Hirdetés
Hirdetés

Medvepark létrehozásában érdekelt Hargita megye, még „szafarit” is szerveznének ott

A településeken garázdálkodó medvéket zárt parkban helyeznék el •  Fotó: Beliczay László

A településeken garázdálkodó medvéket zárt parkban helyeznék el

Fotó: Beliczay László

Továbbra is napirenden van az az elképzelés, hogy több száz hektáros területen zárt medveparkot létesítsenek az emberek és háziállatok életét veszélyeztető nagyvadak számára. A Hargita megyei önkormányzat ennek érdekében pályázati támogatási lehetőségre számít, ehhez kérték a szaktárca segítségét is.

Kovács Attila

2021. július 23., 19:532021. július 23., 19:53

Egy évvel ezelőtt jelentette be Borboly Csaba, a Hargita megyei tanács elnöke, hogy a közbirtokosságoktól bérelt több száz hektáros területen bekerített medveparkot szeretnének létrehozni, ahol a háztáji gazdaságokban garázdálkodó, az embereket veszélyeztető nagyvadakat el lehetne helyezni.

Az ismertetett elképzelés szerint a megye három régiójában tevékenykedő operatív, gyors reagálású csoportok elaltassák, befogják, és a számukra kialakított parkba szállítsák ezeket a medvéket.

A szafariparkhoz is hasonlítható területeken nemcsak az autóval szállított turisták figyelhetnék meg természetes környezetükben a medvéket, hanem a kutatók is, tudományos munka céljából.

Kérdésünkre most azt mondta, a Hargita megyébe tervezett medvepark ügye nem került le napirendről, sőt, érkezett a lehetséges helyszínre vonatkozóan már egy újabb felajánlás is. „Hargita Megye Tanácsa részéről – szakemberek bevonásával – elkészült egy javaslatcsomagunk, amely tartalmazza azokat a tevékenységeket, amelyek a medveprobléma megoldását segítenék elő. Ennek keretében javasoltuk a medvepark létrehozását, ugyanakkor kértük a minisztérium támogatását ehhez, ugyanis a medveparknak olyan anyagi költségei vannak, amelyeket az Európai Uniónak vagy a kormánynak szükséges felvállalnia. Jelenleg ezt várjuk, hiszen az adott település lakosságának nem jelenthet anyagi kiesést vagy bármilyen egyéb hiányt az, hogy a közbirtokossági erdeiket az esetlegesen létrehozandó medverezervátum rendelkezésére bocsátják” – vázolta az elnök.

Hirdetés

Számos költségre kell fedezet

Borboly szerint a szakemberek több mint 600 hektáros területet ajánlanak ilyen célra, de kezdetben is legkevesebb 200 hektárra lenne szükség, amely később további területtulajdonosok csatlakozásával növekedhet.

Idézet
Mivel ezekre a területekre továbbra már nem lenne igényelhető a területalapú támogatás, legalább ezt a hektáronkénti megközelítőleg évi 1100 lejes bevételkiesést kellene biztosítani a helyi közösségnek területbérlés formájában. Ehhez az évi legkevesebb 220 ezer lejt meghaladó bérleti költséghez további költségek járulnának, így összesen jelentős összegről van szó

– összegzett az elnök, aki arra számít, hogy az új európai uniós finanszírozási ciklusban lesz lehetőség ezeknek a költségeknek a biztosítására.

Ezt kérték Tánczos Barna környezetvédelmi, vízügyi és erdészeti minisztertől is, a projekt előkészítését a megyei tanács vállalja. A park helyszíneként jelenleg eddig két javaslatuk van, az egyik a Csíki-havasokban, a másik pedig Etéd és Parajd határában.

Hirdetés
10 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. július 08., szerda

Nicușor Dan: Románia a Fekete-tengeri régió fontosságát fogja hangsúlyozni a NATO-csúcstalálkozón

Nicușor Dan államelnök szerdán, az ankarai NATO-csúcstalálkozó előtt kijelentette, hogy Románia a Fekete-tengeri régió fontosságát fogja hangsúlyozni.

