Hirdetés
Hirdetés

Még nem tudni, hogy mennyi medvét lehet majd kilőni

A tavaszi medvevadászati idényben még érinthetetlen lesz a nagyvad •  Fotó: Erdély Bálint Előd

A tavaszi medvevadászati idényben még érinthetetlen lesz a nagyvad

Fotó: Erdély Bálint Előd

A vadászok számításai szerint országszerte legalább ötszáz medve kilövésére ad jóváhagyást idén a környezetvédelmi minisztérium a vadszámfelmérések eredménye alapján. A medvevadászat 2016-ban elrendelt teljes betiltása óta először hagyhatja jóvá idén a kilövési kereteket a szaktárca.

Széchely István

2020. február 23., 16:292020. február 23., 16:29

Heteken belül elkezdődik a védett vadak éves vadszámbecslése, vagyis az a felmérés, amelyen a vadásztársaságok munkatársai a környezetvédelmi ügynökség képviselőivel közösen végzett terepmunkák során megállapítják a vadászterületeken élő védett vadak hozzávetőleges számát. A felmérésnek azért van jelentősége, mert

ennek alapján határozza majd meg a környezetvédelmi minisztérium a medvepopuláció esetében is az állományszabályozás céljából kilőhető egyedek számát.

Erre 2016 óta, a medvevadászat teljes betiltásától kezdődően nincs lehetőség.

Hirdetés

Hiteles felmérésre törekednek

A vadásztársaságok a környezetvédelmi ügynökség által meghatározott program szerint, az intézmény munkatársainak részvételével

várhatóan márciusban kezdik meg a vadszámbecslést, miután a szaktárca kiadta az erre vonatkozó miniszteri rendeletet.

Ez egyelőre nem történt meg – tájékoztatott Domokos László József, a Hargita Megyei Környezetvédelmi Ügynökség vezetője. Igaz ugyan, hogy a felmérés során csak hozzávetőlegesen lehet megállapítani az adott területen élő vadfaj-populáció méretét, de a terepmunka programját úgy kell majd kidolgozniuk, hogy minél hitelesebb adatokat kapjanak – mondta el az ügynökség igazgatója. Kérdésünkre arról is tájékoztatott, hogy a vadszámbecslés módszereiben nem lesz semmi újdonság a korábbi gyakorlathoz képest. A minisztérium hatáskörébe tartozó medvekilövési kvóták idei jóváhagyásával kapcsolatban azonban kételyei vannak, meglátása szerint

Idézet
egyáltalán nem egyértelmű, hogy lesz kvóta.

Ezt már előírja a múlt év végén módosított vadászati törvény, a jogszabályt pedig kötelezően be kell tartania a környezetvédelmi minisztériumnak, azaz jóvá kell hagynia a medvekilövési keretet – nyilatkozta lapunknak Benke József, a Zetelaka és Társai Vadásztársaság igazgatója. „A törvényt nem lehet egy minisztériumi rendelettel megváltoztatni” – jelezte azzal kapcsolatban, hogy a kormányban egymást érik a változások, így a politikum szándékaira vonatkozóan is vannak bizonytalanságok. Az viszont biztos – tudtuk meg a fővadásztól –, hogy

a tavaszi medvevadászati idényben még nem lesz vadászható a nagyvad, ugyanis a vonatkozó törvény értelmében a prevenciós kvótát, tehát az állományszabályzás céljából kilőhető medvék számát május 15-éig kell jóváhagynia a szaktárcának,

vagyis éppen a március 15-étől május 14-éig tartó tavaszi medvevadászati idény végére. Várakozásaik szerint az október 1-jétől december 31-éig tartó őszi medvevadászati idényben kezdődhet meg a nagyvad vadászata, addig csak a problémás egyedeket lehet majd  kilőni, ha azokra egyedi jóváhagyást állít ki a szaktárca.

•  Fotó: Pál Árpád Galéria

Fotó: Pál Árpád

„Lehet megfelelő, de túl alacsony is”

Azt még hozzávetőlegesen sem tudják a vadászok, hogy mekkora lesz az idei medvekilövési keret, „a minisztérium politikai színezetétől függően ez a szám lehet majd megfelelő, de túl alacsony is”. Benke József

legalább 500 példányt magában foglaló országos kilövési keretre számít.

Ugyanis a vadgazdálkodási szabályok szerint a szaporulatnak megfelelő példányszámot „ki lehet emelni” az állományból, és az utolsó, 2016-ban elvégzett vadszámbecslés szerint mintegy 6500 medve élt akkor az országban és a szaporulat 8 százalékos volt. Ebben minden érintett fél egyetértett – hangsúlyozta Benke József. Számításai szerint azonban

a majdani kilövési kvóta ötszáznál több medvére is kiterjedhet majd, ugyanis a medvevadászat 2016-os betiltása miatt legalább 8000 példányra nőtt a romániai medvepopuláció mérete.

