
Munkálatok sokasága kezdődhet. Az Anghel Saligny-program keretében jóváhagyott összeg Maros megye esetében 1,448 milliárd lej. Képünk illusztráció
Fotó: Erdély Bálint Előd
Víz- és csatornahálózat kiépítésére, aszfaltozásra kaptak jelentős pénzösszegeket a Maros megyei települések az Anghel Saligny-program részeként. A megyének jutó összegek leosztása pontos kritériumok szerint történt, de vannak olyan polgármesterek, akik elégedetlenek ezzel. Péter Ferenc, Maros Megye Tanácsának elnöke hétfőn értékelte a pénteken közzétett elosztást.
2022. július 18., 16:002022. július 18., 16:00
2022. július 18., 16:092022. július 18., 16:09
Az RMDSZ-es Cseke Attila által vezetett minisztérium pénteken tette közzé az Anghel Saligny-program keretében jóváhagyott összegek Maros megye esetében, ezek összértéke 1,448 milliárd lej. Jó tudni, hogy
Minden megyeszékhely, tehát az 500 ezres lakosságszámú Kolozsvár, a 37 ezres Csíkszereda és a 140 ezres Marosvásárhely is 43–43 millió lejt költhet el – tehát a megyeszékhelyek esetében sincs megkülönböztetés.
A Maros megyei tanács elnöke, az megyei RMDSZ vezetője, Péter Ferenc hétfőn úgy értékelte, hogy a programon keresztül fontos támogatást kap a megye,
Megyeszinten 136 pályázat nyert, ebből 58 víz- és csatornahálózat kiépítéséről szól, 78 utak és hidak felújításáról, építéséről. Egyébként a benyújtott kérések kevesebb mint felét tudták teljesíteni.
Az RMDSZ-es polgármesterek által vezetett települések közül csupán Sóvárad nem nyújtott be pályázatot, és csak azért, mert nekik a legfontosabb a gáz bevezetése, és ez a Saligny-program egy későbbi kiírásánál lehetséges.
– részletezte a Maros megyei tanácselnök.
Péter Ferenc, Maros Megye Tanácsának elnöke
Fotó: Haáz Vince
Küküllőszéplak polgármestere, Szakács Béla a Székelyhonnak elmondta, hogy az egyeztetések szerint fontossági sorrendbe tették a három tervet, amire pénzt kértek.
Többször próbáltak erre pályázni, de mivel a község nem nagy, és fontos útszakaszok sem haladnak át rajta, eddig mindenhol kis pontszámot értek el. Ezért elsőként az aszfaltozást, útjavítást jelölték meg, utána a meglévő saját, községszintű víztisztító állomás felújítását és harmadikként a szintén meglévő szennyvíztisztító állomás felújítását. A szennyvíztisztító állomáshoz csalatkozni kíván a szomszédos Kóródszentmárton is, így ők elsőként írták be ezt az Anghel Saligny-programba.
– fogalmazott az elöljáró.
A polgármester felvetésére Péter Ferenc azt válaszolta: tudja, hogy vannak olyan községvezetők, akik elégedetlenek, mert nem kaptak pénzt aszfaltozásra. Szerinte meg kell mindenkinek értenie, hogy a nagy összeg is el volt osztva, és
Ez azt jelenti, hogy ha valakinek ilyen is volt, függetlenül hogy a sorban hányadik, egyszer arra kapott pénzt, és ezáltal az aszfaltozásnál a sor végére került. Ami a kettős támogatást illeti, ez esetben egyeztetni fognak a minisztériummal, hogy megoldást találjanak erre.
Megkérdeztük Péter Ferencet, hogy véleménye szerint amikor beindulnak a versenytárgyalások, lesz-e elég kivitelező, aki a munkálatokat elvégezze? A megyei tanács elnöke szerint
Akinek kész van már minden szükséges terv és megvan minden engedélye, az előnyben lesz. „Kérdés az is, hogy lesz-e elég kivitelező, jelentkeznek-e majd ezekre a munkálatokra külföldi cégek is, lesz-e aki elvégezze a munkát.
– fejtette ki Péter Ferenc.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!