
Januárban volt az első Irodalmi Karaván Székelyföldön. Az események házigazdája ezúttal is Juhász Anna irodalmár lesz
Fotó: Facebook/Juhász Anna Irodalmi Szalon
Második alkalommal érkezik Erdélybe a Petőfi Kulturális Ügynökség kiemelt programja, az Irodalmi Karaván: előbb Marosvásárhelyen, majd Kolozsváron, hétvégén pedig Csíkszeredában lesznek programjai. Az Irodalmi Karaván road-show Magyarországon és az országhatáron túl is „utaztatja” az irodalmat, hogy rendhagyó irodalomórák, esti Szalon-beszélgetések és a Csíkszeredai Könyvvásár érintésével érje el az olvasni szerető közönséget.
2022. május 10., 21:102022. május 10., 21:10
„Egyetlen hazánk van: ez a magyar nyelv” – Kányádi Sándor gondolatával indult útjára az év elején a Petőfi Kulturális Ügynökség kiemelt programjaként az Irodalmi Karaván, amely
Az Irodalmi Karaván road-show Magyarországon és az országhatáron túl is „utaztatja” az irodalmat.
Az első alkalom januárban volt, és a népszerűnek bizonyult eseménysorozatot Sepsiszentgyörgy, Kézdivásárhely, Csíkszereda és Székelyudvarhely látta vendégül. A második erdélyi utazás május 11. és 15. között zajlik.
Marosvásárhelyen „két napig tart” az Irodalmi Karaván: május 11-én, szerdán 19 órakor a marosvásárhelyi Spectrum Színházban Háy János íróval és Dálnoky Csilla színművésszel lesz Irodalmi Szalon-est. Másnap az Amikor című előadás várható Bogdán Zsolt színművésszel Bartis Attila novelláiból, valamint Irodalmi Szalon-est lesz a szerzővel. A helyszín és az időpont ugyanaz: 19 órakor a Spectrum Színházban.
Pénteken Kolozsváron lesz Irodalmi Szalon-est 20 órától a Kolozsvári Magyar Színház kamaratermében, meghívott vendég Bartis Attila marosvásárhelyi születésű író. Ezután
Szombaton 14 órakor nyitják meg a Tamás 125 című szabadtéri kiállítást, ennek helyszíne a Promenád lesz. 15 órakor az Erőss Zsolt Arénában Farkas Wellmann Endre költővel és Nagy Koppány Zsolt íróval beszélget Juhász Anna irodalmár a legutóbbi köteteik kapcsán. 16 órakor a „A szarvassá változott fiú” – Juhász Ferenc mottójával irodalom nagyjai egykor és ma címmel tartanak irodalmi estet, amelynek részeként Balázs Imre József és Juhász Anna beszélget a Juhász Ferenc 90 – A mindenség szerelmese kötetből kiindulva, melyhez Vecsei H. Miklós és Balla Gergely előadással kapcsolódik.
Szintén szombaton irodalmi estre várják az érdeklődőket, amely során Bartis Attila író és Bogdán Zsolt színész, valamint Juhász Anna irodalmár beszélget.
Szombat este 20 órától egy előadóestre várják az érdeklődőket: a Mondjad, Atikám! című előadás Vecsei H. Miklós és József Attila találkozása. Vasárnap délelőtt 10 órától a Balla Gergely Partért kiáltó című kötetének zenés bemutatóján lehet részt venni, a bemutatót a szerző és Vecsei H. Miklós színművész tartják. Az esemény házigazdája Juhász Anna irodalmár, aki Tamási Áron, Pilinszky János, Dsida Jenő és Nemes Nagy Ágnes életművéhez kapcsolódó rendhagyó irodalomórákat tart az érintett városok kiemelt intézményeiben, míg este a Szalon-esteket és a könyvvásári beszélgetéseket moderálja.
Jelenleg két helyszínen működnek a felvonók Kovászna megyében: Sugásfürdőn és Nagypatakon. Noha síelésre alkalmas terep még lenne a térségben, a hóhiány és a költségek miatt a pályák nem üzemelnek. Mutatjuk a háromszéki sípálya-körképet.
Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester az adóemeléssel kapcsolatos lakossági felvetésekre reagálva szeretett volna néhány nézőpontot nyomatékosítani: például azt, hogy a városnak kifizetett adókért mi mindent kap a polgár.
Az influenzával diagnosztizált betegek száma megtízszereződött a novemberi esetszámokhoz képest, és sok a szövődményként tüdőgyulladássá súlyosbodó légúti megbetegedés is Hargita megyében. A tendencia folytatódása várható.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter kedden kijelentette, hogy az egészségügyben nem az orvosok és a kisegítő személyzet bérén kell spórolni, a megtakarításokat más területeken kell elérni.
A Félixfürdőn karácsony tájékán elkövetett kettős gyilkosság elkövetője egy 29 éves kardói (Cordău) férfi, aki január elsején maga értesítette a rendőrséget arról, hogy két holttestet talált az üdülőhely egyik elhagyott pavilonjában.
Gázpalack robbanása okozott tüzet kedden délután zilahi tömbház egyik második emeleti lakásában. Egy ember megsérült, további kilenc lakónak a helyszínen nyújtottak orvosi ellátást – tájékoztatott a Szilágy megyei tűzoltóság.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedden továbbította Nicușor Dan államfőnek Daniel David oktatási miniszter felmentésére vonatkozó javaslatát.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) képviselője, Mihai Fifor, korábbi védelmi miniszter kedden a Facebook-oldalán cáfolta azt az állítást, miszerint a katonák a bírákhoz és ügyészekhez hasonlóan „48 évesen mennek nyugdíjba”.
Hosszú évek óta zajló fejlesztések zárulhatnak le Gyergyószentmiklóson: a víz- és a csatornahálózat korszerűsítése is befejeződhet 2026-ban. Az évek folyamán összegyűlt többletköltségekre a fejlesztési minisztériumtól kérnek finanszírozást.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter kedden arról számolt be a Facebook-oldalán, hogy tavaly több mint négymilliárd euró uniós forrás érkezett Romániába a mezőgazdaság számára, és január végéig további egymilliárd euró kifizetésére számítanak.
szóljon hozzá!