Hirdetés
Hirdetés

Még idén átadnák a kibővített iskolát Csíkcsicsóban

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

Elkészül és használatba adják idén ősszel Csíkcsicsóban a kibővített és felújított iskolát, sőt nemrég az új óvoda építése is megkezdődött. A községben az E578-as út két oldalán végig járdát építenek, de híd- és útépítést is ígérnek erre az évre.

Kovács Attila

2021. május 02., 13:532021. május 02., 13:53

2021. május 02., 13:572021. május 02., 13:57

A csíkcsicsói Kájoni János Általános Iskola új épületszárnya már felépült, a tető befejezése és födése következik. Jól haladt a tavaly elkezdett épületbővítés,

a tanintézetet még a finanszírozási szerződésben rögzített határidő, 2022 ősze előtt, már idén novemberben szeretnék átadni oktatásra

– ismertette érdeklődésünkre Péter Lukács polgármester. Ezzel egy helyszínre kerülhet a korábban két, most ideiglenesen még több épületben zajló iskolai oktatás – a munkálatok tartalmazzák a meglévő iskolaépület felújítását is, amely kívül-belül új arculatot kap.

Hirdetés

A befejezés után a több mint kétszáz diák megfelelő körülmények között tanulhat, nemcsak a bútorzatot és berendezést cserélik ki, hanem korszerű didaktikai eszközök, így interaktív táblák, projektorok is rendelkezésre állnak majd, sőt könyvtár is helyet kap az épületben. A község korábban európai uniós alapokra pályázott sikerrel, a támogatás értéke 8 millió lej, amelynek 98 százaléka vissza nem térítendő támogatás, a többi önrész.

•  Fotó: Veres Nándor Galéria

Fotó: Veres Nándor

Ki kell egészíteni a támogatást

Elkezdődött egy új óvoda építése is a községben, miután a munkálatokhoz 1,9 millió lej értékű támogatást biztosító Vidéki Beruházásokat Finanszírozó Ügynökség (AFIR) elfogadta a korábbi tervek módosításait. Erre azért volt szükség, mert a pályázat leadásának idején a községnek nem volt közterülete, ezért a labdarúgópálya egy részét ajánlotta fel erre a célra. Mivel utána a közelben telket vásároltak,

a helyszín megváltoztatásához, akárcsak a befejezési határidő 2023-ig történő meghosszabbításához megkapták a hozzájárulást

– tudtuk meg. Jelenleg az alapozás előkészítése történik, a községvezető úgy számol, hogy idén a falakat fel tudja húzni a kivitelező cég.

•  Fotó: Veres Nándor Galéria

Fotó: Veres Nándor

A már meglévő ovi-foci pálya mellé tervezett óvoda négy csoportnak biztosít helyet, benne tálalót, egészségügyi szobát, öltözőt, mosdót is kialakítanak.

A továbbiakban egy bölcsődét is szeretne létesíteni az önkormányzat, ha bővíthető lesz az ingatlan – vázolta Péter Lukács. Mivel az építőipari áremelkedések miatt több mint 600 ezer lej értékű többletköltség keletkezett, ezt az óvoda felszerelése, berendezése érdekében kell előteremtenie a községnek.

Járda-, út- és hídépítés

Csíkcsicsóban folyamatban van az E578-as út mindkét oldalán a térkővel burkolt járdák építése, amelyek teljes hossza megközelíti az öt kilométert. A polgármester szerint

a munkálat mintegy hatvan százalékban készült el, augusztusban be is fejezik.

•  Fotó: Veres Nándor Galéria

Fotó: Veres Nándor

Az elkövetkező években viszont gázvezeték-építés miatt 

fel kell majd szedni a térkövek egy részét, mivel a község Madéfalvával és Csíkrákossal társulva sikerrel pályázott földgázhálózat kiépítésére.

Befejezés előtt áll a szintén pályázati támogatással végzett községi úthálózat-felújítás, illetve elkezdődött a Határ utcát a községhez tartozó Csaracsóval összekötő községi út felújítása, amelynek részeként egy új betonhíd is épül az Olton. A községvezető szerint a befejezési határidő jövő év vége, de az új híd már ebben az évben megépülhet.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. január 26., hétfő

Nem tért vissza a börtönbe egy emberölésért elítélt török állampolgár, a rendőrség keresi

Eltűnt egy emberölés miatt elítélt török állampolgár, miután néhány napos eltávozást kapott a bukaresti rahovai börtönből – a rendőrség nagy erőkkel keresi a férfit.

