
Zárt területre kerülnének a garázdálkodó medvék. Megoldást keresnek. Képünk illusztráció
Fotó: Bálint Előd Erdély
A háztáji gazdaságokban garázdálkodó, az emberek közelében táplálékot kereső medvék számára több száz hektáros medveparkot szeretne létrehozni a Hargita megyei önkormányzat, a szükséges területet a közbirtokosságoktól bérelnék.
2020. augusztus 14., 12:472020. augusztus 14., 12:47
2020. augusztus 14., 12:492020. augusztus 14., 12:49
Borboly Csaba, a Hargita megyei tanács elnöke egy szafariparkhoz hasonló létesítményről beszélt a Vincze Loránt EP-képviselővel közösen tartott pénteki sajtótájékoztatón. Mint mondta,
Ott megfelelő élettérben, természetes környezetben maradva nemcsak az autóval szállított turisták számára lennének megfigyelhetők, mint egy szafariparkban, hanem a kutatók számára is, tudományos munka céljából. Az elnök úgy számolt, hogy
– ennek nagysága a közbirtokosságok felajánlásaitól is függ. Az első javaslatot a csíkszentmiklósi közbirtokosságtól kapták, de szeretnék a csíkdelneiek, illetve mások beleegyezését is a területek bérbeadására.
Borboly szerint ha a szakértők által irányított projekt megvalósul, az idegenforgalom szempontjából húzóerőt jelent, és ilyen körülmények között a közbirtokossági tagok legalább akkora jövedelemhez jutnának, mint jelenleg. Kérdésünkre azt mondta,
a költségekre pályázati forrásokat igényelnek, de a legmegfelelőbbnek egy célzott támogatást látna a kormány tartalékalapjából. Megjegyezte, ez nem oldja meg a medvekérdést, de amíg a helyzet változik, az elkövetkező néhány évben a problémás egyedek számára megoldást jelentene.
Borboly emlékeztetett, a medvekérdés közös üggyé vált, már Kovászna és Brassó megye is csatlakozott ahhoz a beadványhoz, amelyben az Európai Parlamenttől kérik, hogy Romániát kötelezze felelős vadgazdálkodásra az emberi életek védelmében.
Vincze Loránt európai parlamenti képviselő kifejtette, az Európai Bizottság környezetvédelmi biztosa megkeresésére közölte,
„Az elszaporodott medvepopuláció nem szorul olyan védettségre, mint máshol Európában. Vannak kivételek, Svédországban, Észtországban a medve nincs a védett fajok listáján, vadgazdálkodási terv van érvényben, ennek része a vadászat is. A településekre bejáró medvéket kilövik, másokat igyekeznek lakatlanabb vidékekre telepíteni. Itt is ezt kellene elindítani, de Bukarestben félnek a politikai döntés meghozatalától, remélhetőleg a decemberi választások után változik a helyzet” – értékelt a képviselő. Hozzátette, a petíció a környezetvédelmi szakbizottság elé fog kerülni, a meghallgatás után majd döntés születik.
Vincze Lóránt elmondta, azt is javasolta, hogy az EP-képviselőket hívják el Székelyföldre, hogy lássák, mit jelent a túlszaporodott medveállomány, milyen károkat okoznak a nagyvadak.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
5 hozzászólás