Hirdetés
Hirdetés

Maszkviselés, távolságtartás: ezek a feltételei a csíksomlyói búcsún való részvételnek

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

Nincs akadálya a csíksomlyói pünkösdi búcsún való részvételnek, maszkviseléssel, távolságtartással több tízezren is hallgathatják a hegynyeregben az ünnepi szentmisét – jelentették be a szervezők pénteki sajtótájékoztatójukon. Lesznek zarándokkártyák fontos tudnivalókkal, autóbuszokkal viszont nem jöhetnek idén a résztvevők.

Kovács Attila

2021. május 14., 17:032021. május 14., 17:03

2021. május 14., 19:072021. május 14., 19:07

A maszkviselésen, távolságtartáson kívül nincs más feltétele a pünkösdi búcsún való részvételnek – ismertette a csíksomlyói kegytemplom előtt tartott sajtótájékoztatón Urbán Erik OFM, a ferences rend erdélyi tartományfőnöke.

Hirdetés

A nyitó szentmise május 21-én, pénteken 18 órakor kezdődik a kegytemplomban, ezt követi egy rövid virrasztás, majd a kegytemplomot bezárják. Szombaton reggel 7 óra 30 perckor lesz egy szentmise a kegytemplomban,

a kordon a kolostor előtti térről 11 óra 30 perckor indul a nyeregbe, ahol az ünnepi szentmise 12.30-kor kezdődik.

•  Fotó: Veres Nándor Galéria

Fotó: Veres Nándor

A szentmise főcelebránsa Kerekes László segédpüspök lesz, a meghívott szónok pedig Salamon József gyimesbükki plébános.

Az Alcsík felől érkezőket arra kérik, hogy Csíkszentlélek felől közelítsék meg a szentmise helyszínét, a felcsíkiaknak a Nagymező utca felől ajánlott a nyeregbe érkezni, a nyugati irányból érkezők pedig hagyományosan a Szék útján vonulnak.

A különböző tájegységekről érkező hívek elrendezkedését mutató ábra •  Fotó: Csíkszereda Polgármesteri Hivatala Galéria

A különböző tájegységekről érkező hívek elrendezkedését mutató ábra

Fotó: Csíkszereda Polgármesteri Hivatala

A keresztaljákat arra kérik, hogy ne álljanak meg a kegytemplom előtti téren, hanem egyből vonuljanak a nyeregbe.

Az eligazításban a zarándokokat az újdonságnak számító Csíksomlyó okostelefonos alkalmazás is segíti, amely ingyenesen letölthető, egyfajta mobil idegenvezetést nyújtva

– ismertette Urbán Erik. Hozzátette, az Erdélyi Mária Út Egyesület kezdeményezésére az imaszalagok összegyűjtése folyamatban van, ezeket az oltár mellett helyezik el. A csángó misét 17 órától a csíksomlyói Szent Péter és Pál plébániatemplomban mutatják be.

•  Fotó: Veres Nándor Galéria

Fotó: Veres Nándor

Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere elmondta, a pünkösdi zarándoklatra gyalogosan, szekérrel, személyautókkal, vonattal lehet jönni,

az autóbuszos zarándoklat viszont nem megengedett, ezt a hatóságok ellenőrizni fogják.

Az útlezárások a hagyományos módon történnek, a Szék, Nagymező és Kájoni János utcákat, illetve az ezekhez csatlakozó utcákat pénteken 18 órától lezárják az autós forgalom előtt. Csíkszeredában az elkerülő úton biztosítva lesz a közlekedés, viszont onnan Taploca felé lezárt övezet lesz a parkolás számára, hasonlókat más városszéleken is kialakítanak.

Parkolóövezetek és az áthaladó forgalom térképe csíksomlyói búcsú ideje alatt •  Fotó: Csíkszereda Polgármesteri Hivatala Galéria

Parkolóövezetek és az áthaladó forgalom térképe csíksomlyói búcsú ideje alatt

Fotó: Csíkszereda Polgármesteri Hivatala

A rendelkezések szerint a nyeregben legalább 1,5 méteres távolságot kell tartaniuk egymás között a családoknak – a családtagok lehetnek egy csoportban. A nyeregben a maszk használata kötelező.

Kirakóvásár nem lesz, a lezárt övezetekben csak a jelenleg is működő üzletek, vendéglők nyithatnak, a nyeregben lesz vízellátás. A búcsús szentmise végén ugyanakkor bemutatják a Csíksomlyói Passiót is. ,

Idézet
Nagy szükségünk van önkéntesekre, legalább 150-200 személyre, akik nyeregben segítik a szervezőket, ha szükség van rá, maszkot adnak, eligazítják az érkezőket a tájegységek szerint kijelölt helyekre

– hívta fel a figyelmet Korodi.

korábban írtuk

22 110 távolról érkező zarándok vehet részt a csíksomlyói búcsún
22 110 távolról érkező zarándok vehet részt a csíksomlyói búcsún

A gyulafehérvári római katolikus érsekség közzétette a jövő hét szombatján tartandó csíksomlyói búcsú egyházmegyékre és főesperesi kerületekre bontott részvételi keretszámait.

Borboly Csaba, a Hargita megyei tanács elnöke elmondta, arra készülnek, hogy a Kárpát-medence legnagyobb zarándoklatán minél többen tudjanak részt venni. ,,Arra bátorítunk mindenkit, hogy vegyen részt személyesen a búcsún, mert most már adottak a feltételek a jelenlétre” – vázolta. Ennek érdekében

mintegy 25 ezer zarándokkártyát készítettek információkkal, térképpel ellátva, amelyek tájegységek szerint különböző színűek.

