
Zárt területre kerülnének a garázdálkodó medvék. Megoldást keresnek. Képünk illusztráció
Fotó: Bálint Előd Erdély
A háztáji gazdaságokban garázdálkodó, az emberek közelében táplálékot kereső medvék számára több száz hektáros medveparkot szeretne létrehozni a Hargita megyei önkormányzat, a szükséges területet a közbirtokosságoktól bérelnék.
2020. augusztus 14., 12:472020. augusztus 14., 12:47
2020. augusztus 14., 12:492020. augusztus 14., 12:49
Borboly Csaba, a Hargita megyei tanács elnöke egy szafariparkhoz hasonló létesítményről beszélt a Vincze Loránt EP-képviselővel közösen tartott pénteki sajtótájékoztatón. Mint mondta,
Ott megfelelő élettérben, természetes környezetben maradva nemcsak az autóval szállított turisták számára lennének megfigyelhetők, mint egy szafariparkban, hanem a kutatók számára is, tudományos munka céljából. Az elnök úgy számolt, hogy
– ennek nagysága a közbirtokosságok felajánlásaitól is függ. Az első javaslatot a csíkszentmiklósi közbirtokosságtól kapták, de szeretnék a csíkdelneiek, illetve mások beleegyezését is a területek bérbeadására.
Borboly szerint ha a szakértők által irányított projekt megvalósul, az idegenforgalom szempontjából húzóerőt jelent, és ilyen körülmények között a közbirtokossági tagok legalább akkora jövedelemhez jutnának, mint jelenleg. Kérdésünkre azt mondta,
a költségekre pályázati forrásokat igényelnek, de a legmegfelelőbbnek egy célzott támogatást látna a kormány tartalékalapjából. Megjegyezte, ez nem oldja meg a medvekérdést, de amíg a helyzet változik, az elkövetkező néhány évben a problémás egyedek számára megoldást jelentene.
Borboly emlékeztetett, a medvekérdés közös üggyé vált, már Kovászna és Brassó megye is csatlakozott ahhoz a beadványhoz, amelyben az Európai Parlamenttől kérik, hogy Romániát kötelezze felelős vadgazdálkodásra az emberi életek védelmében.
Vincze Loránt európai parlamenti képviselő kifejtette, az Európai Bizottság környezetvédelmi biztosa megkeresésére közölte,
„Az elszaporodott medvepopuláció nem szorul olyan védettségre, mint máshol Európában. Vannak kivételek, Svédországban, Észtországban a medve nincs a védett fajok listáján, vadgazdálkodási terv van érvényben, ennek része a vadászat is. A településekre bejáró medvéket kilövik, másokat igyekeznek lakatlanabb vidékekre telepíteni. Itt is ezt kellene elindítani, de Bukarestben félnek a politikai döntés meghozatalától, remélhetőleg a decemberi választások után változik a helyzet” – értékelt a képviselő. Hozzátette, a petíció a környezetvédelmi szakbizottság elé fog kerülni, a meghallgatás után majd döntés születik.
Vincze Lóránt elmondta, azt is javasolta, hogy az EP-képviselőket hívják el Székelyföldre, hogy lássák, mit jelent a túlszaporodott medveállomány, milyen károkat okoznak a nagyvadak.
Elődjéhez, Ferenc pápához hasonlóan XIV. Leó is úgy döntött, hogy nem költözik be a vatikáni paloták pápai lakosztályába, hanem egyszerűbb, személyre szabott otthont alakít ki magának.
Nicușor Dan államelnök tavaly egyebek mellett festményeket, fényképeket, albumokat, könyveket, porcelán tárgyakat, metszeteket, emblémákat, emlékérmeket, sőt egy nyakkendőt is kapott ajándékba a 2025-ös évi protokoll-eseményeken.
Több százan demonstráltak Csíkszeredában szombat délben az adókedvezmények eltörlése miatt, a kormány lemondását is követelve. A tüntetésen a kezdeményezők mellett Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere is felszólalt. Fotókon mutatjuk az eseményt.
A Richter-skála szerint 3,2-es erősségű földrengés történt pénteken 19 óra 31 perckor Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Az energiabiztonságról egyeztetett pénteken Nicușor Dan államelnök ukrán hivatali kollégájával. Erről Volodimir Zelenszkij számolt be péntek este a Facebook-oldalán.
A kabinet pénteken határozattal módosította a pirotechnikai termékek forgalomba hozatalának feltételeit, drasztikusan korlátozva a balesetveszélyes termékekhez való hozzáférést.
Az Európai Bizottság (EB) pénteken úgy döntött, hogy bepereli Romániát az Európai Unió Bíróságán, mert nem alkalmazta helyesen a hulladéklerakókról szóló 1999/31/EK irányelvet és az azt módosító 2018/850 direktívát.
Kivonultak az elégedetlen adófizetők szombaton Csíkszereda főterére, hogy így jelezzék: tiltakoznak a magas adók ellen. Ez már a második megmozdulás a hargitai megyeszékhelyen a szerdai „flash-mob” után.
Kemény fagyra, ónos esőre és hófúvásra vonatkozó figyelmeztetést adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM). Vasárnaptól Székelyföldön is rendkívül hideg időre van kilátás.
Életének 79. évében elhunyt Fenyő Miklós eMeRTon-díjas magyar előadóművész, dalszerző, szövegíró, rock and roll énekes, zenekarvezető, billentyűs.
5 hozzászólás