A vadgazdálkodási szakember kérdésünkre elmondta, az 500 példányos kilövési keret sem oldaná meg egyik évről a másikra a medvékkel kapcsolatos, 2016 óta évről évre fokozódó problémát. Véleménye szerint ilyen mértékű állományszabályozással is három-négy évbe telik majd, mire minden visszatér a normális kerékvágásba. A falusi emberek már most azért aggódnak – mondta el az általa folytatott személyes beszélgetések alapján –, hogy mi lesz a javaikkal, amikor az a sok éhes medve tavasszal elindul élelmet keresni. „Ők jól tudják, hogy amíg az állataikat ki nem költöztetik a legelőre, addig a medve bent lesz a gyéren lakott területeken, pajtákban.

Idézet
Majd amikor kiköltöztetik az állatokat, kiköltöznek a károk is a legelőkre

– fogalmazott a szakember.

szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. május 17., vasárnap

Gazdasági miniszter: nem teszi „összeszerelő országgá” Romániát a SAFE-program

A SAFE hitelprogramból Romániának jutó források több mint fele az országban marad, a jelenlegi piaci finanszírozásnál jóval kedvezőbb feltételek mellett – jelentette ki vasárnap a Digi24-nek Irineu Darău ügyvivő gazdasági miniszter.

Gazdasági miniszter: nem teszi „összeszerelő országgá” Romániát a SAFE-program
Hirdetés
2026. május 17., vasárnap

Egyre többen fizetnek kártyával Romániában

A múlt év végén 28,63 millió aktív bankkártya volt forgalomban Romániában, ami 10,07 százalékos növekedést jelent 2025 júniusához képest – derül ki a Román Nemzeti Bank (BNR) összesítéséből.

Egyre többen fizetnek kártyával Romániában
2026. május 17., vasárnap

„Kínozzuk, mert még hiszünk” – parajdi hétköznapok egy évvel a bányakatasztrófa után

Egy évvel a bányakatasztrófa után a parajdi árusok közül sokan már feladták, bezárták a boltokat. De van, aki még kitart.

„Kínozzuk, mert még hiszünk” – parajdi hétköznapok egy évvel a bányakatasztrófa után
2026. május 17., vasárnap

Ön is várja már a nyárias időt? – a főmeteorológus elmondta, mikor jöhet a felmelegedés

Lehűlésre számíthatunk az elkövetkező napokban, jövő hét közepéig egy hideg légtömeg határozza meg térségünk időjárását – vetítette előre Elena Mateescu, az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) igazgatója a Digi24 hírtelevíziónak nyilatkozva.

Ön is várja már a nyárias időt? – a főmeteorológus elmondta, mikor jöhet a felmelegedés
Hirdetés
2026. május 17., vasárnap

Új miniszterelnök kerestetik: hétfőn kezdődnek az egyeztetések az államfővel

Nicușor Dan államfő hétfőn a Cotroceni-palotában konzultál a parlamenti pártokkal az új kormány megalakításáról.

Új miniszterelnök kerestetik: hétfőn kezdődnek az egyeztetések az államfővel
2026. május 17., vasárnap

Éjszakai razzia: fokozott közúti ellenőrzéseket végeztek a székelyföldi megyékben

Átfogó közlekedésrendészeti akciókat szerveztek a hétvégén Maros, Kovászna és Hargita megyében. A rendőrök több száz autóst és motorost ellenőriztek, és ittas, valamint kábítószer hatása alatt vezető sofőröket is kiszűrtek a forgalomból.

Éjszakai razzia: fokozott közúti ellenőrzéseket végeztek a székelyföldi megyékben
2026. május 17., vasárnap

Románia a harmadik helyen végzett az Euróvíziós Dalfesztiválon – videóval

A bolgár DARA nyerte meg szombat este az Eurovíziós Dalfesztivált a Bangaranga című dallal. Bulgária először diadalmaskodott a versenyen, amelyen az elmúlt három évben gazdasági nehézségek miatt nem vett részt – jelentette az AFP és az EFE.

Románia a harmadik helyen végzett az Euróvíziós Dalfesztiválon – videóval
Hirdetés
2026. május 16., szombat

Aki többet szennyez, többet fizet: változhat az útdíj kiszámításának módja

Közvitára bocsátotta a közlekedési minisztérium a július 1-jétől érvényes járműkategóriánkénti úthasználati díjat (rovinieta) szabályozó rendelettervezetet. Az új rendszer az európai kibocsátási normákat is figyelembe veszi.

Aki többet szennyez, többet fizet: változhat az útdíj kiszámításának módja
2026. május 16., szombat

Eurómilliárdokat veszíthet el Románia a reformok késlekedése miatt

Dragoș Pîslaru beruházásokért és európai projektekért felelős ügyvivő miniszter szombaton kijelentette, hogy megvan a terve a helyreállítási terv (PNRR) teljes vissza nem térítendő keretének lehívására.

Eurómilliárdokat veszíthet el Románia a reformok késlekedése miatt
2026. május 16., szombat

Árvízriasztás: háromszéki folyó is kiléphet a medréből

Másodfokú (narancssárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el szombaton az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) 8 megye, és elsőfokú riasztást 22 megye folyóinak vízgyűjtő területére.

Árvízriasztás: háromszéki folyó is kiléphet a medréből
Hirdetés