Nicușor Dan: Románia a Fekete-tengeri régió fontosságát fogja hangsúlyozni a NATO-csúcstalálkozón
Hirdetés
2026. július 08., szerda

Közzétették a képességfelmérő végleges eredményeit

Közzétették szerdán a nyolcadikosok országos képességfelmérő vizsgájának végleges eredményeit, miután elbírálták az óvásokat – közölte az Agerpres.

Közzétették a képességfelmérő végleges eredményeit
2026. július 08., szerda

A hírszolgáltatás újraindulása előtt egész nap klasszikus filmek mennek az M1-en

Szimbolikus időpontban, magyarországi idő szerint 19 óra 56 perckor indult újra kedd este az M1 műsora, miután délután az új vezetés leállította a hírszolgáltatást.

A hírszolgáltatás újraindulása előtt egész nap klasszikus filmek mennek az M1-en
2026. július 08., szerda

Új nemzetközi pénzintézet jöhet létre a védelmi beruházások támogatására

Védelmi és biztonsági beruházásokat finanszírozó nemzetközi pénzintézet létrehozásáról írt alá szándéknyilatkozatot kilenc ország az ankarai NATO-csúcson – jelentette be kedden Nicușor Dan román elnök.

Új nemzetközi pénzintézet jöhet létre a védelmi beruházások támogatására
Hirdetés
2026. július 08., szerda

Egyelőre bezárnak, nem költöznek a játéktermek Csíkszeredában

Egyetlen igénylést sem kapott még a csíkszeredai városháza annak érdekében, hogy valaki játéktermet szeretne nyitni a város peremén kijelölt, erre a célra megfelelő övezetben. A városközpontban, lakóövezetekben viszont zárnak be a játéktermek.

Egyelőre bezárnak, nem költöznek a játéktermek Csíkszeredában
2026. július 07., kedd

Szimbolikus időpontban indult újra az adás az M1-en

Szimbolikus időpontban, helyi idő szerint 19.56-kor elindult az átmeneti adás az M1 csatornán Bacsó Péter A tanú című filmjével – közölte az MTVA Sajtó és Marketing Irodája kedd este az MTI-vel.

Szimbolikus időpontban indult újra az adás az M1-en
2026. július 07., kedd

Több ezer betöltetlen álláshelyet szabadítanak fel az állami egészségügyben

Az egészségügyi minisztérium 7621 betöltetlen álláshelyet készül felszabadítani az állami egészségügyi intézményekben.

Több ezer betöltetlen álláshelyet szabadítanak fel az állami egészségügyben
Hirdetés
2026. július 07., kedd

Elsötétült az M1, megvan, hogy mikor és hogyan indul újra

Elsötétült az M1 képernyője, a Kossuth Rádió helyén pedig a Bartók Rádió műsora hallgatható.

Elsötétült az M1, megvan, hogy mikor és hogyan indul újra
2026. július 07., kedd

Július második felében indul a roncsautó-program

Július 20-án indul a magánszemélyeknek szóló 2026-os roncsautó-program, a jelentkezési időszak pedig december 31-ig tart – jelentette be kedden a Környezetvédelmi Alapkezelő (AFM).

Július második felében indul a roncsautó-program
2026. július 07., kedd

Közös erővel használnák ki a meglévő és az épülő kórházak lehetőségeit a betegek érdekében Marosvásárhelyen

Az emberi és anyagi erőforrások hatékonyabb kihasználása, a közös országos és uniós pályázatok jobb kiaknázása érdekében egészségügyi konzorciumot hoztak létre Marosvásárhelyen. A rivalizálás helyett összefogtak a beteg gyógyulása érdekében.

Közös erővel használnák ki a meglévő és az épülő kórházak lehetőségeit a betegek érdekében Marosvásárhelyen
Hirdetés