
A törvénymódosítás a vadbaleseteket illetően is újdonságokat hozhat
Fotó: Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász-egyesület
Noha szavazás előtt áll a medveproblémák rendezését lehetővé tevő törvénymódosítás, a Zetelaki Területtulajdonosi Társulás végigviszi a szakminisztérium ellen indított pert. A csütörtökre várt, számukra kedvező ítélethirdetéstől remélnek módosítást a törvénytervezet egyik passzusa, a kilövési kvóták megállapítására megszabott határidő esetében is.
2019. december 11., 11:172019. december 11., 11:17
Csütörtökön hirdet ítéletet a Marosvásárhelyi Táblabíróság abban a perben, amelyet
Az ügy legutóbbi tárgyalása múlt héten zajlott, azt megelőzően a felperes ügyvédje a tavaly érvénybe lépett, medvepopulációra vonatkozó akcióterv részét képező szaktanulmányt kérte számon a minisztériumtól.
Tulajdonképpen így próbálták kikényszeríteni a szaktárcától azt, hogy írásban közöljék: nem készült el a tanulmány, amelyre egyébként 110 ezer eurót elkülönítettek. A minisztérium a törvény által megszabott 30 napos határidőn belül válaszolt követelésükre, azt közölték, hogy
Ez azt jelenti, hogy
– számolt be a fejleményekről Benke József, a területtulajdonosi társulás elnöke és egyben a Zetelaka és Társai Vadásztársaság igazgatója. Elmondta, ha számukra kedvező ítéletet hirdet a táblabíróság csütörtökön, azt várhatóan meg fogja fellebbezni a környezetvédelmi minisztérium. Ez viszont azt fogja bizonyítani, hogy
– véli Benke József. Amennyiben a minisztériumnak fog kedvezni a táblabíróság döntése, akkor a területtulajdonosi társulás fog fellebbezni a döntés ellen, így várhatóan a legfelsőbb bíróságon fog folytatódni az ügy.
A napokban viszont – mint arról Benke József beszámolt – kedvező elbíráslást kapott a képviselőház mezőgazdasági, illetve környezetvédelmi szakbizottságától is egy törvénymódosítási javaslat, amely megoldást hozhat az évek óta fokozódó medveproblémák ügyében. „A konkrét előrelépéseket” felsorolva a szakember a törvénymódosítási javaslat fontosabb előírásairól elmondta,
A törvénymódosítási javaslat ugyanakkor kitér az ember elleni medvetámadások kártérítésére is: sérülés esetén a munkaképtelenség idejére a minisztériumnak kellene kártérítést fizetnie, valamint a kezelési költségeket, elhalálozás esetén pedig minimálbért a családnak, egészen addig, amíg az áldozat elérte volna a nyugdíjkorhatárt. Újból bevezetnék ugyanakkor a prevenciós kilövési kvótát, amelyet a medveszaporulat alapján határoznának meg, minden év május 15-éig – ismertette a módosítási tervezet fontosabb részleteit Benke József. A javaslat már felkerült a képviselőház plenáris ülésének napirendjére, reméli, napokon belül el is fogadják.
Ennek az az oka, hogy a május 15-ei határidőt túl késeinek tartja Benke József. Elmondta, a táblabírósági tárgyaláson is kérte, hogy vegyék jegyzőkönyvbe, miszerint
A május 15-ei határidő azért kései, mert a tavaszi vadászati szezon március 15-én kezdődik, május 15-éig viszont „már kihajtják az állatokat a legelőre, és kezdődik minden elölről”.
A képviselőház szerdán elfogadta a törvénytervezetet, amely válsághelyzetet hirdet a kőolaj és kőolajtermékek piacán, és ideiglenes intézkedéssel csökkenti a gázolaj jövedéki adóját.
Mindössze egy nappal a július 28-án történt rongálás után helyreállították a medjugorjei Jelenések-hegyén álló Béke Királynője-szobrot.
Kiürítették szerdán a konstancai kikötő személyhajó-terminálját egy telefonos bombafenyegetés miatt – közölte Konstanca megye prefektusa.
A kormány kötelességének nevezte a határon túli magyarok jogainak képviseletét a Külügyminisztérium parlamenti államtitkára szerdán Budapesten, a 29. Kárpát-medencei Nyári Egyetem és a Határon Túli Intézmények Fórumának megnyitóján.
Sárga jelzésű hőségriasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia hét nyugati megyéjére.
November 12-én érkezik a mozikba a rendszerváltás utáni legnépszerűbb film folytatása, a Hogyan tudnék élni nélküled? második része. A kedvcsináló plakát után szerdán megjelent az első előzetes.
Bezárja a Zsibón (Jibou) működő üzemét az amerikai autóipari biztonsági rendszereket fejlesztő és gyártó Joyson Safety Systems – írja Profit.ro a Szilágy megyei munkaerő-elhelyező ügynökség (AJOFM) közleménye alapján.
Ismét emelkedett az üzemanyagok ára szerda reggel, alig néhány órával az előző, kedd délutáni drágulás után. A gázolaj új irányadó ára literenként 10,2 lej, míg a benziné 9,2 lej.
Július 30-tól nyugat felől egy fokozatosan erősödő hőhullám éri el Romániát, amely várhatóan augusztus 3–6. között tetőzik – közölte az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Jóváhagyta a kormány kedd esti ülésén 6850 álláshely betöltését az állami egészségügyi rendszerben – közölte az egészségügyi minisztérium.
1 hozzászólás