Csepp a tengerben. A méhész szakember szerint a támogatás a töredékét sem fedezi a veszteségeiknek
Fotó: Veres Nándor
Az udvarhelyszéki méhészeket tömörítő egyesület vezetője egy szemléletes példával mutatta be a Székelyhonnak, hogy mennyire kevés az állam által számukra biztosított támogatás. Méhcsaládonként 25 lejes támogatásról döntött legutóbbi ülésén a kormány, az állam ezzel kívánja részlegesen kompenzálni a 2023-as veszteségeket, amit az Ukrajnában zajló háború okozott az ágazatban. Ettől még könnyedén csődbe mehetnek a méhészek, akik az országba beáramló olcsó méz miatt nem tudják értékesíteni a sajátjukat – hívta fel a figyelmet Ádám József.
2024. március 05., 10:242024. március 05., 10:24
Közel 60 millió lejes támogatási keretet hagyott jóvá a méhészeti ágazat számára legutóbbi ülésén a kormány. Méhcsaládonként 25 lejes (5 eurós) juttatásról döntött a kabinet, ezzel kívánják részlegesen kárpótolni a méhészeket az Ukrajnában zajló háború miatt az elmúlt évben elszenvedett veszteségekért.
A támogatást a megyei mezőgazdasági igazgatóságoknál igényelhetik a méhészek. Jóformán mindegyikük megkaphatja a juttatást, ugyanis természetes és jogi személyek egyaránt kérelmezhetik a támogatást – tudtuk meg Romfeld Zsolttól, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetőjétől. A 2023. december 31-én meglévő, az állattenyésztési ügynökségnél (ANZ) bejegyzett méhállományukat veszik figyelembe az igénylésnél.
Az igénylők az állategészségügyi igazgatóság bejegyzésével is kell rendelkezzenek,
továbbá feltétel az is, hogy vállalkozásuk ne álljon csődeljárás vagy megszüntetés alatt. Erről saját felelősségre kell nyilatkozatot tegyenek a kérés leadásakor,
mellékelve a bejegyzési vagy termelési bizonylat másolatát,
az állattenyésztési ügynökség és az állategészségügyi igazgatóság bejegyzési bizonylatát,
ezen kívül a személyazonossági igazolványukra
és egy bankszámlaszámra van még szükségük, hogy igényelhessék a juttatást
– tudtuk meg a megyei mezőgazdasági igazgatóság vezetőjétől. Romfeld Zsolt azt is elmondta,
A juttatást június 30-ig folyósítják a jogosultaknak.
A támogatás azonban csak a töredékét pótolja a méhészek bevételkiesésének, véli Ádám József, az Udvarhelyszéki Mézlovagrend és Örösi Méhészek Egyesületének elnöke, aki szerint
„A támogatás csak egy csepp a tengerben” – fogalmazott a méhész, egy példával szemléltetve, milyen mértékű a méhészek bevételkiesése, és abból mennyit pótol a 25 lejes (5 euró) méhcsaládonkénti támogatás.
Egy száz méhcsaládból álló állomány esetében, amely nagyjából öt tonna mézet termel évente, 2500 lejt kap a méhész. A méhcsaládoknak 15–20 kilogramm cukorra van szükségük betelelő élelemként. 4–5 lejes kilogrammonkénti cukorárral számolva 500 kiló cukrot tud vásárolni ebből az összegből a méhész, azaz minden méhcsaládnak 5 kiló jut, amiből „beérlelve” valamivel több mint 3 kiló marad.
A háború előtt 12 lej volt a vegyes méz nagybani kilónkénti felvásárlási ára. Most, ha a méhész talál egyáltalán felvásárlót, kilogrammonként 8 lejes árat kaphat a termésért. Ez tehát
– magyarázta Ádám József. Megjegyezte azonban, hogy az infláció miatt a 15–16 lejes kilónkénti nagybani felvásárlási ár lenne a reálisabb. Azzal számolva még nagyobbak lennének a veszteségeik.
Az is komoly probléma, hogy a háború kitörése óta nagybani forgalmazóknak nemigen tudják eladni a mézet a hazai méhészek. „Eladások vannak a helyi piacokon, termelői vásárokban, de az nagyon kevés egy nagy állománynak a fenntartására, mint amilyen a miénk is. 400 méhcsaládunk van, mi ebből élünk, ez a fő foglakozásunk” – fogalmazott a szakember. Ádám József szerint
Csak kiegyenlített árversenyt szeretnének, amiatt is, mert – mint mondta – Ukrajnán keresztül már nemcsak az ukrán méz érkezik be az EU-ba, hanem más országoké is, ugyanis a kereskedők így elkerülhetik a vámköltségeket.
„Mi csak egy dolgot kértünk: a vámilleték bevezetését, mert azzal kiegyenlítenék az árkülönbséget és megvédenék a termelőket. De nem akarják bevezetni, nem tudom, hogy miért. Kérdés, hogy azok a méhészek, akik ebből élnek, hogyan tudják ezt átvészelni. Ha nem tudják eladni a megtermelt mézet, előbb-utóbb más munkát kell keresni, és a méhészetet meg kell szüntetni, mert a más foglalkozás mellett nem lehet ekkora állományt fenntartani” – magyarázta a méhészeti egyesület vezetője.
Még az elterelést követően sem valószínű, hogy iható lesz a Korond-patak vize, hiszen annak a beszakadt bányán felüli szakaszán is magas sókoncentrációt mértek. Erről és munka haladásáról tájékozódhattunk hétfőn a munkatelepen.
Teherautó ütközött személyautóval hétfőn délután Maros megyében, Nagykenden. A balesetben ketten sérültek meg, de csak egyikük életét sikerült megmenteni.
Az elnöki hivatal honlapján megtalálható dokumentum szerint az elnöknek van egy 7460 négyzetméteres telke Brassó megyében, amelyet 2007-ben vásárolt, és egy 1986-ban gyártott Citroen márkájú autóval is rendelkezik.
A romániaiak 71 százaléka szerint rossz irányba tart az ország jelenleg, és a lakosság 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a Flashdata közvélemény-kutatásából.
A Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat várja azoknak a székelyföldi családoknak a jelentkezését, akik gyerekeikkel a közelmúltban természeti csapásokkal sújtott székelyföldi települések valamelyikén laknak.
Közel 18 millió lejt utal ki a tartalékalapból a kormány sótalanító berendezések vásárlására a parajdi bányakatasztrófa által sújtott Maros megyei településeknek – olvasható az RMDSZ közleményében.
Hétfői sajtótájékoztatóján Nicușor Dan kijelentette, hogy el lehetett volna kerülni az áfaemelést, de ez az intézkedés a kormány hatáskörébe a tartozik.
Újabb bikaborjú született a Marosvásárhelyi Állatkertben az őshonos és rendkívül ritka mokány szarvasmarha fajtából.
Nicușor Dan államfő hétfői sajtótájékoztatóján azt nyilatkozta, „nem lázadásból”, hanem adminisztratív okok miatt nem írta még alá a több bíró és ügyész nyugdíjazásáról szóló rendeleteket, de ezt napokon belül megteszi.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 12 megyéjére.
szóljon hozzá!