
A biciklisek egyre többen vannak, a körülményeik azonban nem javulnak
Fotó: Haáz Vince
Bár egyre több a kerékpáros, a biciklizés körülményei cseppet sem javulnak Marosvásárhelyen, ahol már évek óta a Critical Mass elnevezésű felvonulással jelzik, hogy egyáltalán nem barátságos a városi közlekedés egy kerékpáros számára. Az április 7-ei Critical Mass legnagyobb újdonsága, hogy a szokásostól eltérően, már délelőtt elkezdődik: a figyelemfelhívó biciklizés mellett ugyanakkor jótékonysági tekerésre is hívnak a szervezők.
2019. április 05., 14:382019. április 05., 14:38
2019. április 05., 16:052019. április 05., 16:05
A Critical Mass (kritikus tömeg) annak az elterjedt, városi kerékpáros felvonulásnak a neve, amit minden hónap utolsó péntekén tartanak meg világszerte közel 300 városban. 1992-ben, San Franciscóban volt először ilyen felvonulás, azzal a céllal, hogy megmutassák, mennyire barátságtalanok a városok a kerékpárosoknak. Eredetileg a Critical Mass nem egy közvetlen akció, hanem inkább egy városi kerékpártúra, amely során egy kihirdetett találkozóhelyen összegyűlnek a kerékpárosok és együtt eltekernek a város egyik pontjából a másikba.
Gyakori, hogy útkereszteződésekben vagy a célban megállva a résztvevők fejük fölé emelik kerékpárjaikat, ezzel felhívva a figyelmet ezen közlekedési forma létjogosultságára, illetve hátrányos helyzetére. A tavaszi figyelemfelhívó akció ezúttal április 7-én, vasárnap lesz Marosvásárhelyen a Marosszéki Közösségi Alapítvány, a Pro Biciclo Urbo és a Creactivity egyesület szervezésében.
Fotó: Haáz Vince
Amint Gál Sándor, a Marosszéki Közösségi Alapítvány ügyvezetője a Székelyhonnak elmondta, Marosvásárhelyen a Critical Mass nem működhet szervezetlenül, rendőri felvezetés nélkül, ahogy azt eredetileg kitalálták, mert már nagyra nőtt a rendezvény.
– mondta Gál Sándor hozzátéve, hogy amióta elkezdték szervezni ezeket a felvonulásokat, a cél mindig ugyanaz:
„Sok éve szervezzük, a helyzet pedig nemhogy javult volna, csak rosszabb lett, mert azért a biciklisek is többen lettek. Most már a járdán is kerékpároznak sokan, így az autósokkal és a gyalogosokkal is van konfliktusuk” – magyarázta a Critical Mass szervezője.
Fotó: Haáz Vince
A vasárnapi Critical Mass legnagyobb újdonsága, hogy a szokásoktól eltérően nem délután, hanem délelőtt kezdődik: 10 órára várják a 14 éven felüli kerékpárosokat a Győzelem térre, ahonnan 10.30-kor indulnak el, az 1918. december 1. sugárút érintésével végighaladnak a Pandúrok sugárúton és a Dózsa György úton, majd visszatérnek a Győzelem térre. Az útvonal hossza körülbelül 5 kilométer. A 14 éven aluliak 11.15-kor feliratkozhatnak a Kreativitás a forgalomban elnevezésű rendezvényre, majd 12.45-től ők is felvonulnak, 13 órától pedig tombolasorsoláson vehetnek részt. A felvonulást azért is szervezték délelőtt, mert nagyobb figyelmet szeretnének szentelni a Tekerj egy jó célért! elnevezésű akcióra, amelyen szintén 14 éven felüliek vehetnek részt, a beiratkozási díjjal pedig
Gál Sándor szerint azonban szinte egész nap a kerékpározásról szól majd a lezárt főtéren, ahol különböző programok várják a kicsiket és nagyokat, például egy hullámos, úgynevezett pumpapályán is tekerhetnek.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!