Nem tért vissza a börtönbe egy emberölésért elítélt török állampolgár, a rendőrség keresi
Hirdetés
2026. január 26., hétfő

Árvízvédelmi készültséget rendeltek el székelyföldi folyókra is

Első-és másofokú (sárga és narancssárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el hétfőn az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) több folyóra, többek között Hargita és Kovászna megyében is.

Árvízvédelmi készültséget rendeltek el székelyföldi folyókra is
2026. január 26., hétfő

Sorra akadtak fenn az ittas sofőrök Hargita megyében

Több ittas járművezetőt és egy jogosítvány nélkül közlekedő sofőrt is kiszűrtek a rendőrök az elmúlt hétvégén Hargita megyében.

Sorra akadtak fenn az ittas sofőrök Hargita megyében
2026. január 26., hétfő

Csenei gyermekgyilkosság: korábban egy másik fiút is megvertek a gyanúsítottak

A csenei Mario Berinde meggyilkolásának ügyében gyanúsított és előzetes letartóztatásba helyezett két kiskorú tavaly decemberben, karácsony előtt bántalmazott egy másik csenei fiatalt is, egy 18 éves fiút – közölte hétfőn a Temes megyei rendőrség.

Csenei gyermekgyilkosság: korábban egy másik fiút is megvertek a gyanúsítottak
Hirdetés
2026. január 26., hétfő

Öt kiskorú utazott az autóban, az elöl ülő 14 éves lány életét vesztette

Egy tizennégy éves lány vesztette életét hétfőn reggel fél kilenc körül a Brassó megyei Almásmezőnél (Poiana Mărului) bekövetkezett balesetben. A sofőr és még négy kiskorú is megsérült.

Öt kiskorú utazott az autóban, az elöl ülő 14 éves lány életét vesztette
2026. január 26., hétfő

Többször is riasztották a Hargita és Maros megyei hegyimentőket

Az elmúlt 24 órában országosan több mint száz alkalommal riasztották a hegyimentőket, Hargita és Maros megyében is szükség volt a beavatkozásukra – derül ki az országos hegyimentő-szolgálat összesítéséből.

Többször is riasztották a Hargita és Maros megyei hegyimentőket
2026. január 26., hétfő

Jelentős mennyiségű csapadék érkezik, a hegyekben hóviharok is lehetnek

Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) elsőfokú (sárga jelzésű) riasztást adott ki hétfőn jelentős mennyiségű csapadékra a Bánság déli, Olténia és Munténia északi felére.

Jelentős mennyiségű csapadék érkezik, a hegyekben hóviharok is lehetnek
Hirdetés
2026. január 26., hétfő

Lefagyott járdákon indult a hét Csíkszeredában

Jegesre fagyott járdák és csúszós felületek nehezítették a közlekedést hétfő délelőtt Csíkszereda utcáin, ahol mínusz 5 Celsius-fokot mértek, miközben Székelyföld más térségeiben jóval enyhébb volt az idő.

Lefagyott járdákon indult a hét Csíkszeredában
2026. január 26., hétfő

Repülővel Brassóból Budapestre, a hét minden napján

A következő időszakban növelni fogja a Rómába, Nürnbergbe és Budapestre tartó járatai számát a Wizz Air fapados légitársaság. Magyarország fővárosába áprilistól kezdődően a hét minden napján utazhatunk a Brassó-Vidombák Nemzetközi Repülőtérről.

Repülővel Brassóból Budapestre, a hét minden napján
2026. január 26., hétfő

Újra hordhatnak testkamerát a helyi rendőrök, bizonyítékként használható az ezzel készített videó

Növeli a csíkszeredai helyi rendőrök biztonságát, hogy nemrégiben megjelent egy törvénymódosítás, amely újra lehetővé tette számukra, hogy testkamerát használjanak a munkavégzésük során. A felvett képsorokat hat hónapig kell megőrizniük.

Újra hordhatnak testkamerát a helyi rendőrök, bizonyítékként használható az ezzel készített videó
Hirdetés