Ezeket hétfőn juttatják el a főesperesi hivatalokba, és arra kérnek mindenkit, hogy a helyi plébániákhoz juttassák el, ahol a hívek átvehetik. A lovas zarándoklatra is sor kerül idén – tette hozzá. További 13 ezer zarándokkártyát Csíkszeredában lehet átvenni.

A kártya nem feltétele a részvételnek, de segít a tájékozódásban is

– hangzott el.

Hirdetés

A külföldiek részvétele nem tiltott, de a szabályozások miatt ezt nehéz megoldani, ezért arra bátorítják a magyarországiakat, hogy ha egy lehetőség van, inkább csoportokban, odahaza éljék meg a búcsú örömét, akár a templomokban. ,

Idézet
Ha mégis útra kelnének autóval, keressék a testvértelepüléseket és próbáljanak hozzájuk csatlakozni

– javasolta Korodi. Az ünnepi búcsús szentmisét idén is élőben közvetíti a Duna Televízió, illetve a kegytemplom Youtube-csatornája, de a Mária Rádió is.

Hirdetés
3 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. április 18., szombat

Bordélyvilág az egykori Csík vármegyében

Utcán sétáló kendőzött szépségekről ír a korabeli sajtó Gyergyószentmiklós vonatkozásban, Csíkszeredában szálloda is fungált bordélyként. Bizony, e tekintetben Csík vármegyében sem voltak szemérmesebbek az emberek, mint máshol Székelyföldön.

Bordélyvilág az egykori Csík vármegyében
Bordélyvilág az egykori Csík vármegyében
2026. április 18., szombat

Bordélyvilág az egykori Csík vármegyében

Hirdetés
2026. április 18., szombat

Növelni tudta a mandátumai számát a Tisza, megvan a választások végleges eredménye

A magyarországi országgyűlési választásokon leadott összes szavazatot megszámolták szombatra, a Tisza pedig növelni tudta a képviselői mandátumainak számát, a kétharmad pedig még egyértelműbb lett.

Növelni tudta a mandátumai számát a Tisza, megvan a választások végleges eredménye
2026. április 18., szombat

Kulcsár-Terza József pártja a Fidesz és a Mi Hazánk mellett marad

A Magyar Polgári Erő (MPE) a Magyarországon „ellenzékbe kényszerült nemzeti pártok” mellett marad – közölte szombaton a párt ügyvivő elnöksége.

Kulcsár-Terza József pártja a Fidesz és a Mi Hazánk mellett marad
2026. április 18., szombat

A tetejére fordulva állt meg egy autó

Életveszélyesen megsérült egy férfi egy közúti balesetben szombat este, miután lesodródott az autó az úttestről és a tetejére fordulva állt meg. A súlyos sérültet helikopterrel szállították kórházba.

A tetejére fordulva állt meg egy autó
A tetejére fordulva állt meg egy autó
2026. április 18., szombat

A tetejére fordulva állt meg egy autó

Hirdetés
2026. április 18., szombat

Az APIA nevében küldenek hamis üzeneteket, ne dőljünk be ezeknek

A mezőgazdasági kifizetési ügynökség (APIA) nevében küldött hamis telefonos és online szöveges üzenetekre figyelmeztet a mezőgazdasági minisztérium.

Az APIA nevében küldenek hamis üzeneteket, ne dőljünk be ezeknek
2026. április 18., szombat

Megtanítalak vezetni – egyszerűen, közérthetően

Friss jogosítvány a zsebben, de a valódi vezetési rutin még sehol? Nem vagy ezzel egyedül. Pont erre a helyzetre érkezik hamarosan a Megtanítalak vezetni című videós sorozatunk.

Megtanítalak vezetni – egyszerűen, közérthetően
2026. április 18., szombat

Több mint 8000 tűzesethez riasztották a tűzoltókat januártól márciusig

Idén március végéig több mint 8000 tűzesethez riasztották a hivatásos tűzoltókat – számolt be szombaton a Katasztrófavédelmi Főfelügyelőség (IGSU).

Több mint 8000 tűzesethez riasztották a tűzoltókat januártól márciusig
Hirdetés
2026. április 18., szombat

Felgyújtották Mircea Dinescu költő faházát – nyomoz a rendőrség

Ismeretlen tettesek felgyújtották Mircea Dinescu költő Cetate községbeli faházát. A rendőrség nyomozást indított az ügyben.

Felgyújtották Mircea Dinescu költő faházát – nyomoz a rendőrség
2026. április 18., szombat

Patkányozással üzenget egymásnak a PSD elnöke és a miniszterelnök

Éles hangon bírálta Sorin Grindeanu szociáldemokrata pártelnök Ilie Bolojan miniszterelnököt a bizonyos állami vállalatok tőzsdére vitelére vonatkozó szándéka miatt.

Patkányozással üzenget egymásnak a PSD elnöke és a miniszterelnök
2026. április 18., szombat

3,5 milliárd dollár értékben finanszíroz romániai energetikai beruházásokat az USA

Az áram- és földgáztermeléssel és -szállítással kapcsolatos, mintegy 3,5 milliárd dollár értékű beruházásokat jelentett be szombaton Bogdan Ivan energiaügyi miniszter.

3,5 milliárd dollár értékben finanszíroz romániai energetikai beruházásokat az USA
Hirdetés