
Roppanó garnéla és kellemes paradicsomos szósz
Fotó: Erdély Bálint Előd
Olaszos paradicsomszószt, spagettitésztát és panírozott garnélarákokat szolgált fel legutóbbi találkozásunkkor Karácsony József, a Főnix konyha szakácsa, aki így egy igazi mediterrán étel receptjét mutathatta be.
2022. szeptember 21., 16:012022. szeptember 21., 16:01
„Nem kell mindig ragaszkodni a helyileg megszokottnak számító fogásokhoz, néha érdemes más konyhák ízeit is kipróbálni. Használjuk ki azt is, hogy napjainkban már nem kell több száz kilométert utazni egy-egy érdekesebb ételért, hiszen a hozzávalókat az itthoni üzletekben is fellelhetjük, az elkészítésükre meg több receptet is találhatunk” – bátorít a főzésre Karácsony József, a Főnix Konyha szakácsa.
Noha az üzletekben akár eleve bepanírozva is megvásárolhatjuk a garnélarákot, mégis jobb lehet, ha mi magunk végezzük el ezt a feladatot – tanácsolta a szakember, megjegyezve, hogy
Ezt ugyanis megfoghatjuk és kiszippanthatjuk belőle magát a húst. Az előkészületek részeként durva sóval és borssal fűszerezzük be a garnélákat, valamint friss citromlevet is facsarunk rájuk, majd állni hagyjuk nagyjából fél órát. Ezt követően forgassuk bele a lisztbe, a tojásba, végül pedig a prézlibe. „Jó, ha darabosabb prézlit választunk, hiszen így sütés közben kevésbé szívja meg magát étolajjal az étel. Zsemlemorzsával kellemes, roppanó állaga lesz a garnélarákoknak” – így Karácsony.
Bő étolajban süssük meg a bepanírozott garnélákat
Fotó: Erdély Bálint Előd
A bepanírozott ételt ezután tegyük be a hűtőbe fél órára állni. Ez abban is segít majd, hogy gyorsabban piruljon meg. A tenger gyümölcseit 180 Celsius-fokosra hevített, bő étolajban érdemes sütni öt-nyolc percig.
Különleges üveges spagettitésztát használt a séf, amelyet a keleti és mediterrán országokban is szívesen használnak, mivel nehezen fő el, roppanó marad.
– magyarázta a szakács. Főzés után ragadjunk serpenyőt és olívaolajban még némileg pirítsuk meg a tésztát: közben sóval, borssal, vegetával, esetleg citromlével ízesítve.
Fotó: Erdély Bálint Előd
A szósz elkészítéséhez olvasszunk cukrot egy edényben, és ebben karamellizáljuk a lereszelt sárgarépát, petrezselyemgyökeret és zellert. Némi kevergetés után máris adagolhatjuk az olívaolajat, illetve sót és borsot ízlés szerint. Ízesítésként még használhatunk citromlevet is. Amint kavargatás közben azt látjuk, hogy a többi hozzávaló kezdi átvenni a sárgarépa színét, máris tehetjük az edénybe a cherryparadicsomokat.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Az is segíthet, ha a felhasználását megelőzően a zöldséget pár percig forró vízben lobbantjuk, hiszen így könnyedén meghámozhatjuk. Ha pirulni kezd a paradicsom, akkor adjunk a szószhoz babérlevelet és fekete szemes borsot. Amint üvegesre pirulnak a zöldségek, máris kiegészíthetjük a szószt paradicsompürével.
Fotó: Erdély Bálint Előd
„Ne paradicsomlevet vagy éppen -szószt használjunk, hiszen a püré vastagabb, így pedig kellemesebb állagot érhetünk el, nem kell a későbbiekben sűrítőket alkalmazzunk” – hangsúlyozta a szakember. A szószt egyébként a spagettitészta levével hígította. Érdemes bazsalikommal ízesíteni. Amint kész az öntet, forgassuk bele – őrlángra húzva vissza a gázrózsát – a spagettitésztát, hogy az vegye át a kellemes ízt és némileg megpuhuljon.
Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester az adóemeléssel kapcsolatos lakossági felvetésekre reagálva szeretett volna néhány nézőpontot nyomatékosítani: például azt, hogy a városnak kifizetett adókért mi mindent kap a polgár.
Az influenzával diagnosztizált betegek száma megtízszereződött a novemberi esetszámokhoz képest, és sok a szövődményként tüdőgyulladássá súlyosbodó légúti megbetegedés is Hargita megyében. A tendencia folytatódása várható.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter kedden kijelentette, hogy az egészségügyben nem az orvosok és a kisegítő személyzet bérén kell spórolni, a megtakarításokat más területeken kell elérni.
A Félixfürdőn karácsony tájékán elkövetett kettős gyilkosság elkövetője egy 29 éves kardói (Cordău) férfi, aki január elsején maga értesítette a rendőrséget arról, hogy két holttestet talált az üdülőhely egyik elhagyott pavilonjában.
Gázpalack robbanása okozott tüzet kedden délután zilahi tömbház egyik második emeleti lakásában. Egy ember megsérült, további kilenc lakónak a helyszínen nyújtottak orvosi ellátást – tájékoztatott a Szilágy megyei tűzoltóság.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedden továbbította Nicușor Dan államfőnek Daniel David oktatási miniszter felmentésére vonatkozó javaslatát.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) képviselője, Mihai Fifor, korábbi védelmi miniszter kedden a Facebook-oldalán cáfolta azt az állítást, miszerint a katonák a bírákhoz és ügyészekhez hasonlóan „48 évesen mennek nyugdíjba”.
Hosszú évek óta zajló fejlesztések zárulhatnak le Gyergyószentmiklóson: a víz- és a csatornahálózat korszerűsítése is befejeződhet 2026-ban. Az évek folyamán összegyűlt többletköltségekre a fejlesztési minisztériumtól kérnek finanszírozást.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter kedden arról számolt be a Facebook-oldalán, hogy tavaly több mint négymilliárd euró uniós forrás érkezett Romániába a mezőgazdaság számára, és január végéig további egymilliárd euró kifizetésére számítanak.
Fizetéslevonással büntették a kormány sajtóirodájának azt a munkatársát, aki tavaly november végén megpróbálta távol tartani az újságírókat a miniszterelnöktől, hogy ne tudjanak kérdést feltenni Ilie Bolojannak.
szóljon hozzá!