
A biciklisek egyre többen vannak, a körülményeik azonban nem javulnak
Fotó: Haáz Vince
Bár egyre több a kerékpáros, a biciklizés körülményei cseppet sem javulnak Marosvásárhelyen, ahol már évek óta a Critical Mass elnevezésű felvonulással jelzik, hogy egyáltalán nem barátságos a városi közlekedés egy kerékpáros számára. Az április 7-ei Critical Mass legnagyobb újdonsága, hogy a szokásostól eltérően, már délelőtt elkezdődik: a figyelemfelhívó biciklizés mellett ugyanakkor jótékonysági tekerésre is hívnak a szervezők.
2019. április 05., 14:382019. április 05., 14:38
2019. április 05., 16:052019. április 05., 16:05
A Critical Mass (kritikus tömeg) annak az elterjedt, városi kerékpáros felvonulásnak a neve, amit minden hónap utolsó péntekén tartanak meg világszerte közel 300 városban. 1992-ben, San Franciscóban volt először ilyen felvonulás, azzal a céllal, hogy megmutassák, mennyire barátságtalanok a városok a kerékpárosoknak. Eredetileg a Critical Mass nem egy közvetlen akció, hanem inkább egy városi kerékpártúra, amely során egy kihirdetett találkozóhelyen összegyűlnek a kerékpárosok és együtt eltekernek a város egyik pontjából a másikba.
Gyakori, hogy útkereszteződésekben vagy a célban megállva a résztvevők fejük fölé emelik kerékpárjaikat, ezzel felhívva a figyelmet ezen közlekedési forma létjogosultságára, illetve hátrányos helyzetére. A tavaszi figyelemfelhívó akció ezúttal április 7-én, vasárnap lesz Marosvásárhelyen a Marosszéki Közösségi Alapítvány, a Pro Biciclo Urbo és a Creactivity egyesület szervezésében.
Fotó: Haáz Vince
Amint Gál Sándor, a Marosszéki Közösségi Alapítvány ügyvezetője a Székelyhonnak elmondta, Marosvásárhelyen a Critical Mass nem működhet szervezetlenül, rendőri felvezetés nélkül, ahogy azt eredetileg kitalálták, mert már nagyra nőtt a rendezvény.
– mondta Gál Sándor hozzátéve, hogy amióta elkezdték szervezni ezeket a felvonulásokat, a cél mindig ugyanaz:
„Sok éve szervezzük, a helyzet pedig nemhogy javult volna, csak rosszabb lett, mert azért a biciklisek is többen lettek. Most már a járdán is kerékpároznak sokan, így az autósokkal és a gyalogosokkal is van konfliktusuk” – magyarázta a Critical Mass szervezője.
Fotó: Haáz Vince
A vasárnapi Critical Mass legnagyobb újdonsága, hogy a szokásoktól eltérően nem délután, hanem délelőtt kezdődik: 10 órára várják a 14 éven felüli kerékpárosokat a Győzelem térre, ahonnan 10.30-kor indulnak el, az 1918. december 1. sugárút érintésével végighaladnak a Pandúrok sugárúton és a Dózsa György úton, majd visszatérnek a Győzelem térre. Az útvonal hossza körülbelül 5 kilométer. A 14 éven aluliak 11.15-kor feliratkozhatnak a Kreativitás a forgalomban elnevezésű rendezvényre, majd 12.45-től ők is felvonulnak, 13 órától pedig tombolasorsoláson vehetnek részt. A felvonulást azért is szervezték délelőtt, mert nagyobb figyelmet szeretnének szentelni a Tekerj egy jó célért! elnevezésű akcióra, amelyen szintén 14 éven felüliek vehetnek részt, a beiratkozási díjjal pedig
Gál Sándor szerint azonban szinte egész nap a kerékpározásról szól majd a lezárt főtéren, ahol különböző programok várják a kicsiket és nagyokat, például egy hullámos, úgynevezett pumpapályán is tekerhetnek.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!