
A József Attila utca képe egy lencsedobozból
A történeti fotográfiai eljárások iránt érdeklődőket várták három napon át a székelyudvarhelyi Városi Könyvtárban. A műhelymunka alatt az udvarhelyiek megismerkedhettek a klasszikus fényképezés alapjaival, kipróbálhatták az egyszerű lyukkamera készítését, valamint az exponálást, laborálást.
2017. május 01., 15:252017. május 01., 15:25
2017. május 01., 15:262017. május 01., 15:26
Szabó Károly filmrendező, a székelyudvarhelyi Városi Könyvtár látvány- és hangzóanyagtára vezetőjének irányításával zajlott az április 26-ától 29-éig tartó műhelymunka. Noha a rendezvény nem mozgatott meg nagy tömegeket, a szervező elégedett. Azt mondta, akik eljöttek, valóban érdeklődtek a történeti fotográfia iránt, és nagyon sok kreatív megoldással találkozott a napokban. Számos nagyszerű felvétel készült Udvarhely központi részéről.
Néhány teljesen új kamerát is alkottak: egy nagyításhoz használható lencsedoboz, egy mikrofondoboz és egy konzervdoboz kapott új funkciót.
Szabó Károly elmondta, őt inspirálják az emberek, sokszor előfordul, hogy javasolja, milyen tárgyból lehetne kamerát gyártani, és azt tapasztalja, hogy „a doboz választja az embert”. A három napon során fotózott képek pillanatok alatt el is készültek a könyvtár egyik mosdójában kialakított laborban, az alkotásokat pedig még kedden is meg lehet tekinteni az intézmény alagsorának előterében. Sőt az eseménnyel egy nemzetközi népszerűsítő mozgalomhoz is lehetett csatlakozni, így a képek és a mozgalom ismertetése is megtekinthető a pinholeday.org internetes oldalon.
Hétfőn dönt a Szociáldemokrata Párt (PSD) arról, hogy megvonja-e a politikai támogatást Ilie Bolojan miniszterelnöktől.
Többszáz jogosítványt vontak be az elmúlt 24 órában országszerte, többek között gyorshajtás és ittasvezetés miatt – derül ki a rendőrség vasárnapi közleményéből.
Ellenőrizni fogják a fogyatékossággal élő személyeket is foglalkoztató úgynevezett védett egységeket, az intézkedést Florin Manole munkaügyi miniszter rendelte el.
Szeretett vándormadaraink hazatértek, elfoglalták fészkeiket és legtöbbjük már megkezdte a családalapítást. Mégis lehetnek olyan gólyák, amelyek még a fészkeléssel bajlódnak – mutatjuk, mit tehetünk értük, illetve a jövőbeli fiókák épségéért.
Alig egy hét alatt összesen 20 európai elfogatóparancsot hajtott végre a Román Rendőrség, és több száz személyt azonosítottak a SIRENE-együttműködés révén.
Őrizetbe vettek a hatóságok két Brassó megyei vadászt, akik engedély nélkül lelőttek egy barnamedvét.
Utcán sétáló kendőzött szépségekről ír a korabeli sajtó Gyergyószentmiklós vonatkozásban, Csíkszeredában szálloda is fungált bordélyként. Bizony, e tekintetben Csík vármegyében sem voltak szemérmesebbek az emberek, mint máshol Székelyföldön.
A magyarországi országgyűlési választásokon leadott összes szavazatot megszámolták szombatra, a Tisza pedig növelni tudta a képviselői mandátumainak számát, a kétharmad pedig még egyértelműbb lett.
A Magyar Polgári Erő (MPE) a Magyarországon „ellenzékbe kényszerült nemzeti pártok” mellett marad – közölte szombaton a párt ügyvivő elnöksége.
Életveszélyesen megsérült egy férfi egy közúti balesetben szombat este, miután lesodródott az autó az úttestről és a tetejére fordulva állt meg. A súlyos sérültet helikopterrel szállították kórházba.
szóljon hozzá!