
Természetes élőhelyük közelében maradnak. Lakott területre egyelőre nem merészkednek a Csíksomlyón élő medvék. Képünk illusztráció
Fotó: Pinti Attila
Egy bocsos anyamedve bukkan fel rendszeresen a csíksomlyói hegynyereg környékén, de többnyire csak az erdő közelében, lakott területre nem merészkednek. Éppen ezért nem is annyira veszélyesek, és nem kell elkerülni a helyszínt, de a fokozott figyelem mellett érdemes néhány szabályt betartani.
2022. május 12., 09:062022. május 12., 09:06
2022. május 12., 11:352022. május 12., 11:35
Megsokszorozódtak az elmúlt időszakban a Ro-Alert rendszeren keresztül Csíksomlyón medvére figyelmeztető üzenetek: a csíkszeredaiak szinte napi rendszerességgel kapnak vészhelyzeti üzenetet, amelyekben rendszerint a sípályánál vagy a borvízforrás környékén észlelt vadakra hívják fel a figyelmet. Utóbbi helyszínen ráadásul a legutóbbi riasztás szerint két medvét is észleltek.

Háromszor riasztották a hatóságokat medve miatt az elmúlt huszonnégy órában: kétszer Csíksomlyóról és egy alkalommal a Korond községhez tartozó Atyhából jelentették, hogy medvét láttak – tájékoztat közleményben a Hargita Megyei Csendőr-felügyelőség.
Hadnagy Lehel, a Szilos Vadásztársaság vezetője megkeresésünkre elmondta,
Mivel nem idei a medvebocs, azaz már nem annyira védtelen, kevésbé veszélyesek, illetve sokat számít az is, hogy nem a településekre bejáró, az ember közelségéhez hozzászokott példányokról van szó, hanem olyanokról, amelyek az erdőben élnek a vadakra jellemző életforma szerint.
Hajnalban rendszerint előmerészkednek a sípályára, de utána visszahúzódnak a fák közé, és egyelőre nincs tudomásuk arról, hogy lakott területre mentek volna.
– mutatott rá a szakember. Hozzátette: fokozott figyelemmel, zajt keltve és a kijelölt utakon közlekedve továbbra is bátran megközelíthető a túrázni vágyók által a hegynyereg, akár kutyával is, de nem szabad a fák között csendben közlekedni, mert ha meglepjük a medvéket, akkor lehetnek problémák.
Számításba kell venni, hogy medvék lehetnek a közelben, de amennyiben odafigyelünk, biztonságosan sétálhatunk a helyszínen. „Ha találkozunk a vadakkal, nem szabad megijedni, hiszen a medve egy intelligens állat, amely ok nélkül nem fog megtámadni. Zajt kell csapni, hogy felhívjuk a figyelmét a jelenlétünkre, majd lassan vissza kell húzódni” – részletezte Hadnagy. A közelgő csíksomlyói búcsúval kapcsolatosan elmondta, mivel a medvék a természetes élőhelyükön tartózkodnak, nem indokolt az elszállításuk, a rendezvény alkalmával ráadásul a tömeg és a zaj hatására várhatóan amúgy is visszahúzódnak majd az erdőbe.
Megemlékezést szervezett a 83 évvel ezelőtti doni áttörés évfordulóján az Erdélyi Vitézi Rend sepsiszentgyörgyi állománya. A Hősök temetőjében 15 rendtag emlékezett a több tízezer családot érintő tragikus eseményekre.
Elkezdődött az A8-as autópálya Gyergyóalfalu és Ditró közötti 14,4 kilométeres szakaszának műszaki tervezése, amelyre tíz hónapja van a megbízott vállalatnak – jelentette be a közúti infrastruktúrát kezelő országos társaság (CNAR).
Az elmúlt napokban az ország napi gázfogyasztása megközelítette az 58 millió köbmétert, ami hozzávetőlegesen 17 százalékkal több a tavalyi hasonló időszak átlagánál – közölték az Országos Energia-veszélyhelyzeti Operatív Törzs hétfői ülése után.
Autóvezetői engedélye sem volt a fiatal ittas sofőrnek, aki vasárnap éjjel Kézdivásárhelyen megpróbált elmenekülni a hatóságok elől – derül ki a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság közleményéből. A férfi mostanra előzetes letartóztatásba került.
Belső vizsgálatot rendelt el hétfőn a konstancai megyei sürgősségi kórháznál az intézmény vezetősége, miután két gyermek is kómába került műtét után.
Embercsempészet és szexuális szolgáltatásokra való kényszerítés vádjával román bűnözői hálózat tagjait fogták el a román és a brit hatságok, az együttműködés négy ember előállításához, valamint számos luxusautó és ingatlan lefoglalásához vezetett.
A hét első napjaiban még kitart a fagy, szerdától azonban országszerte enyhülni fog az idő – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) január 12. és 25. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
Ismét jegyezhetők hétfőtől a Tezaur államkötvények – közölte a pénzügyminisztérium.
Plagizálással gyanúsították meg Radu Marinescu igazságügyi minisztert, aki azonban azt mondta, kifogásolt doktori disszertációját a húsz évvel ezelőtti jogszabályoknak és tudományos-etikai előírásoknak megfelelően írta meg.
A tavalyi harmadik negyedévben 9420 lej volt a romániai háztartások havi átlagjövedelme; a kiadások átlagösszege 8079 lej volt, ami a jövedelem 85,8 százalékát jelentette – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
szóljon hozzá!