
Képünk illusztráció
Fotó: Maros Megyei Sürgősségi Klinikai Kórház
Elvégezték kedden az idei év első szívátültetését a marosvásárhelyi szív-érrendszeri és transzplantációs intézetnél (IUBCvT). Országos viszonylatban is ez volt idén az első ilyen beavatkozás.
2023. január 18., 10:252023. január 18., 10:25
A IUBCvT szív- és érsebészeti osztályát vezető Horaţiu Suciu orvos elmondta, egy Krassó-Szörény megyei, 54 éves férfi kapott új szívet. A páciens súlyos szívelégtelenségben szenvedett, hozzávetőlegesen két éve volt várólistán – számol be az Agerpres hírügynökség.
A beültetett új szerv a bukaresti egyetemi sürgősségi kórházból érkezett, a rohammentő-szolgálat helikopterével szállították Marosvásárhelyre. A szívtranszplantáció mintegy négy órán át tartott és sikerrel végződött – mondta a beavatkozást vezető Horaţiu Suciu.
A szakember hozzátette, az volt idén az első szívátültetés Marosvásárhelyen, de bíznak benne, hogy sokat el tudnak még végezni, mert hosszú a várólista, a marosvásárhelyi és a bukaresti központban is sokan várnak az életmentő új szervre. Technikai szempontból a IUBCvT-nél már „rutinnak” számít a beavatkozás, tavaly mégis csak három szívátültetést tudtak végezni, elsősorban a donorok csekély száma miatt – magyarázta.
Péntek hajnalban Murfatlarban elfogták a hatóságok a Poarta Albă börtönből csütörtökön megszökött elítéltet.
A segítség mindig jól jön, karácsony közeledtével pedig különösen nagy ereje van az apró, emberi gesztusoknak. Egy kézdivásárhelyi pékség minden reggel szeretetkosarat helyez ki üzlete bejáratához, amiből nemcsak kivenni lehet, hanem beletenni is.
A páciensek nem maradhatnak ellátás nélkül akkor sem, amikor nem működik az elektronikus egészségügyi kártyák rendszere, hangsúlyozta egy panasz nyomán a Székelyhonnak a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezérigazgatója.
Egy disznó csatangolt csütörtök este a Marosvásárhely-Radnót közötti autópályán.
A városi autóbuszokon tapasztalt reggeli zsúfoltság elkerülése érdekében hétköznapokon 6.30 és 8.30 között ne lehessen használni az ingyenes nyugdíjas bérleteket – áll abban a határozat-tervezetben, amit a marosvásárhelyi tanácsosoknak kell megszavazniuk.
A sepsiszentgyörgyi mozi közelébe költözött a sepsiszentgyörgyi rendőrség, az új székházban fogadják a lakosságot is.
Adománygyűjtést szerveznek vasárnap a gyergyóalfalui Baricz Alfonz részére, aki munkavégzés közben szenvedett balesetet.
Vonatbaleset történt csütörtökön délután Szászrégenben, amelyben egy 43 éves nő életét vesztette.
Közbiztonsági fejlesztések indulnak Gyergyószentmiklóson, miközben a frissen bevezetett fizetéses parkolás első tapasztalatai alapján több szabályozást is módosított a képviselő-testület.
szóljon hozzá!