
Fotó: Boda L. Gergely
Ettől a tanévtől testnevelésből is van tankönyvük az ötödikeseknek, ám egy olyan kiadványról beszélünk, amely több sebből is vérzik – vélik a szaktanárok. Amellett, hogy csak románul jelent meg, számos elavult információt is tartalmaz. De a legnagyobb problémát az jelenti, hogy úgy kezeli a hazai tanintézeteket, mintha mindenhol ugyanolyan felszereltséggel rendelkeznének, közben van ahol még tornaterem sincs.
2017. szeptember 27., 13:402017. szeptember 27., 13:40
Liviu Pop oktatási miniszter július végén jelentette be, hogy testnevelésből is lesz tankönyvük a most ötödik osztályt kezdő tanulóknak.
A testnevelés tankönyv a 2016-ban elkészült új tanterv része. Most az ötödikesek kapják meg, a 2018-19-es tanévben a hatodikosok, a rákövetkező tanévben a hetedikesek és így tovább. Az oktatási tárcavezető Facebookon is közzétett bejelentését akkor sok kritika érte, sok szülő felháborodva jegyezte meg, hogy a gyermekek iskolás táskája így is nehéz, és nem értik, miért kell tovább terhelni a tanulókat.
A testnevelés tanárok nagy része is éppen azt kifogásolja, hogy a könyvkiadásra szánt pénzből inkább a tanárok szakoktatására és az iskolák sportbázisainak felszerelésére kellene költeni.
Régi szabályokat közöl, nem naprakészek az adatok
Fotó: Boda L. Gergely
Jakab Barnával, a Bolyai Farkas Gimnázium 105 éves tornacsarnokában beszélgettünk az új kiadványról, amelyből meg is nézhettünk egy példányt. Több nincs is a Bolyaiban, hiszen a testnevelés tanárok úgy döntöttek, majd ha megjelenik magyar kiadásban is, akkor esetleg rendelnek belőle.
– hangsúlyozta Jakab Barna. Mint mondta, azok akik írták a tankönyvet, azt hitték, hogy mindenhol ugyanolyan felszerelésű sportbázisok vannak. De a valóságban nincs bázis-egyenlőség,
– fejtette ki a testnevelés szakos pedagógus, akit egyébként több bukaresti kiadó is megkeresett, hogy rendeljen az új tankönyvből, de egyikük például azt sem tudta, hogy Marosvásárhelyen magyar diákok is vannak.
A másik nagy gond a könyvvel, hogy elavult, húsz évvel ezelőtti sportszabályokat ír le, amelyek azóta változtak, ilyen például az asztalitenisz versenyszabályai, amelyek úgy szerepelnek a könyvben, hogy 21 pontig tart egy játszma, holott már egy ideje csak 11 pontig tart. De a röplabda esetében is ugyanez a helyzet, a régi versenyszabályok szerepelnek az újonnan kiadott tankönyvben – részletezte lapunknak a szaktanár.
Fotó: Boda L. Gergely
Az egyik kiadványban egyébként az első fejezet a motorikus tevékenységek megszervezéséről szól, azt írják le benne például, hogy hogyan kell járni. De szó van benne a harmonikus testi fejlődésről, a motorikus képességekről, sportágakról, illetve a személyi higiéniáról is tanulhatnak a diákok. A Bolyai Farkas Gimnázium testnevelés szakos pedagógusa szerint vannak benne hasznos információk, és eddig sem hiányzott az elméleti tanítás a testnevelés órákról, azaz
– egyeztek meg ebben egyöntetűen a Bolyai testnevelés tanárai.
Mit tehetünk, amikor a táblagép és a telefon lesz a gyerekünk legjobb barátja? Hogyan találhatjuk meg az egyensúlyt a digitális világ és a valódi gyerekkor között? – ezekre a kérdésekre keresi a választ Vida Ágnes pszichológus székelyföldi előadókörútján.
A bukaresti ítélőtábla szerdán elrendelte, hogy államelnöki hivatal fizessen ki több mint 754 ezer lejt Traian Băsescu volt államfőnek az elmaradt elnöki járandóság címén arra az időszakra, amikor a juttatás folyósítását felfüggesztették.
Románia euróövezeti csatlakozása addig nem kerülhet napirendre, amíg az ország nem csökkenti tartósan a költségvetési hiányt a GDP 3 százaléka alá – jelentette ki Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán Berlinben.
Új szakosztályt hoztak létre a Maros Megyei Tanácsnál a gazdátlan ebek helyzetének kezelésére. A döntés nem választható opció volt: a rendőrség és az állategészségügyi hatóság szólította fel az önkormányzatot a mulasztás pótlására.
Az Országos Energiaszabályozó Hatóság (ANRE) elnöke szerint a földgáz jelenlegi kilowattóránkénti 0,31 lejes hatósági áránál alacsonyabb ajánlatok is elérhetők április elsejétől az intézmény árösszehasonlító weboldalán: 0,30 lej/kWh.
A hóolvadás miatt felgyűlt és el nem folyó víz teszi körülményessé a közlekedést és nehezíti a lakók életét a csíkszeredai Decemberi forradalom lakónegyed egyik utcájában.
Látványos szakaszához érkezett Hargita Megye Tanácsának eddigi legjelentősebb oktatási beruházása: 83 tanintézmény kap bútorzatot és csúcstechnológiás digitális felszerelést. A több mint 101 millió lej értékű projekt első eszközeit Korondon mutatták be.
A haditengerészeti búvárok szerdán 14 óra körül hatástalanították a Midia lőtér közeli partra sodródott tengeri aknát – tájékoztatott a védelmi minisztérium.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) szerint február időjárása jelentős hőmérsékleti kontrasztokat hozhat: a hónap egyes időszakaiban a januárihoz hasonló hideg, máskor pedig tavaszias meleg is előfordulhat.
Büntetőeljárást indított a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság, miután alapos a gyanú, hogy szándékosan megrongálták a megyei tanács egyik szolgálati járművét.
szóljon hozzá!