszük a kiírást. Az következik, hogy az új haszonbért jóváhagyatjuk a egyesület közgyűlésével, és akkor feltölthetjük a módosulásokat az elektronikus közbeszerzési rendszerbe és folytatódhat a kiírás” – magyarázta a helyzetet a megyemenedzser.
Incze Csongor szerint még nem lehet tudni, mikor indulhat az új hulladékbegyűjtési rendszer, a közbeszerzési eljáráson nyertes cégnek az eredményhirdetés után fél év áll rendelkezésére, hogy felkészüljön és elkezdje a szolgáltatást.
Bő fél éve annak, hogy megszüntették a villamos energia árplafonját Romániában, azóta pedig a legtöbb fogyasztónál – pláne aki maradt a korábbi szolgáltatójánál – jóformán megduplázódott a villanyszámla értéke. Ebből lehetne visszavenni.
Több felelősséget ró a helyi hatóságokra, megkönnyíti a távoltartási végzés igénylését, és kötelezővé teszi a pszichológiai tanácsadást az agresszorok számára egy új törvénymódosítás. Szakembereket kérdeztünk arról, mit jelent mindez a gyakorlatban.
Az Országos Adóhatóság (ANAF) tavaly 33 839 adóellenőrzést végzett, 7,2 százalékkal többet, mint egy évvel korábban – közölte vasárnap az Agerpres megkeresésére az intézmény. Az ellenőrzések 29 417 adózót érintettek.
Nicușor Dan vasárnap a közel-keleti fegyveres konfliktus kapcsán a Facebook-oldalán közölte, hogy Románia nincs közvetlen veszélyben.
Igazi tavaszi idővel köszöntött be a március, a napsütésnek hála Székelyföld nagy részén 10 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet vasárnap délutánra.
Iráni rakéta törmelékétől gyulladt ki szombaton a dubaji Burj al Arab hétcsillagos szálloda burkolata, háborús hangulat uralkodik a kedvelt turisztikai nagyvárosban – erről szólnak a hírek. Egy székelyföldi turista azonban cáfolja mindezeket.
A hegyimentők sikeresen kimentettek három ukrán állampolgárt, akik szombaton eltévedtek a Máramarosi-havasokban, több mint 1600 méteres magasságban – közölte vasárnap a Facebook-oldalán a Máramaros megyei Salvamont.
Romániában az üzemanyag ára meghaladhatja a literenkénti 9–10 lejt, ha a kőolaj hordónkénti világpiaci ára tartósan 90–100 dollár körül stabilizálódik – figyelmeztetett elemzésében Dumitru Chisăliță, az Intelligens Energia Egyesület elnöke.
Málta egy hatalmas szabadtéri múzeumnak is beillik, várfalakkal övezett fővárosa mellett több helyszín a világörökség oltalmát élvezi. Bár nem bántuk meg a felkeresését, vegyes érzésekkel tértünk haza a világok országútjának színes pihenőhelyéről.
2 hozzászólás